GEKADOS: '17 Honda Civic Sedan 1.5 T Elegance Navi M/T, Lunar Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ar fi foarte bine pentru multi dintre noi !Eu nu aveam un suierat super deranjant,dar fiind aproape de final garantie 3 ani am zis sa fac sesizarea.Si dupa ce m-au programat pentru a schimba aproape tot lantul de AC am oscilat in a merge sau nu gindindu-ma si la faptul ca s-ar putea sa fie mai rau apoi.Aer rece baga nu cum e la alte marci,dar suficient cit sa zici ca ,,am aer conditionat''! Suspiciunea nu este inlaturata total ca vara s-a dus,asta e astept sa vina din nou.Sper sa se fi rezolvat.

    Comment


    • Conform legislatiei, inclusiv la lucrari pe garantie, daca sunt montate componente noi, acestea beneficiaza de garantie la fel ca un produs nou. Nu ma astept sa acopere 3 ani, dar 24 luni conform UE, tot trebuie sa fie.

      Comment


      • Nu. Piesele schimbate pe garantie (deci neplatite de client) au garantie pana la expirarea garantiei masinii. Adica, daca ai schimbat radiatorul pe garantie si peste 6 luni expira si garantia masinii, atunci va expira si garantia radiatorului. Pe de alta parte, pentru piesele cu probleme de fabricatie recunoscute de producator, este posibil sa se acorde garantie extinsa (exemplu numai pentru compresorul de aer conditionat, daca a fost cu probleme din fabrica; dar acest lucru il stabileste producatorul).
        Daca ai platit pentru piesa, atunci ai garantie 2 ani.

        Comment


        • Aveti diferenta de temperatura, vorbesc aer cald, bagat pe centru, intre partea stanga si dreapta?

          Comment


          • Salutare, sunt nou pe forum. Mi-au schimbat mie radiatorul și compresorul AC acum 2 luni la ASKO Chiajna, Civic X sedan, 1.5, M/T din 2019 (produsă ?n dec 2018). Nu au trecut nimic ?n pașaportul de service. Știau de problemă dar nu au remediat-o dec?t după ce am rămas astă vară fără freon ?n Grecia (la Salonic au fost amabili și mi-au completat cu freon, din care am pierdut cca 20% ?n 2 luni). Ce să zic, deocamdată nu mai bolboroseşte, nu mai am diferențe de temperatură st?nga-dreapta, dar nu știu dacă mai pierde sau nu freon. Nici dacă s-a mărit perioada de garanție pentru AC nu știu. Trebuie să văd și cu nivelul uleiului care e treaba, ?mi pare că e puțin peste maxim, mers 99% extraurban. Spuneau că vor verifica dacă mașina are softul actualizat pentru injecție. Cam dezamăgit de Honda asta...

            Comment


            • Daca pierzi freon, masina nu va mai raci la fel de tare ca inainte. Faptul ca, compresorul nu baga aer rece la fel ca inainte este un semn ca ai pierdut freon. Se intampla si la alte marci, nu doar la Honda. Inainte de Honda am avut Skoda Octavia, pierdea freon pe la o garnitura, asa ca la 3 ani tot era nevoie sa completez.

              Comment


              • Știu asta, dar acum, iarna, nu prea am cum să-mi dau seama dacă pierde freon. Nici vara nu-ți dai seama dacă pierde, doar dacă mai răm?n 100g in sistem, cum am pățit eu.

                Comment


                • Sunt ateliere care iti pot completa cu freon, si asa stii precis cat ai pierdut.

                  Comment


                  • Asta ar trebui să facă reprezentanța, mașina e ?n garanție, nu am de ce să plătesc eu freonul, chiar și pentru verificarea lucrării de ?nlocuire a componentelor AC, o reumplere cu freon completă e vreo 800 de lei la mașina asta...

                    Comment


                    • Update:
                      - pana la urma am schimbat toate 4 discurile de frana si placutele.
                      - acum imi dau seama ca placutele atingeau bavura discurilor uzate si faceau zgomot.
                      - discurile fata erau sub minim.
                      - discurile spate mai mergeau aprox 15.000 km.
                      - odo: 72.000 km

                      Comment


                      • De curiozitate, cāt a costat toată "distracția"?

                        Comment


                        • Cca 3000 ron

                          Comment

                          Working...
                          X