Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by W0lfman View Post
    Pe cea neagra o vedeam destul de des in zona Pipera in parcarea de la fostul Sky Karting. Sper sa nu gresesc, dar din ce-mi amintesc, recent a suferit un usor "facelift" in zona barii fata, probabil nimic grav, o tamponare usoara sau o bordura agatata ceva. Nu-mi amintesc exact daca doar era deplasata bara ori era si indoita. In poze e reparata dar asta nu inseamna ca nu ar merita vazuta. Daca a fost reparata la Asko, nu ar trebui sa fie vreo problema.
    Rares
    Senior Member
    Last edited by Rares; 10-05-16, 10:27.
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • Cea neagra are taxa recuperata (6700 lei), in rest pare OK din ce spune proprietarul, bara fata a fost schimbata pe CASCO la serviceul TIMAS.
      ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

      Comment


      • Wolf, vezi bine la acte. "Primul proprietar dupa leasing" poate fi binisor al 3 lea in realitate.
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

        Comment


        • Originally posted by Rares View Post
          Pe cea neagra o vedeam destul de des in zona Pipera in parcarea de la fostul Sky Karting. Sper sa nu gresesc, dar din ce-mi amintesc, recent a suferit un usor "facelift" in zona barii fata, probabil nimic grav, o tamponare usoara sau o bordura agatata ceva. Nu-mi amintesc exact daca doar era deplasata bara ori era si indoita. In poze e reparata dar asta nu inseamna ca nu ar merita vazuta. Daca a fost reparata la Asko, nu ar trebui sa fie vreo problema.
          Si ASKO sa puna badge-ul ala frontal in halul ala, pe diagonala? Nici stickerele laterale nu sunt la pozitia OEM, deci si acolo s-a revopsit.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • Originally posted by bucuresti70 View Post
            Salutare tuturor,

            Vreau sa cumpar o Honda Civic Sedan 1.8 ES MT.
            Merita aceasta investitie ?
            Buna ziua!

            Sigur se merita, iar daca va grabiti, este in derulare o oferta cu tichet Rabla Honda Civic Sedan, motor 1.8, echipare LS la pretul de 14000Euro cu TVA.

            Comment


            • CTR-ul negru a tot fost la vanzare, imi aduc aminte de el si acum 2 ani si anul trecut parca era la vanzare....deci ceva nu e ok acolo
              Cred ca a avut anunt si pe forum.
              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

              Comment


              • Originally posted by Io si Ea View Post
                Wolf, vezi bine la acte. "Primul proprietar dupa leasing" poate fi binisor al 3 lea in realitate.
                de ce al treilea (in idea ca zice ca e primul dupa leasing)? te gandesti ca cineva ce a avut-o in leasing, s-a terminat periopada, nu a mai facut actele pe ea si a dat-o mai departe?

                Comment


                • Originally posted by LaurB View Post
                  de ce al treilea (in idea ca zice ca e primul dupa leasing)? te gandesti ca cineva ce a avut-o in leasing, s-a terminat periopada, nu a mai facut actele pe ea si a dat-o mai departe?
                  Buna ziua!
                  Leasing-ul se poate ceda, de aceea "primul proprietar dupa leasing" suna foarte dubios, in realitatea pot fi oricati. In alta ordine de idei, descrierea anuntului suna la fel de dubios, dar asa cum zicea si rhemyis poate merita o sansa

                  Comment


                  • Laur, putina teorie: leasingul e o vinzare cu transferul de proprietate aminat. Masina ramine in proprietatea vinzatorului (firma de leasing) pina cind se plateste ultima transa (rata reziduala). Asta deosebeste principial un leasing de o vinzare in rate (la care intri in proprietatea bunului din momentul primei plati efectuate).
                    Practic:
                    - compania 1 detine o masina. O da in leasing companiei 2. Masina e folosita de un angajat al companiei 2, proprietarul ramine compania 1;
                    - la sfirsitul leasingului compania 2 plateste rata reziduala si masina ii intra in proprietate - avem deja 2 proprietari;
                    - compania 2 ii vinde masina cuiva (angajat sau nu); acel cineva este al treilea proprietar in acte dar este "primul proprietar dupa leasing". Asta e motivul pentru care expresia imi suna suspect.
                    Io si Ea
                    Senior Member
                    Last edited by Io si Ea; 11-05-16, 11:56.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • Eu am sarit etapa 2 la civic. Ok, am facut 2 contracte de vanzare-cumparare la final de leasing si masina a fost inmatriculata direct pe alta firma, firma care a platit leasing-ul nu aparea in carte. Ok, firma platitoare de leasing a detinut masina cateva ore, dar eu practic nu cred ca poate fi considerata al doilea proprietar.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • E corect, Dragos, dar noi sintem noi.

                        Cazul ideal: vreau asa ceva, fac un leasing pe firma mea, o duc si-o tin eu si numai eu, si firma mea imi vinde mie masina. Da, au fost trei proprietari (sau doi cum bine spui), sint "primul dupa leasing" dar stiu ce-am luat .

                        Daca iau in calcul si despre ce masina e vorba (Type-R, masina de nisa/cunoscator/pasionat) lucrurile imi par si mai suspecte, drept sa spun.
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • Doar o (mica) observatie:
                          Ca sa poata vinde masina, Compania 2 trebuie sa fie proprietarul acesteia.
                          Asta inseamna sa achite firmei de leasing valoarea reziduala a masinii - pana aici este corect ce ai spus.
                          DAR, in momentul in care s-a achitat valoarea reziduala, contractul de leasing s-a incheiat, deci compania 2 este primul proprietar dupa leasing !
                          Exceptand situatia in care cel ce acum vinde masina a fost titularul contractului de leasing, ar fi doar doua variante pentru a fi "primul proprietar dupa leasing":
                          1. In situatia in care, Compania 2 nu mai inmatriculeaza masina ci o vinde direct altcuiva, in acte, acest "altcineva" ar fi "primul proprietar dupa leasing". Dar nu stiu in ce masura se poate face asta - sa mergi la RAR cu o masina in a carei Carte de Identitate sa apara un proprietar ( firma de leasing) si tu sa ai factura de la o firma diferita (compania 2)..
                          2. In varianta in care, actualul proprietar achita el valoarea reziduala aferenta contractului de leasing ( si nu compania 2, titulara contractului) - in acest caz el devenind proprietarul masinii.

                          Dar astea sunt mai putin importante - importanta este starea tehnica a masinii.
                          De exemplu, in cazul meu, precedenta masina a avut 2 (doi) proprietari pe parcursul contractului de leasing ( dupa vre-o doi ani, prima companie de leasing a cedat tot portofoliul de contracte unei alte companii de leasing). Si unul dupa incheierea acestuia.
                          Dar in tot acest timp a fost un singur utilizator !

                          Comment


                          • Ok, clar, merci..
                            Cred ca dezbatem x variante dupa cum intelege fiecare ce inseamna "primul proprietar dupa leasing"...adica proprietar in contract, proprietar la politie, ..etc..
                            Ca o gluma, o masina poate fi calarita de X utilizatori, plimbata printre firme de Y-ori si inmatriculata la Politie de Z ori...
                            Bafta W0lfman sa iti gaseti ceva fain!

                            Comment


                            • Precizarile lui Marr sint foarte importante, numarul de utilizatori si starea tehnica/intretinerea masinii cred ca primeaza.

                              Cit despre proprietari discutia se poate lungi. Doar un exemplu: masina in "proprietate la Primarie"
                              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                              Comment


                              • In cazul de fata proprietarul mi-a zis ca masina a fost trecuta dupa leasing pe firma lui, de la care a cumparat-o "pe persoana fizica " iar pe talon apare firma lui (firma de leasing recuperand taxa lui peste, n-a mai trecut-o pe numele lui decat la primarie, ca sa nu mai plateasca taxa inca o data);cea rosie e si mai dubioasa, masina acum este la un dealer, a zis ca daca ma hotarasc imi da numarul dealerului caruia i-a facut procura si ca vrea 7100 euro (el neavand timp sa se ocupe de vanzare). A, si nu mai retine unde a softat-o la 220 CP. Am zis pas...
                                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X