GEKADOS: '17 Honda Civic Sedan 1.5 T Elegance Navi M/T, Lunar Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Ok,ai dreptate cu bitumul si soarele.Parca nici eu n-as mai face in portbagaj,insa in usi ma mai gandesc

    Comment


    • #92
      Depinde de materiale. Eu am utilizat STP, pana acum nu am sesizat nici un miros, nici iarna pe umezeala si nici vara pe canicula.

      Comment


      • #93
        STP am folosit si eu. Poate sunt eu mai paranoic, dar ce-i drept nici nu am vazut vre-un producator auto sa foloseasca asa ceva intr-o masina de-a lui (chiar si in masini premium).
        Toti am observat ca mai degraba folosesc, bureti, pasle sau folii, dar niciunul bitum.

        Comment


        • #94
          Nu cred ca e vorba de bitum.

          Comment


          • #95
            Eu din cate vad pe site-ul lor (in fisierele de descriere, apare cuvantul Bitum): STP SILVER BITUM

            https://standartplast.com/catalog/silver-line/

            Comment


            • #96
              STP Silver Bitum este un tip de produs, asta nu inseamna ca toate contin bitum.

              Si ca sa raspund si la cealalta intrebare: au si marcile premium folii similare, se monteaza in usi si in aripile de spate, dar sunt mai subtiri si au suprafete mai mici. Eu am vazut la BMW si Audi.

              Comment


              • #97
                Am fost si am dat o tura cu masina,curios de mai multe aspecte,inclusiv cel al sunetului.Masina mi-a venit vineri,insa am facut doar drumul de la dealer pana acasa,fara muzica.E vorba de HB,versiunea Sport Plus.Ei bine,sistemul audio in opinia mea se aude foarte bine,asa ca nu o sa schimb nimic la capitolul asta.E drept,ascult doar inregistrari de calitate,nu mp3-uri.Ca sa fac o comparatie,se aude mai bine chiar decat cel din BMW-ul care inca il mai am in ograda.Sistemul din BMW nu e H/K,este BMW Professional,insa e unul foarte bun dupa urechile mele.

                Comment


                • #98
                  Asa cum am spus, modul in care percepem sunetele (tonalitate/intensitate/gama de frecventa) este subiectiv.

                  Comment


                  • #99
                    eu de ex am fost multumit de ce aveam pe CU2 la nivel de sunet, insa nu foarte multumit. Dupa ce am luat urmatoarea masina cu Bowers & Wilkins, sistemul de pe CU2 era destul de slab. Pe de alta parte, prefer o masina fiabila ca anumite componente (subiective in mare parte) pot fi adaugate dupa.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • Bine,daca e sa divagam un pic de la subiect cu permisiunea lui GeKados,sa vedeti cum vine noul A4 cu sonorizare standard.O mizerie,ce sa mai,mult sub Honda asta si afirm cu toata taria.

                      Comment


                      • @dantt, tu pe Sport Plus vad ca ai sistemul de sunet "premium" cu 11 difuzoare.

                        Aici e vorba de sistemul de sunet standard cu 8 difuzoare.

                        Comment


                        • Well, am intrat un pic in problema si aparent (pe baza info pe care le-am gasit):
                          - Masina mea (sistem 8 difuzoare) are fizic doar 6: usi fata (tweeter + midbass) + 2 difuzoare midbass pe polita spate (fara tweetere).
                          - Masinile sedan cu 11 difuzoare: 4 usi fata (tweeter + midbass) + 2 midbass polita spate + subwoofer polita spate + difuzor central = 8 difuzoare.

                          Daca cineva a dezlegat misterul, pls sa ma lamureasca si pe mine.

                          Daca situatia sta asa, o sa ii rog pe cei de la honda sa imi explice unde sunt ultimele 2 difuzoare pe care le-am platit (macar pt cultura mea generala).

                          Comment


                          • Or fi boxe cu 2 cai.

                            Comment


                            • Din filmele de pe net par midbasi clasici. Oricum, cred ca exista o diferenta intre difuzor cu 2 cai si "incinte acustice" asa cum este mentionat in documentatie (cel putin din punct de vedere al DEX-ului).
                              Probabil ca asa or fi incadrate, dar nu mi se pare deloc fair.

                              Comment


                              • Originally posted by iulianm View Post
                                @dantt, tu pe Sport Plus vad ca ai sistemul de sunet "premium" cu 11 difuzoare.

                                Aici e vorba de sistemul de sunet standard cu 8 difuzoare.
                                Ok,n-am stiut.

                                Comment

                                Working...
                                X