Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mai retine unde a facut soft, o zice de parca l-ai intrebat de unde si-a luat ultima forfecuta .

    Sent from my Absolut bottle.
    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
    https://www.instagram.com/iamrusu/

    Comment


    • Mama ce soarta au avut FN2-urile astea...
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Si eu cautam / caut de vreo 2 saptamani un Type R si au fost 2 la bani ok ... intretinute. Dar s-au dat. Iar mie inca nu mi s-a vandut masina Era una alba cu vreo 40k km ce parea chiar ce trebuie. Evident ca a plecat repede. Acestea doua care au ramas nu prea par in regula.
        '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
        ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
        ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

        Comment


        • Bună din nou. Cum īn viitorul apropiat mă despart de mașina de tranziție ( Skoda Octavia 2 FL 1.4 TSI ) doresc să mă īntorc la Honda. Voi povesti īn viitoarul ( sper eu ) thread de prezentare tot parcursul meu alaturi de Honda. Dar pānă acolo trebuie să o găsesc. De accea īncep prin a scrie aici. Dacă există cineva care cunoaște un posesor de FN2 care vrea să o dea cuiva care o va īngriji măcar la fel de bine, sunt dispus să port discuții. Pe piață momentan se găsesc doar 2 exemplare cu trecut incert și de aceea mă adresez aici. Mulțumesc anticipat.
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • Cum nu găsesc nici un FN īn timp util, m-am decis să mă orientez pe ceva normal. Astfel, căutările m-au dus la următoarele rezultate:
            http://olx.ro/oferta/honda-civic-typ...tml#568f22e7ec si
            http://autovit.ro/anunt/honda-civic-...l#contact_form

            Știu că sunt 2 lucruri puțin diferite, dar vă īntreb acum dacă știți ceva de ele ... poate sunt oameni de aici. Type S-ul l-am văzut și pare interesant. Nu am mers cu el īncă. Cea de la București nici atāt, dar voi face un Test Drive cu această variantă ziele ce urmează. Aștept sfaturi ... păreri. Mulțumesc.
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • Type-s-ul de pe olx are grila de 5D facelift, grila aia nu a fost niciodata pe type-s. Asta poate fi un indiciu ca a fost lovita. Desigur, poate sa fie simplul fapt ca i-a placut lui grila asta, dar eu as cauta-o de lovituri in fata. Daca a fost lovita usor, bara-faruri-grila, maxim trager, nu e o problema, doar sa nu fi fost mai rau.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • salut .Cei ce au 5D din 2006-2007 ce imi pot spune despre calitatea plasticelor din bord? se aud la gropi sau denivelari ?Motorul diesel are hibe cunoscute ? cat de fiabil este in comparatie cu 1.9 TDI? Mersi

                Comment


                • ) să răspundă cei care au 5D, eu am doar 3D.
                  La mine:
                  Bordul e dintr-un plastic ce pare ieftin.
                  Cānd dau peste gropi nu se aude plasticaraia din cauza zgomotului de la roată, unii ar zice că stă să pice roata de la loc.
                  Greieri? Mai apar din cānd īn cānd, că deh nu e nouă.
                  Dacă te referi la 1.9 TDI de la vw, am avut. A mers.......motorul.
                  La honda nu știu cum e diesel-ul.
                  Și nici nu dau cu părerea, rămān la plastice.
                  Aș putea adauga doar, dacă vrei să primești un răspuns, eventual să precizezi despre ce motoare e vorba.



                  Sent with the speed of light

                  Comment


                  • Fiind pe un forum dedicat, titlul thread-ului spunāndu-ne că ai optat deja pentru Civic (corectează -mă dacă greșesc!), plec de la prezumția ca ai verificat toate informațiile cerute mai sus și dorești să te ajutăm īn găsirea unui Civic.
                    Am I right?

                    Sent with the speed of light

                    Comment


                    • Plasticele sunt de calitate medie si greieri mai apar, cum spunea si scarr nu mai e masina noua, dar la suspensiile ei si cu drumurile noastre superbe cred ca si la cele noi mai tipa cate un plastic.
                      Bafta!

                      Comment


                      • La 5D diesel, nu se aude ... nimic.. Nici anvelope nici muzica ))

                        Comment


                        • Originally posted by scarr View Post
                          Fiind pe un forum dedicat, titlul thread-ului spunāndu-ne că ai optat deja pentru Civic (corectează -mă dacă greșesc!), plec de la prezumția ca ai verificat toate informațiile cerute mai sus și dorești să te ajutăm īn găsirea unui Civic.
                          Am I right?

                          Sent with the speed of light
                          Salut,da ...vreau sa imi cumpar una ,preferabil 2.2 manuala, executive,si intreb de plastice deoarece acum am o astra din 2003 si ma dispera la capitolul asta.Intreb de diesel deoarece eram curios daca are probleme din fabrica (de exemplu la astra pica calculatorul de injectie la toate ,probleme de constructie) si nu vreau sa cumpar una sa stau in service cu ea mereu.App ce nivel de echipare are parbriz incalzit?

                          Comment


                          • Niciuna nu are parbriz incalzit. Au toate insa dezaburuire parbriz care e perfect eficienta. Functioneaza cu aer conditionat.
                            Motoare de Honda cu defecte din acelea nemtesti nu ai sa gasesti. Dar totul depinde cat de intretinut a fost, ueliul, servisarea etc.

                            Comment


                            • Fordul are parbriz incalzit.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Originally posted by mihai2310 View Post
                                Salut,da ...vreau sa imi cumpar una ,preferabil 2.2 manuala, executive,si intreb de plastice deoarece acum am o astra din 2003 si ma dispera la capitolul asta.Intreb de diesel deoarece eram curios daca are probleme din fabrica (de exemplu la astra pica calculatorul de injectie la toate ,probleme de constructie) si nu vreau sa cumpar una sa stau in service cu ea mereu.App ce nivel de echipare are parbriz incalzit?
                                Să cumperi o Honda și să fii mereu cu ea prin service, ar trebui sa fii ghinionist, ceea ce teoretic, nu se poate exclude, indiferent de marcă sau vechime.
                                Honda fiind īn general recunoscută la capitolul fiabilitate, asta vei și găsi: fiabilitate.
                                Dacă nu suporți suspensiile tari, dacă circuli pe drumuri proaste frecvent, aș vedea o problemă. Se descurcă mai bine pe asfalt de circuit, fără gropi
                                Faci un test-drive, conduci atent și observi ce te doare.

                                Īn primele 2-3 luni cu Civic-ul, de fiecare dată cānd dădeam peste o groapă, credeam că am rupt ceva la mașină, pe urmă m-am obișnuit și acuma chiar īmi place senzația.

                                Anyway, cānd cauți mașina nu īncerca să o cumperi cea mai ieftină din 'tārg', vezi sa fie servisata la timp, sa fie actele īn regulă, etc. Nu sunt expert la cumpărat, iar eu merg și pe instinct, după ce stau de vorbă cu proprietarul.

                                Good luck!

                                Sent with the speed of light

                                Sau cauți una cu parbriz īncălzit...

                                Sent with the speed of light

                                Mie mi se pare cāteodată plictisitor forumul honda. Toată lumea e mulțumită, mai sare din cānd īn cānd unu cu cāte o problemă gravă de genul că i-a murit bateria (doamne iart-o), ba altu' că nu știe ce xenoane să pună, 6000k sau 5000k, ba că nu se pliază oglinda complet, ba că nu-i bun covorașul, șamd.
                                Pai se poate? Nu tu turbo defect, nu tu motor defect, nu tu volanta dusă, nu tu pompă nu știu de care stricată...o ținea lumea secret, de rușine.

                                De exemplu mie la Civic mi-a căzut ornamentul de la māner.... a doua oară!!!

                                Ma băieți, pai cānd cochetam cu vw, să vezi tu acolo thread-uri...


                                [emoji6]

                                Sent with the speed of light
                                ramm
                                omu cu warnu'
                                Last edited by ramm; 27-05-16, 08:13.

                                Comment

                                Working...
                                X