TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oem, ieftin si bun la abuzuri!
    R 42659 - Milano Red Ep3

    Comment


    • Dar ce upgrade-uri ai in plan ? Vreun tubo / compresor ceva ?
      Avand in vedere cuplul si puterea dezvoltate NA... tot OEM zic si eu.
      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

      "Binele o duce rau in Romania"

      Comment


      • @GUR: da, negociez cu familia un force induction
        Am plecat de la noul TypeR negocierea 😂
        Nu sunt decis inca, si nici asupra tipului . Parca as inclina asupra turbo.

        Cel mai mult ma intereseaza sa pastrez turatiile inalte si aici compresorul ar fi mai bun.
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • Acelasi simptone am avut si eu, cand o "calcam pe coada" mirosea a ferodou ars in toata masina instant.
          Acum 3-4 saptamani am schimbat ambreajul cu unul OEM, dar daca o duc la limita parca tot mai miroase putin.
          Mecanicul mi-a spus ca si volanta era putin "albastrita....", probabil patinata, in fine sper sa nu trebuiasca sa o schimb ca aia e mai scumpa . Deci e bina sa verifici si starea volantei.
          07 Honda Civic Type R Milano Red
          Ex: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT Taffeta White

          Comment


          • Tocmai asta e problema mea cea mare, ca nu miroase a ferodo (cunosc mirosul ). Miroase a cauciuc ars\incins.
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • La turatii inalte este mai eficienta turbina. Compresorul mecanic este eficient la turatii joase si medii, fiind limitat de metoda de antrenare, nu mai punem ca ai si o oarecare pierdere de putere pe el, exact ca si la alternator, compresor de clima, etc. Este un alt accesoriu pe care motorul trebuie sa il invarta.

              Comment


              • Ai dreptate, si asta e motivul ptr care as opta ptr turbina. Poate genera mai multa putere.
                Singura problema, din cunostintele mele, ar fi ca turbina limiteaza turatiile (safety reasons). Dar parca turbinele mai noi pot functiona si la >8k rpm.
                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                Comment


                • si ce sa faci cu atata putere pe fwd? daca iti plac burnouturile, lag-ul si torque steeringul baga turbo
                  R 42659 - Milano Red Ep3

                  Comment


                  • Haha... hai te rog pune-ti turbina, ca de cand ma bate si e mine gand ). Dar nu vreau sa-ti umbresc placerea de a fi primul )... si pe cuvant ca vin si te si ajut la nevoie (sa fur schema ).
                    Vb serios, si eu le-am pus in balanta si tot turbina a iesit castigatoare doar ca momentan am alte prioritati. Cat despre limitarea turatiei... de cand mi-am pus catback-ul imi place atat de mult cum suna in zona 5000 - 7000 rpm, ca nici nu ma mai duc pana in 8600, foarte rar.

                    @ kinky_boy... o harta soft, fara boost brusc, cu LSD si eventual boost by gear, hai la limita si un Hondata Traction Control, cred ca rezolvi si problema puterii prea mari pe fwd. Chiar si asa, nu cred ca as vrea mai mult de 350 de cai, dupa limita asta cam ruinezi placerea de a conduce un fwd.

                    Asa am zis si de FK2 Type R pana sa il conduc... si serios ca iti lasa senzatia de aspirat, nu e violent ca un turbo clasic.
                    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                    "Binele o duce rau in Romania"

                    Comment


                    • voi uitati de o suspensie si un sistem de transmisie special concepute sa poate utiliza bine puterea respectiva asa ca nu compara cu fk2 sau rs ... e un fel de, imi pun turbina dar ii dau drumu cate putin si o limitez ca sa pot sa o folosesc. E alegerea voastra, eu zic ca un aspirat de 250-260 hp si o cutie putin mai scurta face o masina exceptionala din typer plus ca motoarele NA sunt cel mai fun de folosit si auzit.
                      R 42659 - Milano Red Ep3

                      Comment


                      • Problema ar fi ca aia 250-260 cai costa mai mult decat sa il faci turbo de 350. )) Dar da, reteta e buna. 250 cai NA, cutie scurta, LSD, coilovers si AD08R = win.

                        Si eu sunt tot pentru NA, de departe cele mai fun masini, plus ca in curand vor disparea cu totul. Ce rost are sa pui turbo unui VTEC aspirat cand ai atatea alegeri de masini turbo de-a gata?! Aspirate fun nu prea mai sunt, dincolo sunt cate vrei.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Eu nu sunt de acord.

                          In ultimii 2 ani am ajuns o singura data la Adancata. Nu folosesc masina la liniute. 99% din timp prefer puterea si eficienta / consumul unui Turbo vs un NA.
                          Sa le punem si pe hartie ? La un NA : admisie, evacuare, serpi, Hondata, soft = aprox 3000 EUR + manopera, deci lejer 3500 EUR... pt cat 20-30 de cai ? Iar ca sa faci 250-260 aspirati... deja trecem de 5-6000 de EUR.

                          Referitor la transmisie si suspensie fata de un fk2 sau un rs : la transmisie nu vad ce ar fi de discutat, la suspensie iarasi nu sunt diferente colosale. La fel si la frane. Da, lucrurile se schimba radical daca discutam de o masina strict de circuit unde clar suspensia si franele / manevrabilitatea au un cuvant enorm de spus... dar in rest ? Pt o masina de strada 90% din timp ? Nu vad argumente. Prefer sa pierd secunde din cauza suspensie in cei 10% din timp pt restul beneficiilor din cei 90% din timp.

                          Am facut referire la FK2 Type R. Faptul ca masina asta a putut fi setata de fabrica de asa natura incat sa se comporte destul de mult ca o aspirata, sa traga liniar, imi da increderea ca acest tip de setari se pot aplica si unei masini careia i se adauga turbo aftermarket. Cred ca au apus demult miturile cu lag de turbo, tehnologia a avansat foarte mult... inclusiv pt variantele aftermarket.

                          Iar un turbo nu strica sunetul cu nimic .
                          '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                          "Binele o duce rau in Romania"

                          Comment


                          • Si mie imi place NA si acest motor e superb, dar as vrea mai multa putere...iar la NA nu prea e eficient economic vorbind
                            Sunt in dilema cu Turbo\compresor vs NA, de ult timp pentru ca nu vreau sa "stric" acest motor...iar de la turbo or sa apara complicatii cu siguranta, ma gandesc si la planetare de exemplu.

                            Imi place cum arata noul typeR, gustibus, dar am facut calcul cat ma costa una si...la fel nu renteaza economic sa schimb FN2 pentru noul typer. Si cand am luat FN2-ul, a fost o greseala dpvd economic...dar acolo aveam pata pusa de mult timp si am mers pe ce zice inima Si nu regret o clipa, inca imi place masina de mor.

                            Cand zic economic, nu ma refer la momentul cand o sa o vand...ma gandesc la ce primesc in schimbul banilor. Adica sa vand FN2-ul cu 10k Eur si sa mai dau inca 30k pentru noul TypeR...nu e tocmai o "investitie" buna. Cu 30k, fac FN2-ul "avion".

                            De mult pun lucrurile in balanta, si nu exista o varianta fara minusuri. Imi e frica si de faptul ca un turbo o sa strice manevrabilitatea masinii in sens negativ.
                            Si da, daca pui turbo, clar mai sunt destule de schimbat pe langa. Adica nu te gandesti doar cat costa un kit turbo plus manopera.

                            Cand am mers cu EP3-ul lui TNS cu compresor, plusul de putere se simtea foarte puternic (destul cuplu in plus, o senzatie de diesel). Chiar era inspaimantator, dar asta din cauza ca masina nu mai era la fel de stabila. Trebuia umblat la suspensie, ca daca scapi piciorul in acceleratie in curba...sau prinzi o denivelare.

                            Deci da...sunt multe de pus pe lista daca treci "into the dark side".

                            Pana una alta ma gandesc sa fac o comanda pe Cox de ambreiaj OEM, au un pret foarte bun.
                            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                            Comment


                            • @Gur: trebuie sa studiezi un pic modul de functionare al motorului K20C1 Direct Fuel Injection 2.0-litre VTEC. Ai sa vezi ca sunt mari diferente de functionare VTEC la K20C1 fata de K20Z4.

                              http://www.civicx.com/threads/k20c1-...f-dreams.3283/
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • Banuiesc ca se exclud din start variante gen: daca pun turbo se duc planetarele etc. In sensul ca nu te apuci sa pui o turbina, un intercooler si sa faci soft si gata ai 350 de cai, ci faci totul cu cap - pui un kit turbo cu tot ce trebuie - planetare, LSD, frane, suspensie (aici FN2-ul nu prea sufera, e drept), gume, astfel incat sa poata face fata cu brio noilor valori de putere.

                                Eu raman la parerea ca NA = WIN, sincer. Sunt mai misto la condus, suna mai bine, mai fiabile (cel putin Hondele) etc.

                                @GUR: Tin sa te contrazic, FK2-ul e un exemplu foarte bun in liga asta turbo, in rest e jale (exagerez voit). Motoarele inca au lag serios, iar consumul nu e deloc mai bun decat la Hondele aspirate, daca comparam cal pe cal. Mie FN2-ul imi lua des sub 13%-13.5% in oras (consum facut la pompa), vezi cat consuma in oras un Golf 5 GTI ca au aceeasi putere sau altele de genul asta. Despre fiabilitate nu mai vorbim ca deja e alta poveste cu totul.

                                Pe mine EP3-ul lui Vlad nu m-a impresionat pe vremea cand avea compresor, se vedea ca trage de jos si are mai mult cuplu, dar la mers cu acceleratia la podea (de exemplu plecat de la semafor blana) nu mi s-a parut foarte diferit de un EP3 aspirat. Ma rog, sunt multe de zis. Cea mai buna chestie in apararea mea e ca si el pana la urma a renuntat la compresor - nu stiu exact de ce - poate nu i-a placut asa mult, poate din cauza consumului, din cauza fiabilitatii, cine stie.

                                Ce vreau sa zic e sa conduceti inainte un Fn2 cu turbo sa vedeti exact ce si cum, ca sigur nu iese ca un FK2 si sa nu va para rau dupa. My 2 cents. Mai degraba o masina setata corect din fabrica precum un Megane RS.

                                Aspiratele sunt fun, dar trebuie sa stai potolit dpdv modificari altfel intr-adevar nu renteaza economic. Daca te prinde microbul si vrei putere mare, nu mai ai scapare - trebuie turbo. Si apropo de comparatia cu circuitul de la Adancata, eu chiar nu vad sensul de a avea mai multa putere day to day fata de un FN2 in trafic.

                                Ma rog, eu sunt si adeptul OEM, pe mine ma exaspereaza si suportii aia intariti cu poliuretan pe care i-am pus ca imi fac ATR-ul sa vibreze putin la relanti si ma seaca... Nici nu vreau sa ma gandesc ce "probleme" ar aduce astfel de modificari intensive la motor. Nu vreau experimente pe pielea mea.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X