Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am folosit 300V in cate-va schimburi.de altfel l-am pus de pe la `70.000km cand am facut swich-ul de pe CASTROL(provenienta DE).ESTE UN ULEI DE TOP!!!!Daca maine nu as mai avea ENEOS care este doar mai bun pt mine in raportul calitate-pret m-as intoarce pe MOTUL.300V sau oricare altul.

    nu am timp si spatiu dar as putea oferi si exemple despre ce am "testat" la MOTUL 300V.ore la propriu la peste 5000rpm pe autostrada...si altele.

    Multi Ani fericiti tuturor!

    Sunt convins ca sunt muuulte uleiuri excelente in piata.noi trebuie sa vedem exact ce vrem sa folosim si sa facem un FEEDBACK cat mai obiectiv.
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • @:razvan , exact la asta ma refer si eu , trebuie vazut intai daca ceea ce spune in grafice se refecta si in realitate. Nu ma dau inapoi de la Millers dar din luna septembrie a anului trecut (2011) au inceput si cei de la Millers cu reclame pe toate forumurile .... Opieoils nu il avea in gama si nu il recomanda pana anul trecut , ei recomanda Fuchs ca principal ulei ,asta ca frecventez forumurile din Uk la fel de mult ca si cele romanesti
      @Adi : Nu m-am referit la 300v ca e reclama agresiva ci intreaga marca Motul este promovata ciudat , de parca ar fi ultimate-ul in materie de uleiuri. Castrol este un produs mediocru si nici macar nu il pot pune in comparatie cu Motul. De Redline stiu de foarte multi timp ca si de Amsoil dar nu am avut posibilitatea sa il pot procura pana acum in ro , transportul din state ustura destul de mult ca sa achizitionez un simplu ulei pentru o masina ce este condusa zi de zi.

      Ca o statistica , cei care merg la Ring schimba uleiul inainte si dupa sesiune ,dar cati stiu ca mult mai important este uleiul de transmisie si nu cel de motor , el nu beneficiaza de racire , de filtrare etc...Cati dintre cei 30 au schimbat si uleiul de la transmisie ???? deci unde este relevanta ?
      Eu doar il consider un trend de moment. Daca gresesc o sa retrag tot ce am spus impotriva Motul vreodata.

      Toyboy , ce uleiuri folosesc cei care se dau in spania cand merg la sesiuni de track?
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • ce fashion suna "trend de moment" )
        Mai au mai schimbat si uleiul din cutie unii dintre ei (inclusiv eu si Phara), mie mi-a mers prost cutia cu uleiul ala ce l-am luat impreuna (Honda MTF), imi agata in 3 si 5, plus ca dupa cateva sesiuni abia mai schimbam vitezele (foarte foarte greu intra)...am trecut pe Motul si s-a schimbat radical treaba, sunt extrem de multumit de cum schimba cutia acuma (e Gear FF 75w140).
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

        Comment


        • bietii de pe aici in functie de motor si uz baga de la : Volvoline VR1 20w50 pe un Simca de urcari cu 200 cp si 9000 rpm, omul recomanda pentru ca nu mai desface motorul la 3-4 urcari ci mult mai rar... 10W60 Castrol dupa ce in prealabil a avut Mobil1 5w50 cu care a sudat cuzinetii B16 cu redline in 10k rpm... K20 -uri cu 5w40-uri de la Esso, Motul 300V, Redline, ba chiar si 7.5W40 de la Xenum, 2 colegi din timeattack folosesc 10W50 de la GRO, altul Silkolene...etc

          Pentru mine 300V este un ulei foarte bun, care nu-si justifica pretul din moment ce alte uleiuri mult mai ieftine isi fac treaba excelent pentru uzul care il primeste motorul meu ...
          ultima fitza de pe net e sa-mi pun 300V in masina de tuns iarba. Nu am nimic cu cei care il folosesc doamne fereste

          PS : pe mine un schimb de ulei ma costa 32€+8€ filtru aka 5L de Liqui Moly MOS, care imi ajunge 9-10K, sau dupa 5-6k cu track inclus ...2l de MTF 3 25€ si tot asa il schimb la 2 x ulei motor
          Toyboy
          Senior Member
          Last edited by Toyboy; 28-12-12, 17:38.

          Comment


          • @ Adi , chiar si acum imi aduc aminte ca acel MTF a fost mai ciudatel un pic .... am zis ca e devina cutia/ambreajul care era pe duca, dar la urmatorul schimb de ulei din cutie nu a mai fost probleme cu schimbatul. Cand am desfacut cutia am vazut ca totul era in ordine , deci seria aceea de MTF nu a fost ce trebuie.... Am acum cel de USA care este ok ...

            @ Toyboy : si eu fac la fel cu schimbul : la 2 de motor bag unul de cutie , dar il fac la 10-12 mii km.
            Touge is what we live for

            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

            Comment


            • Interesanta sugestia cu schimbul MTF-ului la 2 schimburi de ulei motor. Asa repede se uzeaza uleiul din cutie? Sau care e rationamentul? Nu cred ca le tineti constant in multe ture, ca doar mergeti cu ele zi de zi si le mai menajati.

              Ma intereseaza, pentru ca la ultima revizie am pus Amsoil MTF, insa vremea era calda. Au fost diferente evidente fata de Honda MTF (OEM-ul din fabrica), in sensul ca schimbul nu era la fel de "brutal", ci mai placut si mai usor. Vad ca iarna are tendinta sa se comporte ca OEM-ul, insa e ok dupa ce se incalzeste un pic.
              Ma gandesc sa trec inapoi pe Honda MTF, desi n-am idee daca are vreo importanta. Multa lume foloseste OEM-ul ca sperietoare (=orice alt MTF nu e bun pentru cutiile Honda). Cam buimac, dupa atata marketing si texte de vanzari.

              Comment


              • Originally posted by Toyboy View Post
                K20 -uri cu 5w40-uri de la Esso, Motul 300V, Redline, ba chiar si 7.5W40 de la Xenum
                am mai vazut si am aplicat si eu optica aceasta pe K20.pt anii in care acest motor a fost proiectat uleiul care se preteaza cel mai bine este de departe 5W40.si asa este.am incercat 5W30/0W20 sau 0W40.cand am trecut de pe MOTUL pe ENEOS am folosit ca schimb intermediar un 10W40 de la ENEOS(ulei semisintetic) dar care la peste +30gC afara asta vara a facut ca motorul sa sune demential....la idle-torcea si in ture suna fff bine-legat!nu a fost consumat,de altfel masina nu consuma deloc cu 5w30 sau 5w40.la 0w20 a disparut la 10.000km cca 500m.era la jumatate intre minim si maxim pe joja.

                ECOLOGIA clamata de producatorii si utilizatorii de uleiuri 0W20/30 sau chiar 5w20 sau altele......m-am cam lamurit.la TOYOTA nu a existat nicicand o rata atat de mare de motoare pocnite(consumuri aberante de ulei sau chiar cuzineti topiti) la benzinare decand pun pe garantie ulei TOYOTA 0W20......

                si mai stiu si lucruri pe care nu le pot spune public legat de uleiurile OEM!
                ex CL7 AT 2006
                CN1 Sport 2005
                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                Comment


                • Acum ce folosesti , la ce ai ramas?

                  al meu 0w30 , ca asta am acum, x-lite http://www.motul.com/system/product_...-30%20(GB).pdf

                  numai in numele ecologiei nu poate fi folosit, vascozitatea este destul de ok pentru gustul meu.
                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • 8100 x-lite 0W30 este singurul ulei ester MOTUL care nu foloseste ambalajul original de 2l tabla.
                    este la pret......ai vazut.

                    acum am trecut pe ENEOS.Mai precis ENEOS SUSTINA 5W40.Sunt extrem de incantat de el,cum suna motorul si la cum merge.Daca maine nu il mai gasesc ma intorc pe MOTUL.
                    ex CL7 AT 2006
                    CN1 Sport 2005
                    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                    Comment


                    • Originally posted by razvan p. View Post
                      ECOLOGIA clamata de producatorii si utilizatorii de uleiuri 0W20/30 sau chiar 5w20 sau altele......m-am cam lamurit.la TOYOTA nu a existat nicicand o rata atat de mare de motoare pocnite(consumuri aberante de ulei sau chiar cuzineti topiti) la benzinare decand pun pe garantie ulei TOYOTA 0W20......

                      0W30 deja este ok ca si specificatii, mai ales daca nu face parte din categoria uleiurilor OEM. Cel putin pentru Civic se preteaza de minune. Cu 0W20 este alta situatie, insa.

                      Legat de uleiul Toyota 0W20, din cate mai citisem eu, este vazut mai bine decat cel Honda 0W20. Deci... fara cuvinte.

                      Comment


                      • Pai si eu o sa trec la Eneos Sustina la next. La ce versiune de Motul te-ai intoarce in caz de ... ?
                        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                        Comment


                        • 300V.5W40.

                          La Multi Ani!
                          ex CL7 AT 2006
                          CN1 Sport 2005
                          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                          Comment


                          • Poate doar pt sezonul cald...dar chiar si atunci e greu de "digerat"...trebuie sa-l incingi bine...abia atunci ii place mult. Altfel, pica greu la "stomac".
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • Originally posted by razvan p. View Post
                              si mai stiu si lucruri pe care nu le pot spune public legat de uleiurile OEM!
                              De ce, te alearga dupa aia uleiurile OEM? Daca e ceva interesant, sunt sigur ca forumistii vor aprecia informatii in plus decat in minus.

                              Nu mi se pare fezabil ca un producator auto sa-si faulteze propriile motoare, ca si alea costa cand sunt inlocuite. Iar toyota oem 0w20 este foarte bine vazut, mai bine ca oem honda, intr-adevar. Exista analize de laborator asupra lui facute in state, nu doar pe impresii.
                              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                              Comment


                              • nu ma alearga,e bine?)))doar ca cei care au facut share la anumite informatii ar putea fi faultati de anumiti importatori!de asta:ULEIURILE OEM sunt bune!!cat despre TOYO.....considera ca motoarele VVTI au probleme doar daca consuma 1L ulei/1OOOkm.cum pleci de pe OEM.....nu mai sunt probleme)))

                                in USA tot ce este ECO,gen 0w2/3/4...cat mai mica cifra e "miezul din dodoasca"!!

                                nu mai "pun botu" la poporul lui HUSSEIN!Obama pe numele sau de familie.
                                ex CL7 AT 2006
                                CN1 Sport 2005
                                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                                Comment

                                Working...
                                X