Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Razvane, e experienta omului, atat
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • pai,daca este doar asta,desi parea altceva, este binevenit!orice apare nou si isi va dovedi calitatea este un plus,nu?
      ex CL7 AT 2006
      CN1 Sport 2005
      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

      Comment


      • Originally posted by Vali_lj View Post
        Uleiul mi-l amintesc din discutiile de pe forumul CTR din spania . La fel ca si mult alte branduri uleiul lor vin cu particule minune , interval de schimb prelungit ( deh la noi la B-uri este recomandat la 12000 km nu peste 15k) si multe alte superioritati fata de brandurile actuale/consacrate. Nu am dat importanta atunci. Stiu ca se gaseste si la noi ~ la 150 ron/5 litri ( 7.5W40) pe un site.
        E ceva de mentionat referitor la el ???? ce se zvoneste pe acolo prin spania ??
        se pare ca pe site-ul din .ro nu mai raspunde nimeni ...
        feddback pozitiv deocamdata pentru Xenum, ...


        revin cu feedback, despre Xenum

        Comment


        • Originally posted by mhh39 View Post
          Razvane, ia omul mai usor, ca n-a dat in cap nimanui. Si mai zi de Eneos 0W50, ca mi-ai atras atentia. Pare mai interesant chiar decat 300V-ul pe care-l lauzi. Made in Japan?
          dupa cum am spus,ENEOS ar fi prima varianta in caz ca nu as avea MOTUL!acesta din urma este totus cu baza esterica si nu a dezamagit,ba din contra a demontsrat si mie si altora ca este tot,ba chiar "over the top"!

          ENEOS:ce am aflat despre el interesant,este ca ar fi uleiul de prima echipare la aproape toate toate brandurile "made in JAPAN"!in speta vorbim de OW20!este la baza un ULEI MINERAL preparat si produs dupa rigorile JAPONEZE,dus aproape la perfectiune.este insa supus uzurii masive ca toate celelate minerale in functie de stilul de mers,mai repede sau mai tarziu!Asta nu este o caracteristica neobisnuita,dupa cum stiti multe masini au indicatoare de uzura a uleiului.
          Ma mananca tare sa pun un OW50!dar imi este frica de acel 50 in motorul HONDA!Voi mai studia.este folosit de un coleg de forum pe R18!Am sa pun cu siguranta ATF!Este compatibil 100% cu ATF-Z1 HONDA!Ma intreb prin prisma celor relatate mai sus daca nu cumva e acelasi lucru!
          La transmisie AT nu am recomandari MOTUL!:

          cat despre YAKKO:cineva din domeniu,la nivel national,a dat un feedback pozitiv,catre f bun pe acest ulei.discutia nu a putut fi continuata,nu am elemente noi.

          Orice ulei care este este prezentat aici si nu se incadreaza in gama de lapte+KAKAO pe care o vand EXXON,BP sau SHELL este binevenit.despre aceste "globalizate" "numai de bine"!ca despre motoarele cu 3cil facute de europenii de la VAG,OPEL sau MB pt SMART!GUNOAIE pt PROFIT!


          o zi faina!
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • Originally posted by razvan p. View Post
            Ma mananca tare sa pun un OW50!dar imi este frica de acel 50 in motorul HONDA!
            De ce sa-ti fie frica? Ca vine vara...

            Comment


            • Dat fiind piata poluata de prea multe uleuri "indoite"( a se citit uleiuri de baza fara aditivi) , prefer sa stiu atat starea uleiului din motor cat si a uleiului in general si pentru asta m-am apucat de o cautare a unor laboratoare de analiza a uleiului. Am dat peste cateva si m-am apucat sa sun:
              .... cel din bucuresti este doar pentru uleiuri Total , costa 25 euro testul , rezultatul vine in 4-5 zile link . Tanti cu care am vorbit mi-a sugerat ca unul din serviceuri unde se poate prleva mostra ar fi BDT Mazda de pe splai sau Meridian. Daca aveti cunostinte prin "zona" ar fi buna o intrebare. Urmatorul a fost cel de la Ploiesti link dar nu a raspuns nimeni , mai incerc si maine. La cel de la Navodari link nu am mai reusit sa sun , apartine rompetrol. Am mai dat si un ochi celor de la Yacco link, dar stiind cum se misca francezii am renuntat in a mai cauta detalii.
              In cele cateva cuvinte schimbate la telefon costul unei astfel de analize se incadreaza intre 15-25 euro , consta in prelevarea a 100ml ulei ( dupa ce masina este in regim optim de functionare ) , completarea unei fise cu date despre ulei , masina , km , revizii etc. Rezultatul ajunge intre 4-5 zile si 20 zile.
              Ceva cunostinte sau idei ? Colegii din Ploiesti Pitesti , Constanta stiti ceva ?

              Asta ar fi cel mai bun mod de a afla starea motorului si calitatea uleiului folosit.
              Touge is what we live for

              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

              Comment


              • da,ai dreptate in ceea ce spui!de fapt ma bucur ca ai deschis subiectul.sunt unii importatori nationali care banuie si stiu nume grele de producatori ca in butoiul de 208L sau chiar in ambalaje cu frunza verde de eco gasesti in loc de 5w40 sau 5w30 un veritabil 10w40 non-sintetic...adica baza!motoarele moderne sunt exceptional facute iar cele foarte sensibile crapa din vina producatorului masinii??!!!! -nu vb acei oameni din lipsa de dovezi concrete si acomplicitatii multor dealeri auto pusi pe inbogatire!si multe altele.
                cea mai tare faza:vorbeam cu un turc despre masini si motoare.omul cu A8 4.2 V8/Q7 si un parc auto de peste 80 capuri de tir+multe altele la nivel de folta iar discutia a deviat la uleiuri, cand a auzit de MOBIL a luat foc exclamand:"cacatul ala de ulei se face intr-o fabrica-rafinarie din granita cu siria ce spala si tankuri petroliere de reziduri nisipoase.am crescut acolo si nici in dacia eu nu pun..."(dipret total la turc pt renault 12 turcesc).sa fim seriosi,oare tehnica de vanzari a celor de la MOBIL nu este:fabrica noastra din TURCIA/ISTAMBUL este top in materie de tehnologie la nivel mondial...!eu am auzit acest text la un agent!atunci cum explica pretul de 9 lei/L de 5w40 la butoi????
                ex:SKODA FABIA 1.2 HTP-CASTROL "reesapat" pt EU eastern market cazut la propriu.pe producator nu exista kit de reparatie,doar blocul cu ambielaj si pistoane!desfacut,la prima vedere motorul a murit de la ungerea proasta in ciuda unui ghid de service tinut la zi!deci???
                in partea asta de EU contrabanda si traficul cu produse rezultate din petrol este TOP!evaziunea in domeniu ii inbogateste pe unii iar multi altii traiesc fastuos pe langa ei!

                gurile rele spun ca HONDA OEM 5W40 este TOTAL MADE IN ROMANIA-RASNOV...


                @mhh:la ENEOS 0W50 imi este "frica" de acel W50 ca vascozitate excesiva pt un motor HONDA care are ca prima recomandare pe intreaga plaja de temperaturi 0W20!Am vazut un H22A pus 10W50 parca si masina s-a oprit cu check enngine.....acel H22 este cu VTEC mecanic si vascozitatea excesiva a uleiului nu l-a declansat.....etc!trebuia sa incalzeasca motorul in miezul verii la +30 grade...a renuntat la pus 5W40 si treaba a fost ca la inceput!EP3 cu BARDHALL in el,10W60....consuma cam 1L la 1000km....a pus 5w40,a consumat 1 l/7000!vascozitati ridicate in motoare aspirate japozeze cu ~0 jocuri sau tolerante.....cam ca o coliva data unui insetat....ori se ineaca si moare ori traieste in chinuri!

                dar poate voi incerca!
                razvan p.
                Senior Member
                Last edited by razvan p.; 08-03-12, 20:08.
                ex CL7 AT 2006
                CN1 Sport 2005
                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                Comment


                • Atentie doar la vascozitatea HTHS. Aia nu trebuie sa fie mare, pentru ca H-urile au motoare cu tolerante foarte mici. Chiar si 300V 5W-40 are HTHS-ul mare, explicatia pentru care iarna la rece este mancat de motor. Vara la cald se subtiaza si e ok, insa.
                  Am incercat si eu 0-50W si mi-a parut rau, cand am aflat mai multe, cu ce se "mananca" de fapt treburile astea. Daca nu incingeti motorul bine (la propriu) e riscant, internele vor fi supuse la stres marit. Personal, voi mai folosi doar gama 0-30 sau 5-30 cu HTHS adecvat (in jur de 3, functie de uzura motorului si feedback-ul pe care-l voi primi de la el).
                  My .02.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • Originally posted by mhh39 View Post
                    De ce sa-ti fie frica? Ca vine vara...
                    Originally posted by BlackMagic View Post
                    Atentie doar la vascozitatea HTHS. Aia nu trebuie sa fie mare, pentru ca H-urile au motoare cu tolerante foarte mici. Chiar si 300V 5W-40 are HTHS-ul mare, explicatia pentru care iarna la rece este mancat de motor. Vara la cald se subtiaza si e ok, insa.
                    Am incercat si eu 0-50W si mi-a parut rau, cand am aflat mai multe, cu ce se "mananca" de fapt treburile astea. Daca nu incingeti motorul bine (la propriu) e riscant, internele vor fi supuse la stres marit. Personal, voi mai folosi doar gama 0-30 sau 5-30 cu HTHS adecvat (in jur de 3, functie de uzura motorului si feedback-ul pe care-l voi primi de la el).
                    My .02.
                    daca il incalzesti bine si ii dai pe urma merge!nu cred ca ii face rau!dar sub 10 grade temperatura exterioara nu m-as mai baga!uleiul are referinte extraordinare si o fisa tehnica deosebita.il creditez maxim sub rezerva a ceea ce spuneai si tu!fiind gama mai catre race trebuie o anumita atitudine cu tabieturi la utilizarea la maxim a masinii!parerea mea...nu-s din localitate!
                    ex CL7 AT 2006
                    CN1 Sport 2005
                    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                    Comment


                    • Exact cum zici, trebuie incalzit foarte bine, ceea ce inseamna ca la un mers in oras, ar trebui sa schimbi numai peste 5000 ca sa reusesti. Adica nu cred ca prea se preteaza la mers in oras, nici macar in Iasi unde cred ca traficul e mult mai light decat in B. De aia, 50-ul doar daca te bate gandul de ceva "ture" mai serioase.
                      La cum mergem noi in oras mai mereu si cand si cand ii mai dam cate o talpa, ca suntem singuri in masina, nu cred ca merita 50-ul, si-un 30 bun face fata cu mare brio

                      LE
                      Dupa mai multe cautari, aveam de ales intre Amsoil si Motul X-cess din grupa 30. Am vrut sa-mi iau Amsoil 5-30, dar n-a avut Tudor pe stoc si n-am mai asteptat, am renuntat si la Motul si am luat Honda OEM prin groupbuy-ul de pe cox
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • eu am luat sustina 5w30 care are un HTHS in jur de 3, ceva mai mic decat motul. o sa-l bag saptamana viitoare sa vad daca tuseste, desi nu cred.
                        _________________________
                        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                        Comment


                        • Exact. Un 30 bun e cel mai bun. Ce s-a intamplat cu "crestinescul" (si bunul) obicei de a folosi un 10W-30 "sincer", sanatos si robust intr-o Honda ? Nu stiu. Cred ca sunt eu old school...As fi curios daca mai foloseste cineva 10W-30.
                          Acum la subiect: Cred ca un 50 pe orice Honda ar putea da probleme folosit necorespunzator. Ar da probleme de debit la turatii inalte. Nu ar exista debit destul (pt racire) la turatii inalte din cauza tolerantelor de mmm...Honda? Ca urmare ar merge partial prin by-pass. Ar merge si prin by-pass-ul de la filtrul de ulei la rece si la turatii inalte si in ambele ocazii uleiul va fi partial sau total nefiltrat. Ar face trecerea in VTEC mai putin brusca/evidenta sau in unele cazuri probleme cu VTEC-ul in sensul ca nu mai intra deloc. Ar fi greu se ras de pe cilindru cu segmentii si probabil ar consuma mai mult in ture inalte decat consuma deja. Nu mai vorbim de temperaturi mai inalte, consum mai mare si cai putere donati frecarilor mult mai mari. Din cate am auzit motorul suna estompat (mai ales in VTEC) si "deconectat" de pedala.

                          Ar fi o solutie daca ar fi incalzit cum trebuie dar asta ar insemna minim 150km/h cel putin 30min sau tractari sustinute tot asa mult timp in condititii de vara. In conditii de curse ar fi greu dar sunt circuite de viteza (nu unde prinzi 200km/h si pui frana 2 sec mai tarziu) unde probabil s-ar putea folosi...oricum pt asta sunt uleiuri mai bune pe multe garduri, in special 40-uri cu Zn si Ph. Si astea ar trebui sa fie conditiile preponderente ale folosirii masinii... daca nu, pierzi pe mere ce castigi pe pere.

                          Pe de alta parte e asa dopat uleiul asta Eneos ca in scurt timp ajunge un 40 daca se trage de el constant intr-un motor cu lant si ture peste 8000. Lucru bun in cazul de fata.
                          Personal il vad ca varianta japoneza a campionului european al dopajului (castrol 10-60) care e la fel de artificial 60 dupa cum banuiesc eu ca e Eneos 50 . Nici nu ma mira ca nu au curajul sa dea vis. hths...sau nu il dau de obicei? Oricum doar asta m-ar putea schimba in parerea.

                          Ar mai putea fi de folos bun in caz de dilutie ma gandesc sau arcuri mai tari (aftermarket) la supape. sau poate o conversie la turbo care sta mai mult pe turatii mai mici si cuplu mare in acelasi timp si pe sistemul vechi de racire. sau poate pt masina dedicata mersului in excursii cu bagaje si un trailer pe autobahn si apoi pe nordsleife

                          gluma la o parte, nu l-as folosi fara ceas de presiune sau de temperatura (ULEI) cel putin. si cu un filtru de ulei K&N varianta high flow, filtru de S2000 sau hamp. Si In varianta asta nici in cutie nu mai poate fi vorba de Honda mtf (5W-20). Adica ori suntem smecheri ori ...
                          Website Boutique Oils

                          Comment


                          • poate de data asta schimb prefixul la pagina 100

                            sau nu
                            tudorart
                            Senior Member
                            Last edited by tudorart; 08-03-12, 22:27. Reason: nu a mers treaba asa cum speram
                            Website Boutique Oils

                            Comment


                            • YACCO

                              Originally posted by Vali_lj View Post
                              Dat fiind piata poluata de prea multe uleuri "indoite"( a se citit uleiuri de baza fara aditivi) , prefer sa stiu atat starea uleiului din motor cat si a uleiului in general si pentru asta m-am apucat de o cautare a unor laboratoare de analiza a uleiului. Am dat peste cateva si m-am apucat sa sun:
                              .... cel din bucuresti este doar pentru uleiuri Total , costa 25 euro testul , rezultatul vine in 4-5 zile link . Tanti cu care am vorbit mi-a sugerat ca unul din serviceuri unde se poate prleva mostra ar fi BDT Mazda de pe splai sau Meridian. Daca aveti cunostinte prin "zona" ar fi buna o intrebare. Urmatorul a fost cel de la Ploiesti link dar nu a raspuns nimeni , mai incerc si maine. La cel de la Navodari link nu am mai reusit sa sun , apartine rompetrol. Am mai dat si un ochi celor de la Yacco link, dar stiind cum se misca francezii am renuntat in a mai cauta detalii.
                              In cele cateva cuvinte schimbate la telefon costul unei astfel de analize se incadreaza intre 15-25 euro , consta in prelevarea a 100ml ulei ( dupa ce masina este in regim optim de functionare ) , completarea unei fise cu date despre ulei , masina , km , revizii etc. Rezultatul ajunge intre 4-5 zile si 20 zile.
                              Ceva cunostinte sau idei ? Colegii din Ploiesti Pitesti , Constanta stiti ceva ?

                              Asta ar fi cel mai bun mod de a afla starea motorului si calitatea uleiului folosit.
                              Interesant ar fi sa trimitem la analiza ulei nefolosit(imediat ce l-am cumparat0 cu factura la firma mama(mobil, castrol, mol, yacco etc.) pentru a dezvalui magariile facute pe plan local de importatorii/dealerii care pun produse de calitate inferioara in ambalje pentru calitate superioara, vanand un profit mai mare. Acesti falsificatori defaimeaza firmele producatoare si produc defectiuni la motoarele clientilor finali.
                              DejaVu
                              Senior Member
                              Last edited by DejaVu; 08-03-12, 23:45.
                              Toti Oamenii sunt Trecatori
                              Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

                              Comment


                              • Originally posted by tudorart View Post
                                Exact. Un 30 bun e cel mai bun. Ce s-a intamplat cu "crestinescul" (si bunul) obicei de a folosi un 10W-30 "sincer", sanatos si robust intr-o Honda ? Nu stiu. Cred ca sunt eu old school...As fi curios daca mai foloseste cineva 10W-30.
                                Acum la subiect: Cred ca un 50 pe orice Honda ar putea da probleme folosit necorespunzator. Ar da probleme de debit la turatii inalte. Nu ar exista debit destul (pt racire) la turatii inalte din cauza tolerantelor de mmm...Honda? Ca urmare ar merge partial prin by-pass. Ar merge si prin by-pass-ul de la filtrul de ulei la rece si la turatii inalte si in ambele ocazii uleiul va fi partial sau total nefiltrat. Ar face trecerea in VTEC mai putin brusca/evidenta sau in unele cazuri probleme cu VTEC-ul in sensul ca nu mai intra deloc. Ar fi greu se ras de pe cilindru cu segmentii si probabil ar consuma mai mult in ture inalte decat consuma deja. Nu mai vorbim de temperaturi mai inalte, consum mai mare si cai putere donati frecarilor mult mai mari. Din cate am auzit motorul suna estompat (mai ales in VTEC) si "deconectat" de pedala.

                                Ar fi o solutie daca ar fi incalzit cum trebuie dar asta ar insemna minim 150km/h cel putin 30min sau tractari sustinute tot asa mult timp in condititii de vara. In conditii de curse ar fi greu dar sunt circuite de viteza (nu unde prinzi 200km/h si pui frana 2 sec mai tarziu) unde probabil s-ar putea folosi...oricum pt asta sunt uleiuri mai bune pe multe garduri, in special 40-uri cu Zn si Ph. Si astea ar trebui sa fie conditiile preponderente ale folosirii masinii... daca nu, pierzi pe mere ce castigi pe pere.

                                Pe de alta parte e asa dopat uleiul asta Eneos ca in scurt timp ajunge un 40 daca se trage de el constant intr-un motor cu lant si ture peste 8000. Lucru bun in cazul de fata.
                                Personal il vad ca varianta japoneza a campionului european al dopajului (castrol 10-60) care e la fel de artificial 60 dupa cum banuiesc eu ca e Eneos 50 . Nici nu ma mira ca nu au curajul sa dea vis. hths...sau nu il dau de obicei? Oricum doar asta m-ar putea schimba in parerea.

                                Ar mai putea fi de folos bun in caz de dilutie ma gandesc sau arcuri mai tari (aftermarket) la supape. sau poate o conversie la turbo care sta mai mult pe turatii mai mici si cuplu mare in acelasi timp si pe sistemul vechi de racire. sau poate pt masina dedicata mersului in excursii cu bagaje si un trailer pe autobahn si apoi pe nordsleife

                                gluma la o parte, nu l-as folosi fara ceas de presiune sau de temperatura (ULEI) cel putin. si cu un filtru de ulei K&N varianta high flow, filtru de S2000 sau hamp. Si In varianta asta nici in cutie nu mai poate fi vorba de Honda mtf (5W-20). Adica ori suntem smecheri ori ...
                                EXCEPTIONAL punctat DPDV tehnic!!!bravos mestere!ma inclin!

                                Originally posted by DejaVu View Post
                                Interesant ar fi sa trimitem la analiza ulei nefolosit(imediat ce l-am cumparat0 cu factura la firma mama(mobil, castrol, mol, yacco etc.) pentru a dezvalui magariile facute pe plan local de importatorii/dealerii care pun produse de calitate inferioara in ambalje pentru calitate superioara, vanand un profit mai mare. Acesti falsificatori defaimeaza firmele producatoare si produc defectiuni la motoarele clientilor finali.

                                sunt perfect de ACORD!sa ne organizam!am fi primul FORUM cu cele mai exacte date tehnice din romania cu tot ce insemana ULEIURI/COMBUSTIBILI poate chiar piese si upgrade-uri cu piese after market!
                                ex CL7 AT 2006
                                CN1 Sport 2005
                                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                                Comment

                                Working...
                                X