BV26CAT: '12 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca apasati mai rau pedala avand impresia ca trage mai bine.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Si eu confirm consumul mai mare cu cea de 98 sau 100 fie la auto cat si la moto. Pe langa aceasta diferenta de consum mai am si pretul de aproape 20 euro centi mai mare pt cea de 98.
      Fac un calcul si la 200 de euro cost pt benzina pe luna si daca adaug 20℅ diferenta rezulta un cost suplimentar de 450-500 euro pe an. Nu am mare satisfactie sporita legata de performanta masinii care sa merite aceasta diferenta.
      Este adevarat, am observat ca benzina de 95 din RO nu prea ii place masinii mele dar nici nu am fost atent de unde am alimentat poate asta fiind cauza.
      Dar totusi trebuie sa subliniez ca as putea baga si mai proasta, ex de 91 in Austria sau E10 in Germania. Deci folosesc minimul necesar, iar din experienta am invatat ca cea ce este scump nu este intotdeauna mai bun.

      Comment


      • Pun de 98-100 cu speranta ca e mai "buna", mai putin botezata etc. @Doc este adevarat ca benzina de 98-100 afecteaza sonda lambda sau este doar o alta legenda urbana?

        Comment


        • Sunt multi care merg la mare in Grecia si spun ca alimentand cu 95 de la Shellurile vecinilor, masinile merg simtitor mai bine. Parerea mea e ca 98-ul romanesc e un fel de 95 curat din afara. Daca mi se strica sonda lambda inseamna ca m-am inselat, dar sunt dispus sa risc avand in vedere ca imi place mult cum merge acum.

          Comment


          • Man în 7 ani și 65k km, nu mi s-a stricat nimic la Honda.
            Am stricat un amortizor într-un șanț transversal acoperit de apă, am schimbat de două ori bateria, discurile și ambreiajul. Din cauza asta, a doua mașină este tot Honda, chiar el și type r.
            Mint, pedala de ambreiaj a fost o problemă, primele două revizii. Crunt nu? 😅

            Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

            Comment


            • Aveam un coleg care a mers cu un Golf pe benzină, aspirat, doar cu benzină 98 vreo 6 ani și mai mult de 100.000 km și n-a avut nicio problema cu nicio sondă lambda.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Legende urbane. Cert este ca nu se castiga cai in plus la un aspirat daca in loc de 95 foloseste 98 sau 100. Posibil diferenta pe care o simtiti intre cele doua tipuri de benzina sa fie legata de aditiv si nimic mai mult.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • Nu cred nici eu că îi câștigi, dar măcar îi folosești pe toți.
                  Dacă cu un 95 simți că trage greu, masina este mai zgomotoasă și dacă mai dai drumu la AC urcă și mai greu în turații ce să crezi că se întâmplă față de 98 sau 100?

                  Un video care mi se pare destul de corect chiar dacă este de reclamă BP
                  https://youtu.be/8SSAlfXNGw0

                  Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                  Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                  Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                  Comment


                  • Avem un raspuns clar pe un site Honda: "Honda engines are certified and designed to run on regular unleaded gasoline." - deci 95, asta este "regular"
                    http://engines.honda.com/parts-and-s...ecommendations

                    este o pagina interesanta pe tema asta la http://www.crvownersclub.com/forums/...long-term.html

                    si aici: http://www.crvownersclub.com/forums/...015-crv-3.html

                    Se referal la CR-V, dar cred ca e valabil pentru orice Honda.
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • Civic incepand cu 2015 e compatibil si cu E10, deci mai proasta decat super 95.

                      Comment


                      • Am mai tot zis-o, parerea mea e ca masinii ii place mai mult benzina de 98-100 prin prisma aditivilor diferiti care, teoretic, s-ar pune in benzinele superioare. Cel mai bun exemplu mi se pare Shell V-Power Race din HU.
                        CO, daca e min 95, atunci n-ar trebui sa influenteze motoarele noastre cu compresie relativ mica. Acum, daca benzinele de la noi vandute ca 95 au sau n-au CO 95, nu stiu. Tind sa cred ca se respecta totusi niste standarde si pe la noi (macar pe la unele statii).
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • Eu in 8 ani am bagat de cateva ori de 95 si trage simtitor mai prost, in rest omv 100 sau mai nou gazprom si nu am probleme de nici un fel. Cu gazprom am observat ca merg ceva mai mult la aceiasi cantitate de benzina, eu facand aceleasi trasee si aproximativ aceiasi km. Primesti si ,,cadouri,, la alimentare pentru cine e pasionat.

                          Originally posted by kawamoto View Post
                          Fac un calcul si la 200 de euro cost pt benzina pe luna si daca adaug 20℅ diferenta rezulta un cost suplimentar de 450-500 euro pe an. Nu am mare satisfactie sporita legata de performanta masinii care sa merite aceasta diferenta.
                          Dar totusi trebuie sa subliniez ca as putea baga si mai proasta, ex de 91 in Austria sau E10 in Germania. Deci folosesc minimul necesar, iar din experienta am invatat ca cea ce este scump nu este intotdeauna mai bun.
                          Nu stiu daca economia aia de 400 -500 euro m-ar face mai bogat. Adica as cumpara mai multe bomboane la copii, sau chestii de genul pentru ei. Sunt de acord insa ca nu este necesar si nu imi da nici o siguranta in plus ca bag de 100. Daca de exemplu as face o excursie intr-un loc uitat de lume si as gasi doar benzina de 91, 95, ulei de rapita etc as merge si cu aia, dar nu mi-as face obicei din asta, prefer sa nu fumez sau beau pana pic in nas.
                          dacliber
                          Senior Member
                          Last edited by dacliber; 12-11-16, 16:21.
                          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                          Comment


                          • benzina E10 e tot 95, doar ca are limita la etanol 10% (procente greutate) fata de cea normala care are 5% (E5), bulgarii merg pe E10, americanii ar urma sa urce la 20% dar e mai greu cu mult etanol (oxigenate, presiune de vapori), trebuie regandite pompele de alimentare si rezervoarele...ma rog e alta discutie

                            E5, 10, 15...20 reprezinta limita maxima pt etanol

                            Comment


                            • @FK2: si cum e pana la urma treaba, trage mai bine cu 100 decat cu 95?
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • dacibel: Poate ai dreptate, daca as trai in Timisoara cu siguranta as alimenta cu 100 ( stiu ca in amaratul de Fiat Punto alimentam cu 100 dar doar ca era oferta in wek la pret de 95) dar cum sunt unde sunt si am benzina de 95 buna aici, asta este. Merge Civic-ul 232 km/ h si cu asta. Ca nu urca asa repede de la 4500rpm la 6300 rpm prea putin ma intereseaza. Si da prefer de banii aia de diferenta sa aduc pe chipul copilului meu un zambet decat sa irosesc banii pe ceva ce nu este necesar.
                                BV24CAT: pe vremuri la LukOil in fiecare weekend prin rotatie o benzinarie din Timisoara vinde benzina de 98 la pretul de 95, pe langa oferta obisnuita specifica weekend-ului.

                                Comment

                                Working...
                                X