Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia 1.8, depasesti cu a treia de te duci ca din pusca. E cu de toate masina asta. Daca vrei consum incredibil de mic,schimbi cand iti spune ea din indicatoarele UP si DOWN,daca vrei sa te distrezi maxim si sa nu prea iti stwa nimic in fata din ce intalnesti 90% pe sosele,schimbi cand ti se aprind ledurile portocalii

    Comment


    • 1.8 nu fuge ca din pușcă. E puțin trasă de păr afirmația asta.

      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

      Comment


      • Am spus ca fata de majoritatea masinilor obisnuite de pe sosele,acum putem sa despicam firul pina umplem 3 pagini,insa nu prea am timp. Fata de alte masini pina la 150 cp nu prea ii rezista. Cu repriza de 5,6 sec 80-140,nu gasesti usor ceva mai rapid,iar asta se poate numi ca din pusca ,nu e trasa se par.

        Comment


        • @ Basil, poate un diesel ii rezista
          ....

          Comment


          • Originally posted by Basil View Post
            Cu repriza de 5,6 sec 80-140,nu gasesti usor ceva mai rapid
            Civicul 1.8 are 5.6 secunde 80-140? Mi se pare foarte greu de crezut, accordul meu 2.4 cu ceva modificari are abia vreo 4.4 secunde 80-120 in a treia. Pe youtube vad ca civicul ar face cam in 9 secunde 80-140 in treptele 2+3, care pare mai plauzibil.
            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

            Comment


            • In unele parti are 14,4 in a 4-a. http://www.zeperfs.com/fiche1453-honda-civic-1-8.htm
              In altele 11,9 (fara treapta specificata) http://www.1001moteurs.com/performan...8+FK2-504.html

              Daca te joci in 2-3 e plauzibil un 9,x.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Cred ca Basil voia defapt sa spuna 80-120, care intr-adevar pe zeperfs este 5.6 in tr2-3.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • sunt multe masini care fac civicul la liniute de genu . Efectul placebo il simtim cu totii, dar intensitatea si perceptia reala difera. Pe de alta parte, la ce trafic e in Romania (si nu numai), ma indoiesc ca sta cineva cu un cronometru la acceleratii.
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • nu cred ca are concurenta pana in 150cp...datorita faptului ca are cuplu si ca e 1.8, cele mai mari motoare cu pana in 150cp sunt de 1.4 turbo...care intr-adevar pe treapta 1 si 2 sunt ok, dupa incepe sa nu mai faca fata...de exemplu intre un golf 1.4 tsi sa zicem de 150cp si civic 1.8 142 cp, poate ar avea avans pana in 100km/h dupa aceea se schimba balanta

                    Comment


                    • Originally posted by FK2 View Post
                      nu cred ca are concurenta pana in 150cp...datorita faptului ca are cuplu si ca e 1.8, cele mai mari motoare cu pana in 150cp sunt de 1.4 turbo...care intr-adevar pe treapta 1 si 2 sunt ok, dupa incepe sa nu mai faca fata...de exemplu intre un golf 1.4 tsi sa zicem de 150cp si civic 1.8 142 cp, poate ar avea avans pana in 100km/h dupa aceea se schimba balanta
                      Ce are Honda pe aspirat numai cuplu nu se numește. Ai încercat sa îl compari cu un diesel? Spre exemplu clasicul 2l TDI de 14x cai pe o caroserie de Golf cred că e mai rapid. Nu compara cu downsizing, încearcă să găsești aceeași cilindree.

                      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • oricum tine f mult si de sofer.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • @Punk: din cate imi aduc eu aminte, Golf 2.0TDi de 140cp e tot acolo cu 1.8 la 0-100km/h . Dar ai senzatia de cuplu. 2.2CTDI e mai rapid decat ambele.

                          Eu daca ar fi sa aleg Civic, FK, fara doar si poate as merge pe 2.2. Superb motorul pentru un diesel. (da,da, am momente cand oftez dupa el :P)
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • La traficul din Romania cred ca un motor turbo se preteaza mai bine; de multe ori trebuie sa astepti sa gasesti o fereastra sa depasesti, iar cand o prinzi trebuie sa ai abilitatea sa poti pleca imediat si pentru asta e nevoie de cuplu sau turatii. La civic la 60km/h daca vrei sa depasesti intr-o distanta relativ scurta trebuie sa stai in a 2-a. Pe mine unul ma enerva la culmea sa stau cu ea turata pana aparea o fereastra. La CRV, tot cu 140cp si 400kg in plus, dar diesel ma simt mult mai increzator in masina cand vine vorba de o depasire de genul celei de mai sus.

                            Oricum, cu Civic-ul de 1.8 din experienta personala pot spune ca nu te poti tine dupa nici un diesel de ~ 110cp (din nou, experienta personala raportat la un peugeot 207 de 100cp; la iesirea din localitate pleca de parca eu as fi fost pe bicicleta). Si 1.4t pe o caroserie rezonabila cred ca ii pune probleme pentru ca majoritatea depasirilor le incepi de la 60 la 100km/h.

                            L.E: la cuplu motorul de 1.8 este slab in opinia mea, 174 N·m; ca sa facem o comparatie motorul de 1.2 3 cilindri si 54 de cai de pe Fabia are
                            108 N·m.
                            mihainstef
                            Senior Member
                            Last edited by mihainstef; 25-02-16, 10:35.

                            Comment


                            • Eu am acum un turbo pe care il folosesc zi de zi - Mercedes C180 Coupe si tin sa te contrazic. Desi masina nu poate fi catalogata lenta in niciun fel (0-100 in 8.5 sec si Vmax 225 kmh parca), e cam nasol la depasiri, ca are lag... Intr-adevar, cuplul de 270 NM il simti si maisna pleaca bine, dar lag-ul introdus de motor + cutia automata e destul de deranjant, ca nu esti in control. Comutat pe "S" lucrurile se schimba un pic, dar senzatia se pastreaza.

                              Prefer oricand sa pot sa ii dau eu inferioara si sa plec tare. Mi se pare mult mai safe si mai OK, desi da, multe diesel-uri iti pot da batai de cap.

                              1.8 nu am avut, dar am condus si mi-am facut o parere. Motorul e mai slab decat cel de 2.0 de pe CL7 (de altfel CL7 era mai rapid si la mici intreceri, nu tin minte sa imi fi luat 1.8-ul vreo "mansa"), desi 0-100 e dat de producator mai bun la FK2. In schimb motorul este MULT mai economic, deci mi se pare foarte OK.

                              Nu as miza pe cat de rapid e, desi ca o paralele mie personal cu CL7 nu prea mi-au stat multe diesel-uri de 2.0 in fata (poate doar alea tunate puternic), ci pe cat de bun e compromisul. Acum depinde si de cat de bine stii sa scoti untul dintr-un aspirat. De exemplu Accord Type R e aproape imposibil de condus perfect. Fereastra de VTEC e foarte ingusta, trebuie sa schimbi FIX in limitare sa "cazi" tot in VTEC, altfel esti in afara lui si pa-pa timpi buni... La turbo lucruruile sunt mult mai simple, e de munca la un aspirat daca vrei performanta.

                              Dar 1.8 e silent, destul de rapid, economic, are feeling bun, deci pare mai rapid decat e. Restul sunt discutii.

                              PS: Reprizele nu tin cont de lag, durata de schimbare a treptei de viteza la una inferioara etc. Deci sunt multe chestii de tinut seama inainte sa ne uitam pe niste cifre chioare.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Originally posted by mihainstef View Post
                                L.E: la cuplu motorul de 1.8 este slab in opinia mea, 174 N·m; ca sa facem o comparatie motorul de 1.2 3 cilindri si 54 de cai de pe Fabia are
                                108 N·m.
                                La motoarele aspirate pe benzina, cuplul este in general cam 100Nm/1.0 litri, ca atare 1.8, ca si 2.0, 2.4 sau 1.2 de la skoda sunt in grafic. Fara turbo nu ai cum sa-l modifici semnificativ.
                                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                                Comment

                                Working...
                                X