Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Energy este un ulei pentru economia de combustibil iar lite este un ulei sintetic bazat pe esteri.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • Sa fie clar, si pentru ultima oara: 0-20, 0-30 sunt "subtiri" iar 5-40 e gros. Punct.
      Diferenta intre cele 2 de mai jos e una cea spusa de Den1grator, alta ca 0-20 are TBN (factor de protectie al uleiului) destul de mic, 8.4 ceea ce inseamna ca trebuie sa-l schimbi mai des. Altfel si el e targetat pt. fuel economy
      Celalalt, Eco-nergy 0-30 e tot un ulei fuel economy cu propritati f bune de protectie, vezi un TBN de 10.2 ceea ce-ti permite sa-l tii mai mutl in motor.

      Acum alege.

      Bafta !
      BlackMagic
      Senior Member
      Last edited by BlackMagic; 12-04-12, 23:31.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • multumesc de raspunsuri

        Comment


        • la cati km schimbati uleiul? eu cam de cand am masina pe mana am avut numai motul in ea 0W-30 (X-lite de cele mai multe ori) pe care de regula l-am schimbat la maxim 15k km, desi sincer mereu cand il schimbam vedeam ca uleiul avea o culoarea foarte frumoasa, nu era ars nu avea impuritati etc. oare se merita sa faci schimbul de ulei cum spun cei de la motul la 20k km? se aplica calculele lor referitoare la viata uleiul intr-o tara si trafic precum cel din Romania?
          www.soundlightvideo.ro
          www.slvservices.ro
          EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
          '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

          Comment


          • In general daca uleiul e f. bun, cred ca poti sa-l tii cu succes 20k km. Eu am tinut Motul 20k si era maroniu, nu negru, cand l-am dat jos. Acum depinde insa de proprietatile uleiului - TBN, sulphated ash, HTHS, + stil de condus + mediul unde e utilizat.
            Daca tii masina in traficul nebun din Bucuresti bara la bara zi de zi, poti sa consideri conditii severe si sa-l schimbi la 10k. Altfel ,daca o tii de mers la drum lung (chiar si in RO) poti sa il duci chiar pana la 20k.
            Cel putin eu asa gandesc ca e cel mai corect/ok pt. ulei/motor.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment



            • am vazut ca a aparut si pe la noi si e destul de ieftin. aveau si un 0w50 la 150ron +tva.
              ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

              Comment


              • eu am 5w30 in masina si sunt foarte multumit de el.
                _________________________
                2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                Comment


                • @merluciu :cati km ai cu el? cum se prezinta ca nivel(trebuie sa completezi) si culoare?
                  Touge is what we live for

                  Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                  Comment


                  • aproximativ 3000, e ok ca nivel si culoare, jumatate sunt in afara Bucurestiului. la fel de multumit ca de motul, numa ca e mai ieftin.
                    _________________________
                    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                    Comment


                    • Originally posted by merluciu View Post
                      eu am 5w30 in masina si sunt foarte multumit de el.
                      Pe buna dreptate.
                      Din ce se gaseste mai usor la noi in magazine cred ca e cel mai indicat ulei pt Honde pe benzina. A se exclude 0-50 de aici si 5W-40 care nu sunt vascozitati ILSAC. E dintre putinele de pe raft cu ultimele certificari pt motoare pe benzina asiatice si americane ILSAC sau GF-5 sau SN cu RC. Cu alte cuvinte testat si produs cu motoare asiatice si americane in minte (e drept ca testerul e un motor Nissan dar posibil ca au avut si altele).
                      Nu cred ca exceleaza la nimic in mod senzational in afara de un bun raport calitate/pret si prezenta pe raft .... si nici nu trebuie in mod normal.
                      Si in plus nu dai bani pe minciuni europene... E facut in Japonia sau e vreo varianta mai locala? nu-mi mai amintesc de cand m-am uitat.
                      Website Boutique Oils

                      Comment


                      • sustina e facut numai in Japonia, deocamdata cel putin. eu intentionez sa bag numai d'asta, inclusiv iarna, pana acum bagam iarna motul 0w20.
                        _________________________
                        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                        Comment


                        • Recomandarile la fuide si intervale de schimb pentru automobilele Honda de pe teritoriul Irlandei de la Honda Irlanda. Ar fi interesant daca am avea acces la catalogul pentru Romania sau macar pentru zona este europeana.


                          Vali_lj
                          Tech Geek
                          Last edited by Vali_lj; 10-05-12, 11:54.
                          Touge is what we live for

                          Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                          Comment


                          • Interesant ca 0-30 full sintetic apare doar pentru motoarele diesel, nu si la benzinare.
                            Culmea, exact ala il am eu in motor acum :-)
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • Astea sunt recomandarile Honda Irlanda pentru toata gama honda . Interesant este ultimul grafic cu schimburile de ulei , un grafic de schimb foarte agresiv fata de cel din Germania de exemplu , deh insularii au climatul mai "prost" fata de continentali
                              Eu caut recomandrile Honda pentru Romania sau macar tarile est europene.
                              Touge is what we live for

                              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                              Comment


                              • Originally posted by BlackMagic View Post
                                Interesant ca 0-30 full sintetic apare doar pentru motoarele diesel, nu si la benzinare.
                                Culmea, exact ala il am eu in motor acum :-)
                                Da, pai la petrol e min 0-20 si max 10-40 iar tu esti chiar la mijloc deci esti in sweet-spot cum s-ar spune daca e masina din jurul la 2007. Pt 2012 cred ca maximumul la petrol e 0W-40 sau 10W-30 cu acelasi minim de 0W-20.

                                La Diesel imi place ca n-au dat-o pe nemteste cu B3/B4 chiar si cu cuplu inalt la ture joase...asta inseamna metalurgie exacta, suprafete micro-polishate si tolerante mici...bravo Honda!

                                Multumim lui Vali de informatie...se pare ca in 2007 se aplica la toata europa de vest chestia asta.
                                Website Boutique Oils

                                Comment

                                Working...
                                X