Noul Civic 1.6 i-DTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by BlackMagic View Post
    Dar pe CR-V nu prea cred ca are ce căuta, raportul performanta motor vs greutate mașină este unul nefericit.
    Spun asta potenți pentru ca azi am mers și cu un CR-V 2.2 AT, care mi se pare cel mai potrivit motor pentru ea. Cu un 1.6 120 cp va fi prea lentă.
    Nu uita ca va fi vorba de un CR-V 4x2, adica mult mai usor.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #62
      Azi am fost la test cu Civic-ul in discutie, asa ca pot sa imi exprim parerile.
      Imi place motorul, desi multi spun ca e lenes, nu trage, bla bla, mi nu mi s-a parut ca ar fi cazul pentru o asemenea descriere. Nu poti sa ai asteptari de racheta de la un motor 1.6 diesel orientat catre consum. Oricum, nu s-a facut de rusine, cu 3 oameni 'seriosi' in masina a urcat pana la 207 km/h (evident, testul a fost facut pe autostrada in Germania fara limita de viteza - paranteza pentru lupii moralisti).
      Desi nu sunt fan al 'tractoraselor', cred ca este o optiune foarte buna pentru Civic.
      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
      2 roti

      Comment


      • #63
        Şi mie mi se pare o maşină foarte decentă iar motorul suficient de puternic. E de luat în calcul
        Eu am fost unul dintre cei trei oameni “serioşi“ Am vrut să facem şi o “liniuţă“ între Civic 1,6 iDTEC şi CR-V 2,2 iDTEC automat dar n-a mai fost timp. Eu cred că Civic-ul 1,6 câştigă. Nu m-am uitat la datele oficiale dar asta cred.

        L.E. M-am uitat acum pe datele oficiale si CR-V 2,2 iDTEC Automat este mai lenes fata de Civic 1,6 iDTEC cu 0,1 secunde

        Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
        KMR
        Super Moderator
        Last edited by KMR; 01-04-13, 11:29.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #64
          Stiti cumva cand o sa puna si cutie at pe 1.6?
          '16 BMW 520xd
          '15 FK2
          ex '10 CU1
          ex '07 CL7

          Comment


          • #65
            Originally posted by BlackMagic View Post
            Hondatu, la ce te referi cu despărțitul din partea Honda, la plastice sau la pasla?
            De pasla, da!
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #66
              Se anunta anunta anul viitor o cutie cu dublu ambreiaj.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #67
                Originally posted by IB View Post
                Am observat ca acum carenajele de noroi din pasajele rotilor sunt de pasla si nu de plastic. Sa vedem cat de bine vor rezista in timp si cat de usor se vor curata la spalatoriile auto.
                asta este mai bine sau mai rau? nu cumva ajuta mai mult la insonorizare?

                Comment


                • #68
                  Cu siguranta ajuta la antifonare, dar pastreaza umezeala/umiditate si pot crea probleme cu rugina. Ar trebui adoptate altfel de solutii...
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #69
                    Audi A4 are sigur ceva textil care seamana cu pasla, in pasajul rotii.
                    Eu cred ca este un plus ca au pus asa ceva, nu cred sa dauneze tablaraiei, daca este bine tratata.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #70
                      Daca e la exterior, pasla nu are ce cauta acolo, indiferent cat de bine tratata ar fi tabla. Cel mult la interior, si mai mult de atat, s-ar putea folosi materiale dedicate acestui scop, (closed cell foam, mass loaded vinyl, etc), cu rezultate mult mai bune, dar ar fi mai scumpe.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #71
                        Eu sunt aproape convins ca e pasla pe exterior pt a amortiza loviturile de pietre/nisip/etc, iar in spatele ei este tot plastic. Practic vechile carenaje interioare de plastic au fost imbracate la exterior cu pasla.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • #72
                          Exista asa ceva de cumpărat (pasla) aftermarket, profi (ignifuga, etc ... dedicata pt. auto) ?

                          Comment


                          • #73
                            Pai eu am deja la masina pasla pe interiorul pasajelor, adevarul ca de cate ori am desfacut acolo era umeda.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                            Comment


                            • #74
                              Dinoc, nici o pasla nu e ignifuga pentru ca e făcută din materiale textile presate. Se găsește pe net, dar pentru insonorizarile profi, se folosesc și altfel de materiale, dedicate.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #75
                                Pai si de ce se pune din fabrica asa ceva ? Am vazut asta si pe un focus cu 2 generatii din urma avea din fabrica asa ceva.
                                Ideea este ca nu pare a fi complicat de aplicat, ca la alte materiale unde trebuie sa desfaci una sau alta.
                                Denigrator ti-ai pus singur ?
                                dinoc
                                Senior Member
                                Last edited by dinoc; 02-04-13, 18:55.

                                Comment

                                Working...
                                X