Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Foarte comod condusul cu transmisia automata, atat pentru sofer cat si pentru pasageri. In schimb, din ce am vazut la un Accord AT, iti poti lua ramas bun de la ceea ce se cheama sprint. Daca erai obisnuit sa faci depasiri de camioane in scurt pe la munte, sa te ajuti de demaraj ca sa iesi din intersectii sau sa prinzi diverse "ferestre" in trafic, atunci s-ar putea sa duci dorul vremurilor cand aveai toti caii la dispozitie. Chiar daca folosesti padelele, pierderile in transmisia automata raman. Asta protejeaza intr-adevar ambreiajul.
    Daca te-ai hotarat pentru CRV, probabil "ratiunea" va inlocui "actiunea" si n-o sa fie o tragedie daca mai astepti doua-trei curbe ca sa depasesti un TIR.
    Rumburak
    Senior Member
    Last edited by Rumburak; 01-03-13, 20:54.
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • Originally posted by Rumburak View Post
      Daca te-ai hotarat pentru CRV, probabil calmul va inlocui "actiunea" si n-o sa fie o tragedie daca mai astepti doua-trei curbe ca sa depasesti un TIR.
      +1, foarte bine spus, in fond are aproape 1,7 tone si "doar" 150 cp
      Totusi, ca sa fac depasiri in scurt, apas la max pedala, se duce in 6000rpm, iar trecerea intr-o viteza inferioara este muuult mai rapida ca la ultima A/T pe care am avut-o (un Ford Focus din 2002), deci nu am emotii
      Referitor la zapada si A/T, pe vremuri ma foloseam mult de balans sa ies din zapada mare (turezi, 1 sau R, urci putin, ambreiaj o lasi sa coboare si sa urce din inertie, turezi si dai drumu la ambreiaj si urci mai mult ca prima oara,...), la A/T nu mai ai cum sa o pacalesti, in schimb are alte avantaje: 4x4+1.7tone+cauciucuri de iarna+garda mai mare la sol=>mai putine probleme, iar cand apar, zic ai mai batrani ca VSA off ajuta mult

      LE: eu am CR-V 3, nu am pedale pt schimb manual, dar nu simt nevoia, am invatat si cum sa o fac sa treaca in inferioara si cum sa treaca in superioara DOAR din acceleratie
      cvl_75
      Senior Member
      Last edited by cvl_75; 01-03-13, 21:07.
      '12 Honda CR-V Executive 2.0 A/T, Gri
      Ex: '05 Nissan Micra 1.4 benzina, '01 Ford Focus 1.6 A/T, '84 VW Passat, '84 Dacia 1310

      Comment


      • Mi-a placut rau de tot finalului postarii lui Rumburak...superb ! Referitor la A/T versus M/T, parerea mea e cunoscuta, A/T reprezinta viitorul, inca 2 precizari...prima-o masina cu A/T, la aceleasi dotari se va vinde mult mai usor peste ani, daca are A/T, toti vindem masinile mai devreme sau mai tarziu si luam ceva mai nou si mai performant (eu-doar CR-V, se stie) si a doua...sa nu uitam de unde am plecat..un tanar caruia ii clocoteste sangele-n vene nu va incepe cu A/T, va dori M/T ca sa rupa soseaua, asa am fost si eu si probabil, mai multi pe-aici, acu' am imbatranit, sa lasam tinerii sa se simta bine, vor trece anii si peste ei si vor ajunge in zona noastra !! In ceea ce priveste zapada (noroi, drum forestier etc), cum spunea si Florinelu' n-am avut niciodata probleme (nici nu m-am bagat ca nebunu' unde nu era cazul) cu doua exceptii, unde am apelat la lopata-una la mine in cartier, sleauri, gheata, zapada mare si gume all season obosite, alta la Predeal, cu gume de iarna, dar pt a nu bloca drumul la Cioplea in Predeal, m-am bagat cu viteza maricica intr-un munte de zapada in fata vilei unde oricum faceam nani si am ramas suspendat..cu lopata am rezolvat...concluzie...dupa ce se opreste sangele din clocotit, ramane cald la temperatura constanta, recomand CR-V..de retinut...si cu CR-V A/T se pot face ghidusii din cand in cand in D1, D2, D3 sau in S mai nou....weekend placut !
        WillyCR-VFAN
        Senior Member
        Last edited by WillyCR-VFAN; 02-03-13, 12:01.
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • Nu am nimic impotriva cutiilor MT pentru ca la Honda nu prea ai ce sa comentezi. Treptele sunt bine etajate si schimbarile sunt foarte precise, in schimb costurile de intretinere sunt mult prea mari. Daca unii se lauda ca fac ghidusii pe zapada cu MT si turbo diesel, eu va anunt ca dupa o joaca de 4-5 minute prin zapada si incins discul de ambreiaj s-ar putea sa scoateti cateva zeci de milioane din buzunar. Asa ca mai bine iei un AT pe noul model si te gandesti de 2 ori inainte sa te infigi intr-un maldar de zapada, ca vei ramane suspendat. Nu va mai faceti griji cu depasirile la cutia AT, ca nu este nicio tragedie.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • Originally posted by Doc View Post
            Nu va mai faceti griji cu depasirile la cutia AT, ca nu este nicio tragedie.
            Subscriu . Necesita doar putina acomodare , cum spunea cvl_75 mai sus, apesi pedala brusc pana la podea si vezi atunci cum raspunde masina !
            Toate chestia e sa stii cand sa apesi ca nu raspunde foarte prompt, dar odata ce te-ai prins e floare la ureche .
            Sunt momente cand intr-adevar ar prinde bine o manuala, dar nu poti sa le ai pe toate si per total, cand tragi linie, AT iese in fata .
            '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

            Comment


            • http://www.autovit.ro/honda-cr-v-C28213741.html
              Dupa indelungi cautari pe alte site-uri am dat si de acesta , ce parere aveti merita banii ?
              In Germania e cu cateva procente mai scump dar e facut pentru piata lor unde probabil si calitatea difera ...
              Cum se comporta mix-ul asta de piele alcantara in timp , (oricum stiu ca e mai suportabila decat pielea lucioasa , vorbesc la contactul cu corpul atat in timpul iernii cat si vara ), ma refeream la intretinerea ei .

              Comment


              • Nu stiu de unde o scoti pe asta cu facut pentru Germania, dar ai dreptate preturile la masini SH in Germania este mai mare decat la noi. Mai ales la modele Honda. Din pacate, noi nu putem vinde masinile sh la nemti, ca nu le cumpara.

                Verifica istoricul masinii si daca a fost lovita. Nu am incredere in APAN. Totusi, in banii astia nu ai gasit niciun CRV 2.2 i-DTEC AT?
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • Da de ce DTEC? Personal mi-as lua tot benzinara.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Doc View Post
                    Nu stiu de unde o scoti pe asta cu facut pentru Germania, dar ai dreptate preturile la masini SH in Germania este mai mare decat la noi. Mai ales la modele Honda. Din pacate, noi nu putem vinde masinile sh la nemti, ca nu le cumpara.

                    Verifica istoricul masinii si daca a fost lovita. Nu am incredere in APAN. Totusi, in banii astia nu ai gasit niciun CRV 2.2 i-DTEC AT?
                    Sa stii ca am luat in calcul si varianta diesel , excluzand faptul ca e mai galagioasa , exista insa avantajul ca poate fi tunat motorul , mai castigi ceva la puterea motorului subdimensionat dupa parerea multora, pentru caroseria pe care o are de miscat . Asta nu inseamna ca sunt multe marci care stau mai bine la capitolul asta ...

                    Comment


                    • Personal sunt foarte multumit cum misca morul de benzina caroseria.

                      Ma rog, fiecare are asteptarile lui
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by balerinul View Post
                        http://www.autovit.ro/honda-cr-v-C28213741.html
                        Dupa indelungi cautari pe alte site-uri am dat si de acesta , ce parere aveti merita banii ?
                        In Germania e cu cateva procente mai scump dar e facut pentru piata lor unde probabil si calitatea difera ...
                        Cum se comporta mix-ul asta de piele alcantara in timp , (oricum stiu ca e mai suportabila decat pielea lucioasa , vorbesc la contactul cu corpul atat in timpul iernii cat si vara ), ma refeream la intretinerea ei .
                        Scrie acolo " parbriz incalzit" - asta e din categoria " nu era erotic ci eroic si nu era baba ci mitraliera" - nu are Honda asa ceva. Incalzit cu aerul cald, cand vrea el sa apara, da, dar... atat.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • Apropo de nevoia unui MT la iesitul din zapada....modelul nou de CR-V are treapta S, care este de fapt MT, doar ca vitezele se schimba doar din padele.
                          Spre exemplu daca sunt in S stau pe loc, accelerez si dau din padela +, trece in viteza a - 2 a si sta in 2 pana cand dau din nou "+" sau desigur "-"

                          Daca sunt in S si nu ating padelele....plec de pe loc, accelerez, trece singur in 2, apoi in 3 samd, diferenta fata de D este ca in S (fara sa ating padelele) schimba in turatii mai ridicate, cum am atins padelele, oricand in S...devine MT si asteapta o noua comanda de la padele.

                          Apropo de depasiri...nu "tzasneste" asta este clar, dar cu kick down, sau chiar din padele in D sau S, rezolvi decent problema si motorul pe benzina face chiar frumos la turatii mari !


                          Sper sa ajute informatiile !
                          CRV - 2013 - 2.0 AT - Lifestyle - Crystal Black Pearl
                          www.ungurubulan.ro

                          Comment


                          • Nu e chiar M/T ca nu poti face jocul din ambreiaj. Cum te descurci cu bordurile?
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by cerevelu View Post
                              Scrie acolo " parbriz incalzit" - asta e din categoria " nu era erotic ci eroic si nu era baba ci mitraliera" - nu are Honda asa ceva. Incalzit cu aerul cald, cand vrea el sa apara, da, dar... atat.
                              Acum ma crezi de ce caut masina si prin alte locatii , pur si simplu asa stiu ai nostri sa-si vanda masinile , cu gogonele din astea ieftine imprumutate de la arabi si alte specii ...nu vreau sa fiu acuzat de rasism dar am avut ceva experiente urate in trecut cu genul asta de oameni si chiar nu imi doresc sa mai am vreo poveste din asta.
                              Oricum nu am renuntat , inca mai caut ...

                              Comment


                              • Dupa cunostinta mea, FUGEL este unul din cei mai buni dealeri Honda din Germania, in mod cert nu este singurul, dar despre ei am auzit numai lucruri bune si foarte bune.

                                Ai gasesti si pe mobile.de si direct pe site-ul lor http://honda-fugel.de/

                                Poate te ajuta informatia asta.

                                Spor !
                                CRV - 2013 - 2.0 AT - Lifestyle - Crystal Black Pearl
                                www.ungurubulan.ro

                                Comment

                                Working...
                                X