Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @kinky: pe Sirius mi l-a recomandat si Dragos Stan. Merci mult!! La el voi incerca sa vedem ce mai recuperez.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Originally posted by GUR View Post
      Bai ce necaz ... si uite ca am avut gura aurita. Fix de situatiile astea discutam si daca patesti ceva de unde mai iei una ca sunt super rare. Sa vezi ce pata am avut si eu pe niste Volk Rays CE28N in doua nuante pe 19"...

      Sa-i dai in judecata, pierzi mai multi bani si timp decat daca renunti la idee. Din pacate las-o balta si resemneaza-te, te va costa mai putin sa te ocupi de reparatii. Eu mi-am indreptat intotdeauna jantele la Autosoft si a fost totul in regula. Bine, e discutabil, depinde cat de indoite sunt ale tale si daca se baga sa le indrepte. Oricum ar fi nu isi asuma raspunderea, e pe barba ta.

      N-ai voie sa lipsesti de la Nationala, e singurul ATR din tara. In cel mai rau caz mergi si te dai cu a mea .
      Daca un foarte bun prieten care e avocat te sfatuieste asa, e nasol.
      In al doilea rand, ce urmari ar fi trebuit sa aiba incidentul ca sa-i dai in judecata?!

      Comment


      • Nasol, si eu sunt patit de acu ceva ani cand mi am luat exact la fel un patrat decopertat in jurul unui canal. Tot buza exterioara a jantei indoita bine. se indreapta de indreptat, dar ramane o julitura urata in zona (eu am indreptat-o la autosoft) si probabil trebuie sa le vopsesti iar daca mai vrei sa arate ca inainte.
        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

        Comment


        • Originally posted by Xander View Post
          Eu am si hernie de disc cervicala si sincer, la socul ala, puteam zice lejer ca ma doare gatul si se facea dosar de vatamare corporala. Dar ii bagam la belele prea mari pe "domnii" aia cu 4 clase care asfaltau drumul. Am preferat sa inghit in sec... Asta e Romania.
          Si uite asa nu exista resposabilitate din partea nimanui.
          Daca traiai in DE aveai mai mult ca sigur asigurare de drept. Rezolvau ei totul pt tine. E drept platesti o suma pe an dar nu ai asemenea dureri de cap. Ca sa previn asemea cazuri in care pot fi invinuit de cineva de ceva mai am si asigurare de familie. Oricare din familie face ceva cuiva, suntem asigurati. Recomandat celor cu copii mici....ei usor distrug un smartphone.

          Comment


          • Eh, va amintiti probabil de patania mea de pe autostrada in Germania, in iarna 2016, cand am prins o bucata mare de beton infipta in mijlocul autostrazii , s-a taiat anvelopa, etc. Toata distractia m-a costat ceva (gume noi, frane noi pe fata, reglat geometrie, verificari in prealabil, manopera, timp pierdut).
            M-am ofticat pe moment, am dat vina pe mine ca nu am vazut, sau ca am vazut prea tarziu. Am fost prea indulgent...

            In cazul tau, eventual ai putea sa te sfatuiesti cu un avocat si sa iti spuna el daca se merita sau nu sa ii dai in judecata. Daca sansele sunt 50-50, hmm...Dar daca ai dovezi solide si clare, cine stie. Oricum e vorba de timp si bani.

            Comment


            • Originally posted by vtin View Post
              Daca un foarte bun prieten care e avocat te sfatuieste asa, e nasol.
              In al doilea rand, ce urmari ar fi trebuit sa aiba incidentul ca sa-i dai in judecata?!
              E nasol ? De ce ? Si cine a spus ca sunt avocat ?

              Asta cu facutul pe justitiarul si datul in judecata e pe bani. Eu nu sunt dispus sa pierd 2-3 ani prin tribunale (invoiri de la munca, timp pierdut prin trafic si la tribunal, benzina, cateva zeci de ore alocate, eventuale recursuri, expertize si para expertize, cat de rezistente si calitative sunt jantele implicate, vechimea cauciucurilor, sa demonstrezi ca administratorul drumului a facut buza mai inalta decat e permisa legal - ia de mai fa masuratori dupa asfaltare... intram in niste amanunte de ne ia durerea de cap) totul pt 4 jante strambate si 2 cauciucuri avariate (adica vreo 2000 - 2500 RON) si incertitudinea ca vei fi despagubit integral... dar nah, fiecare cu alegerile lui, nu trebuie sa fim de acord.
              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

              "Binele o duce rau in Romania"

              Comment


              • Bine... la ASKO jantele alea noi sunt 400 EUR bucata parca... Doar ca probabil nu te despagubeste nimeni integral. In fine, bine ca nu am patit nimic. Eu m-am enervat mai mult de faza cu Politia, mi se pare inadmisibil sa astepte sa moara cineva sau sa fie ranit ca sa intervina. Daca in locul meu era o motocicleta sau un sofer care se panica si lua de volan spre trotuar (care si la ora aia era circulat serios) se lasa sigur cu victime. Banuiesc ca trebuie sa fim caliti, asta e avantajul de a trai in Romania.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Singura problema reala este nesemnalizarea drumului si faza cu Politia. In rest e greu sa demonstrezi in instanta ca acea buza a dus la avariile reclamate de tine. Ei vin frumusel cu un buletin de expertiza tehnica unde vor sustine ca au respectat toate normele legale iar tu va trebui sa combati buletinul lor si sa demonstrezi ca : masina ta e impecabila tehnic, ca DOT-ul cauciucurilor era in regula si nu erau crapate iar asta a dus la avarierea lor si strambarea jantelor, ca circulai cu viteza regulamentara, etc...

                  Repet, nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine. Experientele de viata m-au facut sa apreciez si sa abordez altfel astfel de situatii. Asta nu inseamna ca nu constientizez si nu sunt de acord cu eventualele pericole ce puteau sa decurga din situatia de fata, insa privit "rezultatul" per ansamblu eu nu m-as complica cu datul in judecata.
                  '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                  "Binele o duce rau in Romania"

                  Comment


                  • Īmi pare rău de cele īntāmplate, bine că nu a fost și mai rău.
                    Pentru īndreptat jantele, mergi cu īncredere la Sirius. Eu am pățit ceva similar acum vreo 2 ani, noapte, ploaie nasoală, vizibilitate redusă mult, am trecut cu mașina peste o zonă de lucrări la un cap de pod de-am sărit cāt colo, īndoind 2 jante serios. Au ieșit perfect.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Multumesc pentru sugestii, la Sirius voi ajunge sa vedem ce e de facut. Momentan circul cu rotile de iarna. Sper in cateva zile sa ma intorc la cele de vara.

                      Voi renunta cu siguranta la Dunlop Sport Maxx RT, sunt slabe. Daca am mai spus asta despre ele dupa track day-ul de pe Adancata - perete lateral moale, balans, acum nu mi se mai par OK nici pentru strada. In primul rand cele de pe fata sunt 75% consumate si nu au mai mult de 15.000 km. Mi se pare inacceptabil. In al doilea rand sunt moi rau si se simt nasol pe curbe (balans), plus feeling-ul directiei diminuat. O sa aveti un soc, dar directia se simte MULT mai OK de cand circul cu gumele de iarna (sunt niste Goodyear Perfromance something). De asemenea pleaca mai ok de pe loc, desi gumele de iarna au DOT 2008 cred si afara sunt 40 de grade... Din nou inacceptabil. Probabil si uzura Dunlop-urilor se simte, dar totusi... Pe ploaie erau ok, dar sub Michelin PSS de exemplu.

                      Asadar o sa trec la semi-slick, Yokohama Advan AD08R. Ramane sa ma decid daca 16'' sau 17'', as fi preferat 16'' dar sunt in dubii inca ca si look. Cica ar fi senzationale (confirmat si de Rares la Nationala - S2000), cu exceptia faptului ca se consuma repede. Cum eu merg putin cu ATR-ul si urmaresc performanta maxima, nu ma deranjeaza. Aproximativ 12-15.000 km sper sa reziste (cam atat fac in 3-4 ani), ca dupa aia oricum devin nasoale din cauza vechimii.

                      Intre timp am refacut traseul de apa de la spalatorul de parbriz si merge brici, are jet puternic, arunca frumos stropitoarele tip "mist" de Jazz pe care le pusesem anul trecut.

                      De asemenea, am montat antena noua - cea veche era decolorata si se dezmembra daca incercai sa o scoti - cu tot cu baza de transmisie si garniturile de etansare sa nu am probleme pe viitor - intrat apa prin palfon etc. Totusi garnitura aia avea 15 ani si statea in plin soare...

                      Am refacut plafonul a doua oara, deoarece am observat ca existau zone unde incepuse sa se desprinda !!! Din cauza spray-ului de lipit din ce am inteles. Baietii care l-au facut prima oara si-au asumat vina si l-au refacut gratis, cu alta solutie de lipit, alt material (e si mai negru asta, imi place mai mult), integral - cu tot cu stalpi, parasolare etc. Nota 10 pentru treaba asta, pacat ca a trebuit sa pierd iar timpul.

                      Am inlocuit si senzorul de leveling la Xenon (am gasit cu greu unul foarte OK in UK), in sfarsit am inaltimea corecta la faruri. Pana acum intrau in protectie si bateau maxim in jos.

                      S-a schimbat si toata partea de aprindere (toate componentele din delcou, inclusiv igniter), fise (Magnecor KV85 rosii), verificate bujiile si schimbate garniturile la injectoare.

                      Masina merge mult mai frumos, raspunsul la pedala este instantaneu, nu mai simt vibratii deloc la relanti. Inainte aveam vibratii din cauza suportului frontal de motor care e din poliuretan. Acum nu se mai simte aproape deloc cu AC off. Cu AC on, vibreaza inca destul de rau, dar e din cauza compresorului AC care e dus. Urmeaza sa il inlocuiesc. Sunt multumit de rezultatul inlocuirii aprinderii, desi costisitoare piesele.

                      Am cumparat si un set de proiectoare (aveam unul crapat), dar nu le montez inca ca nu mi se pare necesar. In plus ma bate gandul sa renunt la ele si sa trag din locul respectiv conducte de racire frane, dar dupa ce refac franele desigur. Trebuie sa ma interesez - se fac la comanda si trebuie ceva profi, cu site sa nu ajunga pietricele la discuri, dar si cu posibilitatea de a le inchide in regim normal de mers - sunt zgomotoase si racesc prea tare franele => nu mai tin OK daca e frig afara. Sunt utile la mers sportiv, circuit, serpentine, coborari etc.

                      Am fost si la Nationala, dar fara masina ca era demontata + gume iarna. Am ajuns cu Gabi GUR si al lui superb Civic 5D "FN2". A fost prea cald sa imi arda de socializare, dar mi s-a parut interesant. Sper la anul sa ajung cu "batrana".

                      O saptamana usoara!
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Cred ca am eu un compresor de A/C in garaj. L-am luat de rezerva cand aveam ATR-ul. Da-mi un semn daca il vrei.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • Da' te ții de "bătrānă", bravo, n-o lași deloc!
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • @Doc: daca stii ca e bun si nu iti mai trebuie, facem cumva sa il iau. Ma gandeam sa cumpar unul nou de la NRF, daca tot am pus si radiatorul de clima de la ei si stiu ca sunt de calitate foarte buna produsele.

                            @bekxy: Nu o las ca nu imi da voie planul - e facut pe 2-3 ani, mai e mult de lucru!

                            Am decis sa ma duc cu ea pana in panzele albe si sa o aduc in stare noua, OEM look, dar modernizata pe partea tehnica. Nu ma mai intereseaza daca merita sau nu, cat o sa coste, cat timp pierd, e o decizie luata strict din pasiune. Vor urma: refacere integrala articulatie cu revopsire brate si punti si inlocuit toate bucsele, suspensia, adaugat bracing fata/spate/aripi, refacut franele, refacut motor (sa vad cat de departe ma duc, momentan inclin catre un mid-power tuning - 240/250 cai - am inclus aici si evacuare schimbata, admisie etc), refacut cutie de viteze OEM cu FD de 4.64, revopsire integrala (inclusiv engine bay, interioare usi etc) cu schimbare culoare, refacut interior. Plus ce mai apare ca surprize am tot avut...
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • Pana la urma sa te multumesti ai scapat oarecum rezonabil... cei care stiu patania mea... am inlocuit motorul din cauza iresponsabilitatii administratiei locale si a constructorilor( pe scurt tras apa si bubuit motorul dupa o ploaie mare si o asfaltare care a acoperit temporar pluvialele).
                              Eu nu as lua jante rare, doar din prisma nevoii de a achizitiona inca o bucata in caz de bucurie, de aceea am si luat oz ultraleggera(care le gasesti pe toate drumurile))
                              '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                              Comment


                              • Ba da, ba da, jante rare și frumoase, JDM
                                L.E. RacingHart-urile alea ar fi mers perfect pe ATR . Mai urmărește-i pe ăștia: ​http://www.jdmdistro.com/ Mai apar jante interesante pe la ei
                                KMR
                                Super Moderator
                                Last edited by KMR; 10-08-17, 08:40.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X