Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc de sfaturi. Voi merge mai departe cu 1.8. Vedem si daca se va concretiza una din cele de mai sus sau gasesc alta.

    Comment


    • Originally posted by Diem87 View Post
      Multumesc de sfaturi. Voi merge mai departe cu 1.8. Vedem si daca se va concretiza una din cele de mai sus sau gasesc alta.
      Nu stiu daca te orientezi si spre optiuni din afara, aici e una de pe Civic-Fx Forum din DE:

      https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-...5229-216-16587

      Comment


      • Mergi cu incredere pe 1.8i.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • Originally posted by scarr View Post
          Nu stiu daca te orientezi si spre optiuni din afara, aici e una de pe Civic-Fx Forum din DE:

          https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-...5229-216-16587
          E frumoasa, poate un pic prea agresiva pt gustul meu. Timpul pt mine e cea mai mare problema, nu prea pot sa ma misc in timpul saptamanii si speram sa gasesc ceva prin Bucuresti.

          Comment


          • Prea agresiva? Poate prea colorata, parca omul a avut un tub de vopsea si a folosit-o unde a putut...interiorul e pentru daltonisti


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • Gata, luat bijou, vivd blue, 1.8. Acum urmeaza partea frumoasa de mici remedieri si retusuri la ea. In rest, nimic de obiectat, merge foarte bine. Multumesc pt sfaturi.

              Comment


              • S-o alergi cu placere! Ii poti face un topic dedicat in aria specifica...
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • Cu siguranta, inca am nevoie de sfaturi.

                  Comment


                  • Bine v-am gasit...

                    Sunt nou in comunitatea Honda si cochetez cu idea achizitionarii unui Civic 4D sau 5D. Am vazut ambele modele in showroom. Per total modelul 5D mi s-a parut mai calitativ: materiale interior bord si usi, tapiterie scaunelor, suportul lateral din scaune, protectiile de pe cantul aripilor etc. Mi-a placut mai mult 5D-ul, insa lipsa rotii de rezerva ma face sa iau in considerare mai mult modelul 4D.
                    As avea urmatoarele intrebari:
                    - In afara de caroserie si de suspensie, ce alte diferente sunt intre cele doua?
                    - Cam ce probleme ati avut ?
                    - Cum sunt service-urile Honda (in special Radacini Brasov)?

                    Orice sugestie sau recomandare este binevenita.
                    Multumesc.

                    Comment


                    • Nu poţi să alegi o maşină nouă doar pentru că are sau nu roată de rezervă... Dă-o naibii de roată, dacă o vrei musai o găseşti şi după aia.
                      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                      Comment


                      • Pentru mine roata de rezerva este importanta.
                        Cutia automata de care este? CVT, hidramata? Merita fata de cea manuala?

                        L.E. - Zilele astea am tot citit despre Civic pe net si am vazut ca au fost ceva probleme cu rugina la trapa. A patit cineva?
                        Legat de motor (1.8) cum sta cu consumul de ulei?
                        razvann
                        Junior Member
                        Last edited by razvann; 06-08-16, 07:58.

                        Comment


                        • Originally posted by razvann View Post
                          - In afara de caroserie si de suspensie, ce alte diferente sunt intre cele doua?
                          - setari diferite ale cutiei de viteze (avantaj 4d)
                          - consum diferit (avantaj 4d)
                          - finisaje (avantaj 5d)
                          - volum portbagaj (avantaj 5d)
                          - confort (avantaj 4d).

                          Probleme cu rugina la trapa au aparut la Accordul 8, nu la Civic.

                          Comment


                          • Imi place mult modulariratea 5D-ului....
                            Sedan nu am avut ocazia sa il conduc inca, la test drive au doar 5D.
                            razvann
                            Junior Member
                            Last edited by razvann; 06-08-16, 08:20.

                            Comment


                            • Originally posted by razvann View Post
                              Pentru mine roata de rezerva este importanta.
                              Cutia automata de care este? CVT, hidramata? Merita fata de cea manuala?

                              L.E. - Zilele astea am tot citit despre Civic pe net si am vazut ca au fost ceva probleme cu rugina la trapa. A patit cineva?
                              Legat de motor (1.8) cum sta cu consumul de ulei?
                              Daca roata de rezerva e atat de importanta in alegerea masinii (cine stie ce intamplare din trecut te bantuieste, cand stateai cu masina cu pana pe marginea drumului si nu aveai rezerva si nu oprea nimeni ) chiar nu mai au relevanta restul problemelor de care te-ai putea lovi. Eu din cate imi amintesc in 18 ani de condus am avut fix doua situatii in care am apelat la rezerva. Iar in una din ele ajungeam linistit pana acasa si fara sa schimb roata...

                              Comment


                              • Originally posted by razvann View Post
                                Imi place mult modulariratea 5D-ului....
                                Sedan nu am avut ocazia sa il conduc inca, la test drive au doar 5D.
                                Scaunele alea magic seats is chiar utile daca ai de transportat lucruri mai inalte. Mie mi se pare o masina de familie ideala pentru cei care au maxim un copil. Noi in situatia asta suntem si nu simtit inca in nici un concediu nevoie de spatiu mai mare.

                                Comment

                                Working...
                                X