AURELIAN.PARATU: 18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC, echipare?, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Da. Masina e din Romania si rulata in Romania. Oil dilution nu are treaba cu turbo. Din contra din cauza oil dilution se distruge turbo. Oil dilution are problema cu injectia directa. Motorul termic de pe Hibrid ghici ce tip de injectie are........??????

Comment

• mentionez ca nu prea ma pricep la chestii atat de detaliate si nici nu stiu exact codul de motor de pe hibrid crv.

nu imi e clar ce fel de injectie foloseste, nu reusesc sa vad nicaieri scris in mod explicit.

Ce stiu e ca crv hibrid are acelasi motor ca accord hibrid (varianta us) si nu am vazut plangeri de dilutie ulei pentru accord us hibrid.
      Last edited by mmihai; 07-11-19, 00:42.

Comment

• Ce motor are CRV-ul Hybrid? Nu cred ca toate motoarele cu injectie directa produse de Honda au problema asta.

Comment

• Nu pot afirma ca exista la toate hidridele de la Honda. Am si afirmat ca deja exista un caz de CRV Hibrid cu Oil dilution. Schimbat uleiul la 5000 km, iar acum se apropie de 10.000 si deja cere iar schimb de ulei.

Comment

• Mda, urata treaba. Eu eram convins (trebuie sa recunosc, fara sa ma documentez de niciun fel) ca CRV'ul hibrid are la baza acelasi motor 2 benzina de pe masinile noastre (aka. modelul precedent). Cumva mi se parea logic sa faca asta avand in vedere ca motoarele astea sunt foarte ok, chit ca consuma in prostie. Adaugat un sistem hibrid la el, mi se parea o optiune chiar buna.

Daca insa ce spui mai sus se adevereste, chiar imi iau gandul de la orice alta Honda dupa masina actuala. Pacat de ei... Da' nu-i problema, e plina piata de optiuni de tot felul, nu-i bai

Comment

• Nu e acelasi motor, am gasit ca ar avea codul LFA1. Nu imi e clar ce fel de injectie are, unii zic directa altii zic 'port injection'. Indiferent ce si cum, schimb de ulei la 5000 km nu e ok

Comment

• Poate sa ne zica codul de motor doar cineva care are Hibrid.
                Oricum sper ca proprietarul sa faca cunoscuta masina aici pe forum, sa vada si altii si fiecare sa hotarasca ce face mai departe.

Am vazut ca si in SUA proprietarii s au obisnuit cu oil dilution dar ei schimba singuri uleiul si culmea nu e necesar sa puna doar ulei de la Honda.

Si eu sunt ok cu oil dilution dar sa schimbe gratis uleiul.

Comment

• E dovedit ca e oil dilution si pe CRV 2019 sau doar pe 2017-2018?

Comment

• Originally posted by Raptor21 View Post
                    E dovedit ca e oil dilution si pe CRV 2019 sau doar pe 2017-2018?
                    Buna intrebare...

Comment

• Credeti ca e vreo diferenta intre 2018 si 2019?

Comment

• Originally posted by aurelian.paratu View Post
                        Credeti ca e vreo diferenta intre 2018 si 2019?
                        Nu cred ca e, doar sper. Teoretic ar putea fi, soft sau altceva (nu as putea spune precis ce, ca nu ma pricep - daca m-as fi priceput as fi facut eu motoare.... bine, nu atat de...problematice hahaha)

Comment

Da. Masina e din Romania si rulata in Romania. Oil dilution nu are treaba cu turbo. Din contra din cauza oil dilution se distruge turbo. Oil dilution are problema cu injectia directa. Motorul termic de pe Hibrid ghici ce tip de injectie are........??????
                          deci motorul de 2 l de pe hibrid e cu injectie directa?
                          ce motor e mai exact? scrie pe undeva explicit ca e earth dreams?
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

Comment

Credeti ca e vreo diferenta intre 2018 si 2019?
                            Se pare ca modelele 2019 au fost updatate in fabrica.

"The repairs involve transmission and engine software changes that allow the engine to warm up quicker, reducing the possibility of unevaporated fuel collecting in the engine oil early in the drive cycle. Ignition timing, CVT control and air-conditioning operations are modified to help the engine warm up and retain heat."

https://www.wardsauto.com/engines/ho...lution-problem

Comment

• Poate in SUA. In Europa e aceeasi masina si soft.
                              PS. Nu se rezolva nimic cu softul. Este o problema de proiectare.

Comment

• Nu se rezolva prin software nimic. In primavara cand am fost la revizie am intrebat de un agent de vanzari si mi-a spus ca au primit informare de la Honda ca s-a rezolvat problema cu oil dilution, insa, dupa cum se vede sunt pline forumurile de probleme semnalate de utilizatori.

Deci, pt cei ce spera ca totusi la modelele vandute anul asta nu se manifesta treaba asta, as zice sa mai asteptati si sa vedeti ce spun cei care au cumprat deja.

Dupa cum am mai spus, descuranjat e faptul ca (daca se adevresc cele de mai sus) au reusit cei de la Honda sa implementeze aceeasi greseala si la hibride deci eu personal o sa trec pe langa reprentanta Honda cand o veni timpul sa schimb masina actuala.

Comment

Working...
                                X