GEKADOS: '17 Honda Civic Sedan 1.5 T Elegance Navi M/T, Lunar Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In a doua parte a lunii august ma pregatesc sa vizitez grecia si ma bate gandul sa achizitionez o roata de rezerva. A mai cumparat cineva? cat costa?
    incape si roata normala in locul din portbagaj?

    Comment


    • https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...heel-kit-2017/

      Comment


      • Da..... 195 de lire , iar eu cand am cerut 500 de lei pe o roata noua cu cric si cheie de roti ,zicea lumea ca este scump.
        PS: am postat poza (nu mai stiu unde) cu roata de rezerva , potriveste in portbagaj dar trebuie sa renunti la buretele in care tii cricul si cheia de roti .
        Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
        Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
        Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
        Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

        Comment


        • Sau mai bine cumperi un set de roti de iarna si folosesti 1 din acele roti ca rezerva

          Comment


          • Originally posted by GeKados View Post
            In a doua parte a lunii august ma pregatesc sa vizitez grecia si ma bate gandul sa achizitionez o roata de rezerva. A mai cumparat cineva? cat costa?
            incape si roata normala in locul din portbagaj?
            Am luat eu de la dealer, ~200 Eur. Nu incape roata normala din pacate.

            Comment


            • Sau cumperi o rezerva de 15 ,este mai ieftina ca si una de 16 si o pui in portbagaj.
              Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
              Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
              Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
              Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

              Comment


              • Update 19.300 KM.

                M-am intors dintr-o frumoasa expeditie Buc - Salonic - Lefkada - Kefalonia - Ioannina - Sofia - Buc = 2600 km.
                - Consum 5.7.
                - 2 persoane, bagaje, AC on si bineinteles traseele de "coasta" specifice insulelor grecesti.

                The good:
                - foarte multumit in continuare de masina.
                - in continuare imi pune zambetul pe buze .
                - consumul bestial dpmdvd.
                - foliile isi merita toti banii.

                The bad:
                - am primit plangeri legate de scaunul din dreapta (comfort/pozitie/inaltimea sezutului) si instructiuni sa gasesc repede o solutie sau zburam data viitoare . Ma conformez ce sa fac. o sa incerc sa caut un exemplar pocnit prin anglia si sa cumpar un scaun de sofer cu reglaje.
                - Motorul (desi nu am avut probleme in depasiri) simte din plin cele 35 de grade umede specifice zonei.
                - Datorita drumurilor de prin BG m-am procopsit cu 2 greieri (unul in polita spate si unul pe la bancheta).
                - Desi am avut drumuri lungi in afara de la ultima revizie, joi ma voi prezenta iar la schimb de ulei. De data asta uleiul are aprox. 8700 km .
                - Sistemul de brake assist mi-a scos niste sunete de cuplare destul de dubioase la prima cuplare. O sa anunt si daca e cazul se fac verificari.
                * totusi, consider probleme minore.

                Comment


                • Consumul foarte bun este din pacate anulat de cele 3 revizii in loc de 2 la alte branduri. Este o chestie care deja ma deranjeaza fara sa imi fii primit macar masina.

                  Comment


                  • Salutare,

                    Am mai adunat ceva km (am ajuns la 22.000 km) si am mai observat 2 chestii:
                    - dimineata, sau cand masina este rece, in momentul in care virez rotile pe loc sau la viteze scazute, se simte un "bump/trosc fin/etc" in volan. Dupa ce se incalzeste nu se mai simte. Suspectez burdufurile de plastic de la capetele planetarelor care (din ce am vazut pe net) sunt dintr-un cauciuc f dur.
                    - Zgarieturi pe geamuri (posibil de la spalatoriile auto), dar apar peste tot. Ma enerveaza maxim (parbriz, laterale etc). Posibil sa se observe mai pregnant si datorita foliilor (chiar daca nu sunt negre). A mai observat cineva zgarieturi pe geamurile laterale?

                    Comment


                    • Din pacate geamurile sunt din sticla de calitate slaba. Eu la CRV-ul meu am schimbat parbrizul, dupa o iarna petrecuta cu cel original. Parbrizul nou, tot pe original(500Euro), schimbat la reprezentanta Honda, mai prost...urme de zgarieturi din prima bruma. Cand le-am reprosat celor de la Honda, ei imi spun : " Dar v-am zis sa nu dati cu racleta iarna, doar cu solutie !!! " Mi-au spus in gand , ca tineam minte asta . Am avut un Audi A4 inainte timp de 8 ani si , chiar daca am schimbat parbrizul si la asta, nu am vazut atatea zgarieturi !!!

                      Comment


                      • Bine, bine, dar ai si o masina mult mai usoara asa, lucru deloc de neglijat.
                        Din punctul meu de vedere, toti cei care mor de lene ba sa nu-si stearga un geam, ba sa nu-si faca o presiune in pneuri, ba sa nu-si aprinda luminile, pe toate sa le faca masina, au transformat masina intr-un internat, uitand de placerea condusului.

                        Comment


                        • @vtin: nu ma incadrez in categoria respectiva

                          Dar nu pot privi grosimea redusa si calitatea slaba a geamurilor ca pe un avantaj oricat de optimist as fi )))

                          Comment


                          • Originally posted by GeKados View Post
                            Salutare,

                            Am mai adunat ceva km (am ajuns la 22.000 km) si am mai observat 2 chestii:
                            - dimineata, sau cand masina este rece, in momentul in care virez rotile pe loc sau la viteze scazute, se simte un "bump/trosc fin/etc" in volan. Dupa ce se incalzeste nu se mai simte. Suspectez burdufurile de plastic de la capetele planetarelor care (din ce am vazut pe net) sunt dintr-un cauciuc f dur.
                            - Zgarieturi pe geamuri (posibil de la spalatoriile auto), dar apar peste tot. Ma enerveaza maxim (parbriz, laterale etc). Posibil sa se observe mai pregnant si datorita foliilor (chiar daca nu sunt negre). A mai observat cineva zgarieturi pe geamurile laterale?
                            Nu, in schimb parbrizul mi-e plin de puncte (ciobituri marunte)... Mi se pare extrem de "moale" sticla din care e facut
                            Inca nu l-am schimbat pe-al meu dupa zgarietura de asta primavara, insa nu o fac pana nu gasesc o folie de protectie pentru cel nou.

                            Comment


                            • Exista asa ceva de calitate?

                              Comment


                              • Originally posted by horean View Post
                                Exista asa ceva de calitate?
                                Am gasit asta: https://clearplex.com/product/

                                Comment

                                Working...
                                X