AURELIAN.PARATU: “18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC, echipare?, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • No problem...….idea este ca eu incerc sa fiu politicos si cumpatat. Am fost jignit de o anumita persoana pe toate topicurile desi ......in fine educatia.
    Daca domnul vine la intalnire , special vin si eu pentru el si probabil or sa mai vina si alti posesori de Honda.
    aurelian.paratu
    Senior Member
    Last edited by aurelian.paratu; 28-01-20, 15:25.

    Comment


    • Originally posted by Destinatar View Post

      Si daca-ti spun le rezolvi tu ? Ce calitate ai tu pe-aici de soliciti asemenea date ? astea le stie service-ul. Eu am zis, valabil si ptr. Closhkutza, hai sa ne-ntalnim eu cu masina mea si voi cu ale voastre care ziceti ca n-aveti oil dilution. V-arat ce masina am si mi-aratati si voi daca aveti masina care sa fie a voastra in proprietate 1,5 T din 2017 incoace.sau crv1,5 T..
      Spune unde si cand vrei sa ne intalnim..ca tot se anunta cald saptamana asta
      Sau poate ai impresia ca mi-am facut jurnal pe Hondafan cu masina lu' tata..
      closchkutza
      Senior Member
      Last edited by closchkutza; 28-01-20, 16:33.

      Comment


      • Originally posted by closchkutza View Post

        Spune unde si cand vrei sa ne intalnim..ca tot se anunta cald saptamana asta
        Sau poate ai impresia ca mi-am facut jurnal pe Hondafan cu masina lu' tata..
        Saptamana asta poate joi sau vineri. A-ti face jurnal pe Hondafan nu insemna ca trebuie sa iei lumea-n bascalie si sa faci ironii. Asta daca cumva esti civilizat.

        Comment


        • Pentru conformitate, citeaza te rog posturile in care am facut bascalie si am luat lumea la misto.

          Comment


          • Originally posted by Destinatar View Post

            Si daca-ti spun le rezolvi tu ? Ce calitate ai tu pe-aici de soliciti asemenea date ? astea le stie service-ul. Eu am zis, valabil si ptr. Closhkutza, hai sa ne-ntalnim eu cu masina mea si voi cu ale voastre care ziceti ca n-aveti oil dilution. V-arat ce masina am si mi-aratati si voi daca aveti masina care sa fie a voastra in proprietate 1,5 T din 2017 incoace.sau crv1,5 T..
            Perfect! Cand te pui de acord cu dl. Aurelian da un semnal in mesageria privata sau aici. Closchkutza cu Civic 1.5T sigur vine, poate intre timp se anunta si un posesor de Crv hibrid. Inteleg ca joi sau vineri e cu ?, merge si saptamana viitoare!

            Comment


            • No, ca asta nu facusem, nu organizasem intalniri la
              aurelian.paratu
              Senior Member
              aurelian.paratu pe thread . Si ca sa fiu on-topic la off-topic, daca se face intalnirea joi si-i vremea buna poate ajung si eu sa ne masuram nivelurile de ulei . Da' sa stiti ca n'am talon sa va demonstrez inmatricularea pe numele meu, inca ma plimb cu alea rosii (complet ilegal dpdv al DGITL-ului, sunt un contravenient!).

              Comment




              • Perfect! Cand te pui de acord cu dl. Aurelian da un semnal in mesageria privata sau aici. Closchkutza cu Civic 1.5T sigur vine, poate intre timp se anunta si un posesor de Crv hibrid. Inteleg ca joi sau vineri e cu ?, merge si saptamana viitoare! [/QUOTE]

                Eu vin daca veniti dumneavoastra. Vreau sa facem o comparatie intre masini, poata motorul meu are o hiba.( gen lipsa segmenti)

                Comment


                • Se pare ca problema cu dilutia nu e limitata doar la motorul de 1.5
                  https://acurazine.com/forums/3g-rdx-...soline-977992/
                  Vad useri ca se plang si de motoril de 2l de pe Acura. In acelasi thread by the way sunt cativa care mentioneaza si ca "fix-ul" pentru civicul lor de 1.5 nu a functionat
                  Altfel Honda se ocupa de PRul problemei explicand ca e normala
                  https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo

                  Evident exista si oameni care spun ca nu au problema. Deci evident nu e OK sa generalizam problema si sa o transformam in sfarsitl lumii pentru Honda.
                  Dar in acelasi timp nu e OK nici sa spunem ca e o falsa problema. La fel cum si reviziile la civic la 5-6k km nu mi se par o chestiune normala.
                  Sunt tipuri de probleme pe care Honda acum 10 ani nu le avea. Deci ceva nu este totusi tocmai in regula.
                  Turkish
                  Senior Member
                  Last edited by Turkish; 29-01-20, 11:11.
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • Stiam de problema si la motorul de pe acura…...dar eu vorbesc de motorul pe care il am . Ca altii nu au aceasta problema, foarte bine si ma bucur pentru ei.
                    Si cand am scris aici de problema, am facut-o in speranta ca printre voi sunt pasionati de honda care cunosc aceste motoare si care ma pot ajuta cu informatii si sfaturi.

                    Comment


                    • Cred că s-a mai spus asta dar acest fenomen este tipic motoarelor pe benzină cu injecție directă. https://www.youtube.com/watch?v=tPyMefpgLfg
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • Ok, sa admitem ca este normal. Atunci eu pun urmatoarea intrebare :
                        - cat % este admis si la cati km?

                        hondatu
                        Administrator
                        Last edited by hondatu; 22-02-21, 17:17.

                        Comment


                        • Salutare dacă e īntālnire īn București... Vin și eu cu hrv luat īn decembrie 2019...celebrul 1.5 turbo...am 2300 km... Nu a crescut nivelul la ulei... Dar uleiul de pe joja miroase a benzina..

                          Comment


                          • Asteptam cu mare interes rezultatele si concluziile celor care au reusit sa ajunga la intalnirea respectiva!

                            Comment


                            • Comment


                              • Salutare, iti urmaresc topicul cu interes de la o vreme fiind interesat de achizitia unui CRV pe benzina. Se pare ca trebuie sa mai treaca ceva timp pana ce un producator va scoate o benzinara turbo de succes. Din pacate testarea acestor motoare se face in timp pe bani multi cheltuiti de clienti pt rezolvarea problemelor ce apar si care aparent nici producatorii nu le-au prevazut. Deocamdata renunt la visul benzinara turbo, observ ca Mazda inca mai vinde aspirate, se pare ca si KIA a modernizat un motor fara a-i pune turbina si da 7 ani garantie dupa cate am inteles. Eu unul iti multumesc pt expunerea problemei cu dilutia uleiului si-ti voi urmari in continuare topicul curios fiind cum se va finaliza problema...oare va ramane asa cu schimbarea frecventa a uleiului pt protejarea motorului?! Tot mai sper ca Honda sa gaseasca o solutie decenta si definitiva, nu trebuie sa renunti ca timpul trece, garantia se duce si ramai cu problema.

                                Comment

                                Working...
                                X