Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uite o idee, am si eu la firma o gramada de magneti de HDD, o sa pun vreo 2 pe filtru si cand fac schimbul sa vad ce au adunat.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • un fel de homemade inedit!ok.da-i drumul.deja sunt sunt curios!

      am sapat si cautat ceva date despre laboratoare independente din buc unde putem face acel test de ulei!chiar un imoprtator mi-a vandut pontul,spunand ca a fost nevoit sa faca unul pt agreerea RAR la vanzare pe piata din RO!revin cu preturi,costuri si alte alea!

      Ma manaca tare sa vedem ce si cum!cel putin intre MOTUL si ENEOS,acum a aparut si YAKKO,era mai demult un coleg care pomenea ceva de un brand ceva mai diferit si de ce nu,ar trebui sa luam de gluma un OEM HONDA!de aici de la noi si din state!

      pt uleiurile din state,tinand cont de experienta mea nefericita cu MOBIL 1 5W30 NASCAR A5/B5 as vrea sa testam cate-va de acolo:MOBIL,AMSOIL ori altceva!
      razvan p.
      Senior Member
      Last edited by razvan p.; 11-03-12, 10:17.
      ex CL7 AT 2006
      CN1 Sport 2005
      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

      Comment


      • Pentru Mobil1 0W40 US/quartz, pot lua de la mine o mostra la schimb. Totusi, ar trebui 'unificata' cumva modalitatea de testare (i.e. un anumit rulaj la care se preleva mostra de ulei).

        Comment


        • TEST COMPARATIV

          Dupa ce gasim un laborator pentru analiza uleiului uzat pentru un test comparativ echilibrat propun :
          1. sa alegem o Honda cu motorul bun si care efectueaza multi Km(peste 500/luna,)
          2. Folosind acelasi tip/marca de filtru de ulei se fac schimburi succesive dupa fiecare 300km cu diferite Marci(Mobil,Motul,Mol, Eneos,Yacco,Castrol,Amsoil s.a.m.d) de ulei, DAR acelasi tip de ulei (ex10W-40) si din aceeasi clasa. De la fiecare schimb se colecteaza cantitatea pentru a fi trimisa la laborator
          In functie de nr. de marci/banduri vor cam peste 5 schimburi succesive si asta costa propun sa facem o lista cu cei interesati sa participe/contrbuie si daca vom fi peste 10/20 impartim costul total.
          Si atunci sa vedem ce surprize ni se ofera.
          Ne unim!?
          Toti Oamenii sunt Trecatori
          Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

          Comment


          • Ce parere aveti despre eneos 5w-40 ? Am luat ptr urmatoarea revizie si vreau sa stiu daca am facut o alegere ok sau nu.

            La ultimele schimburi de ulei am folosit valvoline synpower 5w-40 made in us.

            Comment


            • I'm in !
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Am avut si eu acum 2 ani pe filtru o chestie daia cu magneti cumparata de pe ebay. A facut picioare la un moment dat ca nu am mai gasit-o atasata de filtru Acum la ultimul schimb am luat un surub dala cu magnet de pe ebay... ceva de genul: link
                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                Comment


                • Originally posted by razvan p. View Post

                  am sapat si cautat ceva date despre laboratoare independente din buc unde putem face acel test de ulei!chiar un imoprtator mi-a vandut pontul,spunand ca a fost nevoit sa faca unul pt agreerea RAR la vanzare pe piata din RO!revin cu preturi,costuri si alte alea!

                  Ma manaca tare sa vedem ce si cum!cel putin intre MOTUL si ENEOS,acum a aparut si YAKKO,era mai demult un coleg care pomenea ceva de un brand ceva mai diferit si de ce nu,ar trebui sa luam de gluma un OEM HONDA!de aici de la noi si din state!

                  pt uleiurile din state,tinand cont de experienta mea nefericita cu MOBIL 1 5W30 NASCAR A5/B5 as vrea sa testam cate-va de acolo:MOBIL,AMSOIL ori altceva!
                  Asteptam vesti , eu unul am Amsoil 5w40 acum in masina si trebuie sa schimb uleiul.
                  Touge is what we live for

                  Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                  Comment


                  • nu sunt toma necredinciosul, dar am patit-o pe la alte service si acum din toate comentariile am remarcat serioszitatea celor de la Asko, ms. care este mai bun , uleiul motul sau cel de la ei: Texaco sau Honda???? cu ce ulei vine echipata honda civic 5 d din fabrica????

                    Comment


                    • cred ca ai primit deja raspunsul pe celalalt topic, dar iti raspund si eu aici: motul, dar nu gama 300v.
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

                      Comment


                      • de ce nu 300v, sunt cam nestiitor, ce altceva???

                        Comment


                        • seria x-lite de la motul. 300V e prea gros.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Originally posted by BlackMagic View Post
                            seria x-lite de la motul. 300V e prea gros.
                            deci sa inteleg ca uleiul asta 8100x cess 5w40 e mai ok decat cel 300v???, ms

                            Comment


                            • 300V e un ulei foarte bun, dar mai gros si trebuie sa forjezi motorul bine ca sa-l incalzesti destul si sa se subtieze ca sa fie ok pt. motorul de honda. Altfel, 8100-le e exact ce trebuie pt un mers normal/spirited, si nu racing.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Nu inteleg: 300V nu e tot 5W40? De ce e mai gros un 300V 5W40 decat un alt ulei 5W40 facut de Honda, Eneos, Mobil etc?
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X