AURELIAN.PARATU: 18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC, echipare?, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by aurelian.paratu View Post
    Salut,
    N-am mai scris de ceva vreme. Am ajuns la 43500 km cu masina si 5500 cu uleiul.
    Am avut o intalnire cu reprezentantii Honda Traiding si cu cei de la Honda Nord.
    Concluzia : toate CRV- urile au aceasta problema, se stie de ea si ei asteapta rezolvarea de la Honda Japonia.
    Incearca sa explice procesul de injectie, ca masina la drum lung evapora benzina intrata in baie ......bla bla bla ......si marmota bea bere si........ insa cu rabdare ( pentru ca m-am dus foarte documentat) am reusit sa le demontez toate ineptiile si explicatiile lor.
    Ca idee principala : odata uleiul intrat in baie ACOLO RAMANE. Nu exista nici o evaporare. Dovada - masina mea.
    Apropo ..legat de eroarea data de masina ...fratilor exista si o pierdere de putere, ca si cum masina nu mai are viata, intra un fel de protective a motorului.

Va dau un sfat celor care aveti CRV - orice probleme aveti dati le scris si asteptati raspunsuri tot scris. Aveti OIL DILUTION - NU ACCEPTATI sa va extraga din ulei ( gen cum fac cei de pe centura ca si curvele) ci doar SA VA SCHIMBE ULEIUL CU ALTUL NOU.
    Au vandut masini cu probleme pe care s-au platit mii de euro, sa suporte ei probleme aparute.

Eu am fost dispus si sunt dispus sa pun masina la dispozitia oricarui japonez venit in Romania si sa I arat problemele mele. Sincer- Japonezul pleaca cu gatul rupt.

PS. ACEEASI PROBLEMA CU OIL DILUTION O ARE SI CRV- hybrid.Poate chiar mult mai accentuat decat la CRV 1.5 t. Mergeti in reprezentante si mirositi joja la Hidrid, insa exista si dovada.

Seara faina.

Intrebare: cate schimburi de ulei platite din buzunar ai la activ si cate facute de Honda pe banii lor ? Si cat de mult era nivelul pe joja cand a dat eroarea?

Comment

• 3 gratis si 2 cu bani. Deci in mod normal ar tb 50.000 km dar eu am abia 44.000 si si urmeaza al saselea schimb care inca nu stiu daca va fi cu bani sau fara. Uleiul este iar la maxim dar inca n am avut avertizare. La urmatorul schimb se baga 5w-30. Ulei tot honda.
      Daca mergem dupa ce spune cartea 20.000 km schimb, acum ar trebui sa am 100.000 km

Comment

• La ce te referi prin: inca n-am avut avertizare ?

La vreun senzor ? Daca este cel de ulei, ala iti spune de nivel prea mic dar nu si de prea mare, cred.

Conform cartii, cand se aprinde senzor "check engine" este potential rezultatul dilutiei.

Comment

• @Co5min:

Salut ,

Cred ca senzorul ala se aprinde in urmatoarele cazuri( verificat cu cartea masinii ) ( nu cel check engine - oil pressure):
          - nivel scazut;
          - presiune scazuta ulei ( problema dilutie- chiar daca nivelul este )...in fine.....

In momentul de fata eu nu pot afirma daca masina consuma sau nu ulei. Nu am cum sa verific. Daca mergem pe premisa ca nu mananca ulei, benzina intrata in ulei dilueaza uleiul intr-un anumit procent ( sa zicem x%) si nivelul este crescut si are ca urmari distrugerea motorului. Din analizele la ulei ( facute in SUA si analiza la ulei facuta la CRV Hibrid din Romania) la 5200 km dilutia era de 2 % , iar in ulei s-a gasit span de fier. cupru si aluminiul peste limitele normale ( adica dublu fata de normal).
          Daca mergem pe premisa ca masina mananca ulei ( sa zicem 200g cum afirma unii colegii care au Civic,) atunci dilutia este si mai mare decat in prima varianta ( sa zicem x% plus inca ceva). Pentru ca nivelul este la fel de mare ca in prima situatie.
          Last edited by hondatu; 15-01-20, 21:42.

Comment

• Salutare. Exista si la noi posibilitatea de anliza ulei ca in State? Oare cat ar costa? Are cineva un astfel de raport de la un laborator de la noi sa vedem ce au gasit?
            Last edited by hondatu; 15-01-20, 21:40.

Comment

• Da. Exista. Se face la Ploiesti iar analiza cea mai complexa costa 600 ron.
              Eu am un astfel de raport. Este de la CRV-ul Hibrid din Romania. Si este exact asemanantor cu cel din SUA facut la Blackstone( parca asa se numesc cei dim SUA).

Comment

• Si la crv hybrid e la fel de mare precum la 1.5T?
                Sa vad cum verific la al meu chestia asta.
                De curand am verificat nivelul uleiului si era la fel ca la inceput, insa prezenta miros de benzina. Daca mananca ulei in aceeasi masura in care intra benzina, nivelul ramane acelasi...insa deocamdata nu devin isteric, dar o sa urmaresc si revin cu detalii.

Comment

• nu cred ca mirosul de benzina e un indiciu. Analiza conteaza.

Comment

• Nu pot spune ca toate hibridele au oil dilution. In Romania este un caz dovedit si de care una din reprezentantele de aici stie. S a schimbat uleiul la 5200 km si deja la 10.000 cere iar schimb de ulei. Proprietarul a facut analiza la ulei la 5200 km si a iesit dilutie 2% iar valorile la fier,cupru,aluminiu foarte foarte mari .....mai mult decat duble fata de un ulei nou honda oil 0-20w.

Comment

• stai sa inceapa vanzarile in US si vom afla cu siguranta daca e cazul sau nu.

Comment

Nu pot spune ca toate hibridele au oil dilution. In Romania este un caz dovedit si de care una din reprezentantele de aici stie. S a schimbat uleiul la 5200 km si deja la 10.000 cere iar schimb de ulei. Proprietarul a facut analiza la ulei la 5200 km si a iesit dilutie 2% iar valorile la fier,cupru,aluminiu foarte foarte mari .....mai mult decat duble fata de un ulei nou honda oil 0-20w.

A mea nu cere schimb decat peste cateva luni, momentan am ca. 13 mii km.
                        Sper ca la a mea sa nu fie vorba de dilutie, chiar daca din cauza tipului de injectie ar ajunge benzina in ulei (nu afirm, presupun).

Comment

• Salut,

Eu stiu ca forumul este spatiu public, unde fiecare ne prezentam masinile pe care le detinem, cu bune si rele.
                          Aici eu am discutat despre masina mea,daca deranjeaza sa se spuna aici, si nu pe telefonul personal cu diverse injurii si amenintari.
                          Credeam ca, comunicatea Honda accepta si lucrurile mai putin ok legate de aceasta marca. Detin o masina care are o problema, pe care nici reprezentanta nu o poate rezolva , nici macar Honda Japonia.

Atata timp cat voi detine aceasta masina, voi tine un jurnal al acesteia.

Multumesc

Comment

• Cine te-o suparat bre'?

Comment

,daca deranjeaza sa se spuna aici,
                              Pe cine sa deranjeze? Mie mi se pare o discutie exceptional de utila. Felicitari pentru ce spuneti!
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              now: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

• Este un domn, nu i pun numele pentru ca nu stiu daca este adevarat, dar probabil are cont aici sub un anonimat. Discutiille cu dansul au inceput din februarie 2019 zicand ca are aceeasi problema ca mine. Fiecare face ce considera cu masina lui, daca o vinde sau nu. Azi ma ameninta sa nu mai scriu despre problemele masinii si sa ma descurc in particular cu HN.

Am mai spus si o spun: masina este foarte buna din toate punctele de vedere, mai putin aceasta problemuta. Daca Honda o rezolva ....bravo lor.

Oricum amenintarile vor urma cursul legal.

Comment

Working...
                                X