TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tare stiu ca se aude , momentan inca imi place ca nu trebuie sa claxonez . Ciudat in ce sens? Mi-a mai spus un coleg ca se aude ciudat, gen motocicleta.
    Se aude tare in WOT sau dupa 5k rpm, daca merg pana-n 3k rpm e destul de normal, nu face prea urat.
    Unde eram, ca sa-mi dau seama daca am dat blana M-am cam grabit in dimineatza asta.
    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

    Comment


    • 1 Mai cu Sibiu. Da, ciudat pentru ca nu seamana nici cu o masina, da' nici cu o motocicleta nu poti spune...ceva intre ele ...
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • Dyno

        Am fost azi sa-i fac un dyno pentru ca eram curios si vroiam sa vad graficul. Asta pentru ca banuiam ca ceva nu e ok cu masina dpdv cum livreaza puterea, la relantii se intampla sa mai am un tremurat. Se pare ca aveam dreptate si feeling-ul nu m-a inselat inca o data.
        Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power (hp3-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	77.9 KB
ID:	717761
        Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power (hp2-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	78.8 KB
ID:	717760
        Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power (hp 1-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	78.5 KB
ID:	717759
        Click image for larger version

Name:	DIN corrected Engine power COMPARATIE-Page-1.jpg
Views:	2
Size:	89.4 KB
ID:	717762

        Deci maximul ar fi de 218cp si 202nm, cam mult pentru cat ma asteptam eu din admisie si evacuare ~210cp (4-6cp din Injen si 5cp din evacuare). Dar dupa ce m-am uitat pe site la Milltek si am gasit cifrele lor, parca ceva e ciudat. Adica lor le-a dat 212bhp la stock? adica cu ~15bhp mai mult decat media?
        "As standard, the car was measured at 212.7 BHP @ 7625rpm and 152.5 lb/ft @ 6065rpm. With the Milltek system fitted, this jumped to 219.5 BHP @ 7596rpm and 159.8 lb/ft @ 6100rpm. That's a gain of +6.8bhp power gain and a torque increase of +7.3 lb/ft."

        Oricum daca luam cifrele maxime 6cp din Injen si 7cp din evacuare ar trebui TEORETIC sa ajung pe la un 214cp max, deci mai putin decat min din cele 3 masuratori.

        Acum despre problema de instabilitate in special la turatiile mai joase..initial am crezut ca masina ar fi remapata, de unde as fi inteles cei 218cp dar facuta prost si as fi inteles si "tremuriciu" plus caderile. Dar nu are remapare si atunci ma pot gandi doar la MAF, sa fie de la el inconsistenta (3 masuratori diferite ca si grafic), caderile si "tremuriciul"?

        E clar ca singura sansa sa ajung la liniaritate e sa pun hondata pe masina, ceea ce si intentionez.
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • Sau sa lasi admisia stoc, daca nu ai bani de una mai capabila. Nici evacuarea de la Miltek nu m-a impresionat si as merge pe un HKS sau Toda.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • @Doc : eu din ce am citit, cam toate admisiile ar fi la fel, adica diferente mici intre ele. Doar CPL ar iesi putin in fata.


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • Eu ma refer la acele caderi pe care le ai acum si nu la cresterile de putere.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • Originally posted by Taz View Post
                @Doc : eu din ce am citit, cam toate admisiile ar fi la fel, adica diferente mici intre ele. Doar CPL ar iesi putin in fata.


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Si sa nu uitam de Grouppe M...

                Tremuratul la relanti in opinia mea e produs de altceva, nu cred ca poate fi din cauza admisiei sau evacuarii... Trebuia cautat in alta parte problema daca zici ca softul este stock. Flatspot-urile alea pot fi insa din vina admisiei.

                Cat despre cifre, nu cred ca sunt reale, mai ales vazand si graficele lui Mitrasca... Cred ca a fost o zi cam optimista... E posibil totusi ca masina sa fi fost mai piternica stock, exista astfel de situatii.

                Hai sa facem un test si ne convingem.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Da, asa e GM e sus, dar si ca pret e in alta liga

                  Doc zice ca ar putea sa fie se la lipsa rezonatorului, nu stiu, nu ma pricep

                  La Mitrasca doar cuplul ma surprinde, puterea nu prea tare dupa cum am scria si pe topicul de dyno. Pana la urma si Vlad tot acolo a facut dyno si el sigur are ~280cp. Mai tare ma suprinde cifra stock de 212whp de pe site-ul Milltek.

                  Am vorbit si cu Teo dupa ca sa-mi reconfirme ca masina nu are mapare si zicea ca in teste dadea mai bine masina (ca ar avea mai mult de 201 decat stock). Zicea ca batea un Clio Rs cu modificari si resoftat, estimat la 230cp.

                  Facem si noi un test ca sunt curios, mai ales ca tu ai diferential, nu ? Plus rotile mai usoare


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                  '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                  ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                  ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                  Comment


                  • Clio RS stock e destul de slab la liniute, ma tineam bine de el si cu Accordul (a se citi ca ma batea, ca sa nu fac flame, dar nu grav rau).

                    Da, am si diferential si cauciucuri mai usoare momentan. Mai ai rabdare o luna sa termin tot setup-ul si ne dam dupa. Sau facem si acum si dupa sa vedem daca am castigat ceva, numai sa nu mai ploua...
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Apropo de Clio, din cifre (stock vs stock) e mai slab decat FN2-ul, dar una remapata cu mdificari si estimata ( nu stiu daca avea dyno) la 230cp ar trebui sa bata FN2-ul.
                      Duel : Renault Clio III RS vs Honda Civic Type R (FN2)

                      Zic si eu.
                      Tu ce mai ai de pus? Jantele?
                      Oricum la mine e posibil sa fie problema cu caderile, nu conteaza peak-ul.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                      Comment


                      • salut TAZ te-ai gandit ca si dyno poate fi o problema??? doc mi-a zis ca diferea de la dyno la dyno dute la Exelixis si o sa vezi exact cu adevarat puterea lui oficiala ca au cel mai bun dyno din tara la ora actuala , eu am fost la ei si cu mazda mea si cu nissan si honda si indica totul perfect

                        Comment


                        • Pai graficele pe care le-am postat mai sus sunt de la exelixis
                          Daca vorbeai de Clio, erau povesti si nu stiu proprietarul.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • aha am inteles poi taz u 212 stock??? wow

                            Comment


                            • Si tu ce modificari ai pe ea?? D
                              Razvan Alex
                              Member
                              Last edited by Razvan Alex; 16-04-14, 13:53.

                              Comment


                              • taz comandat cap schimbator Mugen, mi-a placut foarte mult acest model

                                de unde ai luat capul ?? dupa ce site mersi.
                                Razvan Alex
                                Member
                                Last edited by Razvan Alex; 16-04-14, 13:54.

                                Comment

                                Working...
                                X