Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IB View Post
    Iti dai seama ca un TBN de peste 12 iti ajunge pentru aproape 2 ani. Nu cred ca face fata filtrul de ulei, daca ma intrebi pe mine, deci n-ai facut nici o treaba.
    Amsoil + filtru amsoil - garantat by amsoil pt 15k mile (~25k km) in regim de exploatare sever. Exprimat in ani, nu are rost, fiecare merge mai mult sau mai putin.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • Stiu, dar ca sa vezi ca am dreptate, inainte sa garanteze acesti km, nu te obligau sa-ti iei filtrul de ulei tot de la Amsoil. Concluzia? Au aparut probleme la motoare, iar Amsoil au luat masuri imediate, in sensul pe care bine l-ai reamintit si tu.

      Comment


      • @Sayan - nu stiu ce ulei recomanda mama honda in cazul R18, dar pt. K20 spune clar: 0-30 ! Nu 0-20W, nu 5-40W cum "recomanda" Honda Romania (aka HTR). A se citi mai intai de toate manualele "made in japan"
        Ceea ce spune cred IB (si acelasi llucru il pot confirma si eu in urma experientei cu un Motul 0-20W) este ca sunetul motorului cu un asemenea ulei este unul mai metalic decat cel obisnuit. Parere confirmata si de altii, tot aici. Cu un 0-30 (asta am acum) motorul suna ca atunci cand era nou. And that's good. Ah, si intamplator e ulei...Honda ! (nu-l ridic in slavi, faceam o afirmatie).
        Eu am o honda civic hybrid 1339 cc cu ulei 0w20 honda , prima oara am crezut ca este un zgomot metalic, dar ascultand mai bine parca auzeam un zgomot de "combustie seaca". Poate acelasi lucru il auziti si voi dar il confundati . Nici nustiu daca este un lucru bun sau rau acest zgomot

        Comment


        • @sayan - cred ca ne referim la acelasi zgomot/tip de sunet.
          @IB - da, corect.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Originally posted by BlackMagic View Post
            @sayan - cred ca ne referim la acelasi zgomot/tip de sunet.
            @IB - da, corect.
            Astazi am reascultat motorul. Motorul se aude ca un clasic benzinar aspirat, clasica combustie seaca, (fara sunete rotunde in momentul cumbustiei) Fara sunete metalice la tacheti sau mai stiu eu ce...

            Deci sunetul frumos de combustie seaca pleaca din motor propagandu-se la supape pana la evacuare provocand un zgomot usor metalic! Eu cred ca este perfect normal !


            Ceea ce am observat este ca acest ulei Honda 0w20 ca este un ulei mediocru/moderat foarte bun pentru motoarele aspirate pe benzina. Nici nu trebuie un alt ulei super aditivat sau vreun alt ulei de vascuozitate mare deoarece nu se produc sarcini si diferite forte precum la motoarele cu turbo. Iar daca simtiti o anumita schimbare a sunetului motorului atunci cand este 40 de grade afara , uitati-va la temperatura apei ! Doar atunci putem spune ca vorbim de un ulei nu rau...ci foarte rau !

            Comment


            • Ce e aia "combustie seaca"? N-am mai auzit acest termen...
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • iar recomandam uleiuri dupa ureche ... 0w20 este recomandat in special hybridelor si motoarelor eco .... nu trebuie generalizat ca e ok la toate benzinarele !

                Comment


                • Originally posted by Toyboy View Post
                  iar recomandam uleiuri dupa ureche ... 0w20 este recomandat in special hybridelor si motoarelor eco .... nu trebuie generalizat ca e ok la toate benzinarele !
                  Scuzati daca s-a inteles ca am generalizat. Dar ce vroiam sa spun este sa va uitati ce scrie pe manualul de utilizare , adica :
                  1. Ce vascuozitate recomanda honda pentru fiecare motor.
                  2. Marca uleiului ,care puteti sa o alegeti si voi.

                  Originally posted by Delphi View Post
                  Ce e aia "combustie seaca"? N-am mai auzit acest termen...
                  Uleiul de vascuozitate mica potrivit motorului sau respectivul ulei "moderat" permite miscarea pistoanelor si a celorlalte componente , tije supape , intrun mod mult mai armonios permitand sa arunce gazele afara intrun mod mult mai "sec" si mult mai rapid fara ca impuritatile sa ajunga sa interfereze cu uleiul .

                  Un ulei de vascuozitate marita nerecomandata cu motorul sau de vascuozitate recomandata dar super aditivat, ar inegri mai mult uleiul cu impuritati! (parerea mea)
                  Last edited by Sayan; 19-06-12, 23:41.

                  Comment


                  • nush cum e la voi pe caldurile astea, dar fara aer conditionat motor nu se aude la relanti si nici la turatii daca am dat drumul la muzica.
                    uleiul de motor ajuta?

                    Comment


                    • Nu prea e clar ce ai vrut sa zici...
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • eram curios sa stiu daca pe caldurile astea motorul se aude altfel vs asta primavara ( daca am avut ).

                        Comment


                        • Eu nu am sesizat nici o diferenta.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • cu siguranta se comporta diferit functie de temperatura, presiune si altitudine, da' urechea mea nu sesizeaza o diferenta acustica. cu siguranta trage cu cel putin 10% mai bine la temperaturi medii spre joase.
                            _________________________
                            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                            Comment


                            • Salut, am un cl7 2.0 din 2007 cu 25.000 km, pt. urmatorul schimb de ulei oscilez intre motul 8100 X-clean 5W-30 si eneos sustina 5W-30. Le cer o recomandare celor priceputi care au citit fisele tehnice ale uleiurilor si imi pot da un sfat argumentat. Acum am mobil1 american 5W-30 dar as vrea sa-l schimb cu alt producator. Uleiul il schimb la un an, regimul de exploatare este unul normal. Multam fain

                              Comment


                              • Vin din Germania intr-o saptamana. Avand in vedere ca eu mi-am luat 5 litrii de Ravenol 0W-20, mai este cineva interesat de Ravenol? (si alte vascozitati, evident )
                                Astept sa-mi spuneti pana duminica (8.07.2012), cel tarziu.

                                Comment

                                Working...
                                X