Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu stiu cum e la CRV, dar la Accord, AT-ul nu consuma cu mult in plus, uleiul de cutie se schimba la 60k, performantele la viteza peste 100 kmph cred ca sunt similare, poate chiar cu un kickdown sa fii mai promt in retrogradare, iar in oras nu prea mai are sens discutia.

    Comment


    • Cine are facaletzu, o tine pe a lui, ca e perfecta. Cu argumente si tot tacamul. Cine are AT nu ar mai trece la facaletz niciodata. Cel putin la Honda, AT este o chestie exceptionala, asa cum e acum, ca placere, fiabilitate si comoditate. Restul sunt discutii.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • In USA , M/T cred ca mai au doar pasionatii...de la M/T la A/T se trece usor si inevitabil, invers...nu cunosc pe nimeni !!
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • Ia-ti frate AT...si diesel. Scapi de grija schimbatului de viteze...tras fr de mana in panta..... abreiajul care costa o poala de bani..plus volanta la un anumit numar de km...pompa de ambreiaj..plus altele si altele. Si zic diesel din cauza consum. E drept ca la diesel se va incalzi mai greu in masina iarna....dar nu cred ca asta este un impediment asa de mare. CEREVELU modelul cu diesel si automata....am mers cu el in masina....nu se aude absolut nimic cu tot motorul diesel...are demaraj de te da pe spate...
          Daca iei benzina si ii dai sub coada...cand ai sa vezi consum de 17-18% o sa-ti taie cheful de fuga.
          In plus de asta la diesel te duci la DOC si ti-o face la 180 de cai si atunci sa vezi ......
          Cand am luat masina acum 120 de mii de ani ..in 2006 ..diesel si AT am vrut..da nu s-a putut...ca nu mai aveau ...
          Tine cont am 80 de mii cu ea si sunt la al doilea ambreiaj cu ea...adica am schimbat un set + pompa ambreiaj....nu vrei sa stii cat a costat. La AT ai grija sa schimbi uleiul la timp si nu ai nici o problema. Honda CRV nu este o masina de facut liniute... e o masina - cel putin modelele astea noi - in care daca vrei daca ai putina imaginatie, si nu inchizi ochii te poti crede seic arab...ca daca inchizi ochii...intra in functiune sistemul ala care "citeste" marginea soselei ..si tot aia e......
          Asculta la nentu' aici ca stiu ce spun....
          FLORIN CRISTEA
          Senior Member
          Last edited by FLORIN CRISTEA; 01-03-13, 07:42.
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • Daca la 100.000km ai schimbat un kit complet ambreaiaj + volanta de 8000 ron, ti-a trecut tot cheful de cutie manuala. Si nu vad care este economia de bani, ca la carburant sigur nu este.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • Multumesc mult pentru raspunsuri. Sa raspund pe rind:
              Florin Cristea: dieselul e obligatoriu, am mentionat din prima;
              Doc: undeva, poate chiar pe treadul asta, ti-ai manifestat o oarecare dezamagire, nemultumire, fata de cutia manuala ( sper sa nu ma insel ); poti sa mai detaliezi?
              andrei_r: eram si eu total de acord cu tine in privinta manualei; dar, uite, opinii ca cele a lui Florin, de care n-ai cum nu tine cont dupa tot ce-a scris pe forumul asta, ma tin in incertitudine.

              Comment


              • Mai e o varianta, dar implica timp liber si o excursie la un dealer care are automata pt drive test
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • eu nu mai zic nimc ca parerea mea se stie....
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • Originally posted by chipson78 View Post
                    eu nu mai zic nimc ca parerea mea se stie....
                    spune, spune, de ce sa nu spui? poate aveai o parere inainte de a o cumpara si acum ti-ai mai schimbat-o; sau, dimpotriva, esti foarte multumit de alegerea facuta! asta vreau sa aflu pareri ale posesorilor de diesel ( chiar tu, singurul de pe forum cu diesel 2013, sa nu spui nimic)

                    Comment


                    • daca insisti....
                      pro AT:
                      1. comoditate si in oras si afara. de oras nu mai zic nimic, iti dai singur seama de ce. pentru afara nu te lua dupa andrei ca el nu stie ca cr-v-ul are padele pe volan, deci in loc sa calci ambreiajul si sa muti facaletul, poti linistit sa tragi de padela de -/+ fara sa mai iei mainile de pe volan. poti face acest lucru chiar si in D, aici masina va reveni inapoi pe automat la cateva secunde dupa ce detecteaza ca nu mai accelerezi.
                      2. lipsa problemelor de gen ambreiaj/cilindru de ambreiaj, volanta, etc.... le-a insirat si Florin.
                      3. cutia de pe cr-v e o cutie foarte bine gandita, dupa cum a zis si doc, nu simti cand schimba, pe la 130 km/h ai cam 2500 de ture, ceea ce, dupa mine e foarte bine.
                      4. cutiile AT de la Honda, desi sunt mai vechi ca si conceptie, sunt extrem de fiabile, singurul pe care l-am schimbat la cea de pe accord a fost uleiul. apopo, intervalul de schimb e acelasi cu cel de la MT.

                      contra AT:
                      1. e in 5 trepte.
                      2. consuma mai mult decat un MT, aproximativ 1% din ce am experimentat pe accord. pe cr-v nu pot sa zic inca, astept sa trec de 10k km.
                      3. in oras vei consuma placute si discuri mai repede decat la un MT
                      4. iti va lipsi sistemul idle stop, nu e disponibil pentru at. bine, eu as trece asta la categoria "pro AT", ma enerveaza sistemul ala.

                      la MT, evident, e exact invers, pro AT devine contra MT si contra AT devine pro MT
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

                      Comment


                      • Vorba lui Ticker cauta si fa un drive test...cu AT ca sa te lamuresti singur .
                        Oricum eu cred - este parerea mea nu sunt de meserie - ca ambreiajul la CRV este cam subdimensionat. In plus de asta daca intri cumva intr-o belea..zapada mai mare sau noroi... si trebuie sa fortezi un pic...imediat se incinge si incepe sa miroasa. Poate trebuia o placa mai zdravana nitel cu o suprafata mai mare de contact...
                        Cand l-am vazut am ramas nitel dezamagit eram convins ca discul si placa sunt ceva mai mari. Mai sunt si altele la schimbat de treapta... dar nu le insir aici..s-ar putea sa nu fie adevarate si nu vreau sa bat campii, unele probleme pot aparea si din din cauza stilului de a conduce nu neaparat din cauza masinii. Masina mea este model destul de vechi la ora asta asa ca nu se poate compara cu astea noi.
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Florin, ai incercat sa iesi cu un A/T dintr-o zapada mai mare? Cred ca e posibil sa-ti doresti M/T in momentele alea, eu dupa 5 ierni cu M/T si 1 cu A/T iti zic ca e primul an cand mi-am luat lopata Acum, sa nu credeti ca sunt gica-contra A/T (posed masina A/T) eu doar incercam sa ii explic diferentele de confort/finante/performante intre A/T si M/T, atat! Nici macar nu stiam ca la noul CR-V are padele pe volan, un mare plus dupa ce am mers cu generatia anterioara fara, doar cu D si well... sa ziceam ca mi-as fi dorit taaaare mult acele padele in unele momente.

                          Ca si concluzie, vb lui Florin si ticker, daca se poate: drive-test cu ambele.
                          '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                          Fosta:
                          '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                          Javascript motherfucker in Iasi?
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                          Comment


                          • am iesit eu
                            si cu CL9 AT
                            si cu CW2 AT
                            din zapada mare

                            nu mi s-a parut diferenta fata de o masina manuala
                            dar da
                            daca se poate drive test
                            eventual ca sa vezi strict comportamentul cutiei automate poti incerca cu un acord daca gasesti
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • Nu stiu daca este acelasi model...dar lopată am avut si eu in masina toata iarna si asta si cea care a trecut....:-)).
                              Nu te contazic Andrei se poate sa fie cum zici tu. Am avut un Audi 100 cd / 1983 cu AT si e adevarat ca pe zapada si gheața mi-aș fi dorit MT... o mai pacaleam din 1-2 ca la D facea ce voia ea. CRV asta nou e jmecher. Vali CRV FAN are AT si din cate zice el... nu a avut probleme cu zapada . Oricum daca as mai avea posibilitatea in mod sigur AT as lua , si in mod sigur m-aș descurca si zapada cu ea...mai ales ca vorbim de o masina cu 4x4..asa cum e el. La MT la CRV -ul meu apreciez in mod deosebit treptele 2...3...unde masina practic "zboară"...nu pot sa-ti spun ce senzatie ai cand îi vezi in oglinda din ce in ce mai mici...da si in rezervor...parca e unul cu galeata si arunca benzină afara..:-))). O sa facă drive test si el decide...


                              Sent from my iPhone4 Vtec using Tapatalk
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • Originally posted by andrei_r View Post
                                Florin, ai incercat sa iesi cu un A/T dintr-o zapada mai mare?
                                Am mers pe gheatza si zapada in conditii inimaginabile cu CR_V AT, cu lanturi si fara, inclusiv doua episoade de scos din sant adanc de 1m prin forte proprii... asa ca sunt mai multi factori, nu numai cei mecanici , care ar trebui luati in consideratie...cred. Sunt voci care spun ca pe teren greu ( sigur, nu e cazul CR-V, care nu e de off road greu) automata face fata uneori mai bine...
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X