Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bossake View Post
    Nu stiu de ce am impresia ca de vreo juma de an nu prea mai exista deloc mobil made by belgium. e posibil sa produca TOATE uleiurile pt piata europeana in turcia.nu m-as mira.
    cel putin in comert (magazine auto, hypermarketuri etc) tot ce inseamna mobil1 e facut in turcia.
    Eu am vazut la Metro ieri Mobil1,tot ce era cu 10w era facut in Turcia,iar cel cu 0w si 5w in Belgia

    Comment


    • @ maruta- intr-adevar, nicicum 0w20 OEM - si ma refer aici la specificatia uleiului - nu poate sa fie un ulei "prost"!
      dupa cum probabil ati observat, honda merge tot mai pregnant pe ideea uleiurilor mai putin vascoase, mai fluide. 0W20, e recomandarea primara mai nou, ceea ce insemna ca poate motorasul asa este conceput sa functioneze mai bine cu un ulei mai fluid, chiar dc e un motor high rpm.nu cred ar fi asa de inversunati in recomndarea asta, dc nu ar fi o alegere buna pentru motoarele astea. pe de alta parte, la Motul de exemplu exista un 300 V High RPM 0W20, care este recomandat pt "curse profesionale de viteza"..! mai mult accord-urile si cred ca si civic-urile vin cu 0W20 in ele! oricum despre acest 0W20 s-a discutat mult pe alte thread-uri...
      Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

      Comment


      • am pus saptamana trecuta Motul 8100 E-Tech lite 0W30
        prima impresie cu el este ca motorul suna mai frumos, a diminuat tacanitul din acceleratii si nu mai trepideaza aproape deloc
        as fi curios daca altii dintre voi care aveti motor diesel l-ati utilizat si cu ce impresii dupa mai multi Km efectuati cu el

        Comment


        • Ma bag si eu... Una peste alta, cred ca aveti dreptate, cel mai mult mi'a placut cum am mers cu 0w20 (nu vorbesc de ce a venit din fabrica). Am avut Mobil 1 0w40, nasol, am avut Edge 5w30, mi'a placut, am avut Eneos 0w20, am picat pe spate, acu' am Eneos 5w40 si e binisor, sunt momente in care se aude spectaculos, dar cu 0w20, erau dese rau momentele alea. O fi fost si aerul la alta temperatura, o fi fost praful mai putin praf, nu stiu, da' am avut niste Cheia-Sacele si niste Rasnov-Poiana spectaculoase cu 0w20 ala... Si am mai avut si niste Brasov-Fagaras si niste Brasov-Sighisoara la fel de bune. Deci daca nu mananca sau e noua si e benzina, cred ca 0w20 e sfant.

          Off-topic deja, cred ca merita o inregistrare audio... Da' am gasit asta, poate va inspira
          http://www.ferrari.com/Italian/GT_Sp...o-onboard.aspx
          '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

          Comment


          • bac, ca sa inteleg, tu ai fost multumit de 0W20 de la Eneos?
            Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

            Comment


            • Extrem de multumit
              '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

              Comment


              • cine dintre posesorii de Type R -uri au montat sandwich adapter la filtru de ulei ?¿

                Comment


                • Originally posted by Toyboy View Post
                  cine dintre posesorii de Type R -uri au montat sandwich adapter la filtru de ulei ?¿
                  y0!

                  De ce?

                  Comment


                  • No offense, da' ce doamne iarta-ma e ala "sandwich adapter", ca doar nu face mancare ?!?!?!
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Uite aici: http://www.flex-a-lite.com/auto/html...-adapters.html
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Eu va pot spune ca nu o sa pun niciodata alt ulei decat 0W20 in i-VTEC, din mai multe motive:

                        1. ulei subtire, intra rapid prin toate colturile (indiferent de temperatura de afara)
                        2. indiferent de conditiile atmosferice masina se comporta la fel, temperatura motorului n-a urcat mai sus de jumatate in 20.000km (ca era frig de -16 sau cald de 35).
                        3. daca japonezul spune ca e bun si-l recomanda pentru motoarele lor, sigur nu sunt batuti in cap
                        4. e un ulei care ajuta si cosumul masiniii.
                        5. nu stiu cum conduc altii, eu am mers si normal, si la 7000rpm, si condus sportiv; masina nu a papat mai mult de 100-150 grame de ulei in 20.000 km, deci pana in momentul primei revizii masina a cunoscut de toate. Mentionez ca nici nu am respectat instructiunile din carte, legat de primii 5000km mers mai moale. Am luat-o... avea 8 km in bord.... am iesit din Bucuresti pe A1... am facut vreo 20-30 km pe la 130-140... si a ajuns si la 205km/h, nevoit fiind sa ma tin dupa cel din fata, colegul de drum.

                        Asadar, pentru un i-VTEC folosit in conditiile astea, nu vad ce alt ulei s-ar comporta la fel de bine cum a facut-o 0W20, si nici nu sunt dispus sa incerc altceva, atat timp cat asta este de exceptie.
                        Quicker
                        Senior Member
                        Last edited by Quicker; 13-04-10, 16:21.
                        sigpic
                        Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                        Comment


                        • tu vorbesti de 0W20 de la ce brand..? cel OEM presupun, nu..?
                          Honda Accord, 2007, 2.0 M/T-155CP, Royal Blue Pearl

                          Comment


                          • Eu de ala am bagat, OEM, da, dar ma refeream la 0W20 in general. As baga si alt producator, dar acelasi tip de ulei, in niciun caz alte specificatii.

                            L.E. Am un amic care are un Accord 2.4 si singura lui problema dupa cumparare era: care este cel mai bun (indicat) ulei pentru masina lui?! Nu-l interesa pretul uleiului sau producatorul acestuia. A ajuns la concluzia ca nu o sa bage altceva decat 0W20 in motorul lui, dupa ce a rupt internetul in doua cateva luni de zile in cautarea raspunsului.
                            Quicker
                            Senior Member
                            Last edited by Quicker; 13-04-10, 16:26.
                            sigpic
                            Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                            Comment


                            • Originally posted by Delphi View Post
                              10x, man ! M-am "luminat" sa nu mor prost
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Originally posted by yulasinio View Post
                                y0!

                                De ce?
                                stii cumva daca difera desenul piesei de la un B18 la un K20 ?

                                Comment

                                Working...
                                X