TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De FN2 nu prea m-am lovit cat am cautat despre rugina si metode de tratare, dar am gasit mult despre DC2, EP3, ATR, S2000, CL7/9, CRX si evident modele mai vechi. Eu sper sa aiba dreptate Doc si sa se fi imbunatatit procesele, sa nu fie doar faptul ca sunt masini mai noi. Oricum partea buna e ca nefiind un mediu asa sarat si umed ca in UK, masinile noastre sunt in general ok, nimic care sa le faca bune de aruncat. Tratamentele nu sunt scumpe, deci o inspectie e bine venita. Eu sunt incantat ca am salvat ATRul si am scapat complet de problema.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Dar totusi controlul antirugina trebuie facut in fiecare an si la cele de generatie mai noua. Personal sunt taxat la fiecare revizie pt aceasta operatiune.

      Comment


      • Am "primit" ok-ul de la "Sefu' " sa-mi fac un cadou...si ma bate gandul la un LSD (singurul, in mod normal, care mai era pe lista de investitii), dar ma uit pe http://www.hondafan.ro/forum/showthr...457#post551457 si ma intreb daca merita ceva...injectoarele? La injectoare trebuie sa refac si softul si nu stiu cata putere as castiga...

        Niste pareri?
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • Nu sunt banii mei dar as alege un LSD. Mașina ta mi s-a părut destul de rapidă astă vară și nu cred că o să câștigi mare lucru din injectoare + soft. În schimb LSD-ul îl simți 100%.

          Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
          Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

          Comment


          • Eu m-aș mai gândi la balance shaft delete; trebuie să pui în balanță și să vezi de fapt unde ai nevoie de "ajutor", cred.

            Sau, ambele. Balance shaft delete nu e așa scump.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • 100% LSD, o sa il simti. Cu injectoarele e tricky, merge sa le pui si fara soft, dar nu stiu cat se vor simti. In plus, fara sa fie calibrate exact, e posibil sa te trezesti cu amestec bogat, care in timp iti buleste motorul.

              @BM: Cum adica nu e scump, eu cautasem sa schimb pompa de ulei cu una Toda sau FD2 si era mult rau (600 EUR parca) + manopera care te indoaie, ca e relativ complicat de schimbat - banuiesc ca la asta te referi, nu?

              Am un amic in UK care si-a montat un LSD after-market pe un FN2 si mi-a zis ca e diferenta mare si ca nu regreta deloc banii dati pe el.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Upgrade-ul de injectoare il faci doar daca este nevoie (iti iese in datalog ca actuallele sunt max out pentru modificarile curente).

                Comment


                • Daca nu esti la 100% duty la blana (sau sa saraceasca amestecul desi ii dai fuel) nu ai ce face cu injectoarele. Aspirat fara interne modificate cel mai probabil le schimbi degeaba.
                  ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                  Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                  Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                  Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                  Comment


                  • Xander, mă refer la kitul care-l are la vânzare manuks, la 350 EUR. Montajul nu știu cât ar fi, e un pic de muncă (dat motor jos și desfăcută baia).
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • nu stiu care e limita injectoarelor stock dar nu cred ca pe N/A ai nevoie de altceva. poate cu ITBuri, altfel nu vad cum ai putea duce mai mult aer in cilindrii a.i. sa necesite muuut mai multa benzina.
                      LSD all the way.
                      sigpic

                      Comment


                      • lsd clar, vezi poate e ceva reducere pt comanda de 2
                        la naiba
                        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                        Comment


                        • Daca nu pui turbo sau faci modificari mecanice prin motor, nu ai ce face cu injectoarele alea. LSD-ul ti-ar sta mai bine.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

                            Pe LSD vreau si eu sa merg, dupa cum ziceam era pe lista...si poate o pompa de fd2. (Dar nu acum, poat doar una pe moment)
                            Injectoarele erau ca exemplu, la genul merita ceva luat din lista aia?
                            @Alex: in lista nu e pompa de fd2, e doar balance delete de asta e mai ieftin
                            La LSD ce sa caut? Un omni prezentul Quaife sau unul de DC5? Sau alt producator?


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                            Comment


                            • cauta-l pe cel mai bun si mai ieftin
                              Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                              '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                              Comment


                              • Ambele sunt ok. Poate chiar unul de FN2 Special Edition sau cum s-a chemat. Amicul meu din UK a pus Quaife.

                                Acum am vazut ce vinde Manu. Raman la parerea mea ca LSD e ce cauti.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X