RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tuturor celor care poarta numele Sf. Andrei, cu toata prietenia, la multi ani!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • [QUOTE=WillyCR-VFAN;494708]"Caldura mare" a lui I.L.Caragiale, genial dramaturg, nuvelist, pamfletar etc...nenea cerevelu, in finetea lui spirituala, s-a lansat in discutii simple, fara tinta, aparent monotone, dar savuroase ca-n schita cu domnu' si fecioru'...etc...etc...

      I'auzi frate si eu ziceam ca e o statuie sau un teatru Caragiale asta...si textul..textul pus de dl Dinu eram gata sa jur ca-i din "Capra Cu Trei Iezi" a lui Sadoveanu..
      Auzi mai nene Vali pe mine sa nu ma confunzi cu elevii de liceu din ziua de astazi....ma lasi cu prelegerile tale despre Caragiale..???. Nu uita ca in mod sigur l-ai citit..savurat si inteles la mult timp dupa mine...
      Pana nu ti-a dat dl Dinu textul, banuiesc, ca habar nu ai avut ce vrea sa spuna..ca si mine de altfel si nu numai.
      Sincer sa fiu nu vad legatura intr-e comentariul meu cu cheia si "Inainte sau dupa? Ca nu rezulta din context"...da ma rog o lasam asa...un misto finut si.... acceptabil...este tot ceea ce am inteles intr-un final.
      Si ca sa stiti si voi in masina nu car..lopeti..nisip..lanturi, am un singur lucru un bidon cu solutie spalat parbriz si atat. Iar masina am bagat-o pe unde voi nu ati fost cu ale voastre inca..si nu am ramas nici suspendat..nici cazut sau alunecat sant nici altfel. Toata treaba e din volan si pedale...."ca daca astea nu e ..nimic nu e".....stiti foarte bine treaba asta.
      DVD-urile doneaza-le ..altii au nevoie de ele nu eu.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • Florinelu', cand eram foarte tanar si nelinistit, prin liceul militar, ma jucam pe la olimpiadele de mate si romana, chiar si pe la nationala, acu' am imbatranit si m-am mai prostit...cu "Capra cu trei iezi - Sadoveanu"....ai fost fabulos, ca de obicei. DVD-urile sunt simpatice foc, treaba ta ! Maine o sa-l sun pe Adam, n-a dat niciun semn de viata ! ....Hai duminica la defilare, bagam si niste CR-V III si IV, camuflaj, armament....CR-V II a picat la teste ....vorbim !
        WillyCR-VFAN
        Senior Member
        Last edited by WillyCR-VFAN; 29-11-13, 00:28.
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI Executive, Nighthawk Black

          Cand e defilare..pe 1 dec ?? Lasa' pe Adam te cauta el cand o fi. Eu i-am zis ce cum si ce fel. Nu vin Duminca ..,sambata e ziua Irinei, sotia, si am de lucru sambata.


          Sent from my iPhone using Tapatalk 2
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • Ooooh! Distractie placuta! si La Multi Ani doamnei !...vorbim !
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • Multumesc Vali pentru urare....acum am citit ....
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • La multi ani tuturor ce poarta numele sf.Nicolae!
                Si tuturor numai bucurii si cadouri multe si frumoase in ghetute!
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Pari cam bucuros, cred ca nici acu' n-ai terminat cu golirea ghetelor !
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • Am pus unele acasa si unele la serviciu...!
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • Acum, in pragul Noului An, va urez tuturor hondarilor, si celor mari, dar si celor mici, cu drag, La multi ani!
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • fericire si sarbauturi senzationale si axu' optic viguros, gros, sa tina friptane, shampanii si portofele plineee!
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • In primele ore ale diminetii de 1 ianuarie, hondita mea a facut 89k. La muli ani si multi km fara probleme!
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • Doamne ajuta !!
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • 90k, Asko
                              Am schimbat uleiul motor, un RedLine 0w30 si filtrul, asa intermediar intre reviziile de 20k.
                              Am verificat starea discurilor si a placutelor de frana spate, pe care le am sub observatie cam de 20k, dar care din fericire mai merg cel putin pana la revizia de 100k.
                              Am mai verificat stare/nivelului lichidului de frana/ambreiaj (deh, m/t!) si a trebuit schimbata tija (gripata) a mecanismului electric de reglaj a farurilor.
                              Ca de obicei, o ambianta placuta, ca intre vechi prieteni, fețe cunoscute, mult profesionalism, o cafea buna si totul rezolvat ca la carte!
                              Multe multumiri si sa ne revedem cu bine la urmatoarea revizie!
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment


                              • Aseara, cu regretul de a nu participa la intalnirea noastra lunara, am precat in jur de ora 18.00 spre casa, dupa ce mi-am reunit familia (am luat fata de la scoala pe la (18.30), recunosc, usor ingrijorat de anunturile privind inrautatirea vremii.
                                De fapt, chiar de la plecarea din parcare de la serviciu, am intrat sub asediul intemperiilor, in sensul ca am gasit masina complet imbracata in gheata, datorita ploii fine care ingheta instant la atingerea pamantului sa a oricarei alte suprafete.
                                Asa ca a trebuit sa folosec din plin spray-ul anti-inghet, racleta si peria.
                                In sfarsit, am plecat si pe parcurs s-a incalzit motorul si am folosit mai eficient si sistemul de incalzire, dar ploaia aceea care ingheta instant a continuat fara mila.
                                Pe cand iesem din Bucuresti, pe la Baneasa spre Otopeni, acea ploaie blestemata a inceput sa inghete instant pe geam, stergatoarele nereusind sa inlature apa/gheata care se intindea pe geam ca o pelicula fina si mata. Trebuia sa ud continuu cu lichidul de parbriz sa vad ceva in fata. Ca sa intelegeti mai bine fenomenul, pe o portiune pe care cam toata lumea nu merge sub 80-90 km/h, abia mai mergeam cu totii cu 40 km/h.
                                Atunci mi-a venit o idee: am pus temperatura interioara pe 24 grade si am pus climatizarea pe dezaburire (era, ca de obicei pe auto). Si surpriza : in 10-15 sec. Folia de gheata de care nunreuseam sa scap s-a topit si stergatoarele au reusit sa isi faca traba multumitor. Asa am reusit sa ridic nivelul de viteza cam la 70-80 km/h, satisfacator pentru astfel de vreme.
                                Am continuat asa deplasarea, beneficiind si de ajutorul drumarilor, care imprastiau materiale antiderapante si substante anti inghet. Va jur ca fara acest sprijin al drumarilor, cred nu s-ar fi putut circula decat cu riscuri foarte mari.
                                Ajung la Potigrafu, fac stanga si dau de o coloana de masini oprite (12-15), din cauza unui accident in care o dubita acrosase un pieton care mergea pe marginea drumului. Ma dau jos sa vad si eu care era situatia, ce sanse aveam sa trecem mai departe si hop! era sa cad instant atunci cand m-am dat jos, pe jos fiind o gheata demna de un adevarat patinoar. Asa mi-am dat seama cat de util a fost pe dn1 aportul drumarilor cu materialele antiderapante.
                                Afland ca este posibil sa mai dureze blocajul masinilor de politie/criminalisti, ambulanta/smurd, am facut cale intoarsa si am ocolit pe un alt drum local, continuand drumul spre casa. Bineinteles, desi asfaltul,era impecabil pe toate drumurile din comuna, in lipsa unor materiale antiderapante, am facut cei 5 km ramasi cam in 15 minute, neputand sa merg cu mai mult de 30km/h datorita ghetii, curbelor, vizibilitatii reduse. Am remarcat ca masina statea foarte bine pe directia impusa, tractiunea fiind perfecta, fara patinare, in schimb am incercat de proba sa franez brusc si cu tot ABS, etc., masina se ducea sanie (sau patina, dupa caz).
                                Surpriza finala a fost chiar pe strada mea, neasfaltata, unde iar am incercat o frana brusca, caz in care ma asteptam ca pe pamant/pietris (sau sa-i zicem macadam) sa pot frana mai scurt. Da de unde! La 30 km/h masina s-a dus sanie pe pamantul inghetat!
                                Ca o concluzie, cred ca nu exista fenomen meteorologic mai nenorocit decat aceasta ploaie inghetata instant la -5 grade!
                                In sfarsit, am ajuns cu bine acasa, iar azi ma uit pe fereastra cum ninge, e viscol, mai ies sa dau zapada in curte si in fata portii si urmaresc stirile la televizor cu codurile portocalii si drumui care se inchid.
                                Bine ai venit, iarna!
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X