IAMRUSU: '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC, Deep Bronze Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exact asa ceva am comandat si eu. Am pus-o pentru jumatate de zi, dar nu imi place parca cum arata fara manson-ul de piele (urmeaza cred ca sa-l comand si pe acela) si nici ca si feeling la schimbat. Plus ca era frig afara si era rece in draci nuca.
    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

    Comment


    • Originally posted by InjectoR View Post
      pai, din ce material e facuta, nu e aluminiu?
      Prin "vedem cum rezista in timp" ma refeream la faptul ca am vazut multe nuci de genul care se exfoliau, aluminiul se facea naspa.

      @T-Bone Acum e ok afara, pune-o din nou. Primul contact cu ea nu mi-a placut nimic mie, nuca mea standard fiind ceva mai robusta iar asta e mai mica. Intradevar, ma gandesc si eu la retrofitul pentru manson de piele.
      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
      https://www.instagram.com/iamrusu/

      Comment


      • Umblam pe civinfo si vad asta: http://www.civinfo.com/forum/items-s...-bearings.html .
        Oare ar merita deranjul? Imi e tare frica de garda la sol si asa e joasa din fabrica.
        Stiu ca se simte mult mai ok masina, ba chiar suspensia mai "progresiva" si nu ar mai fi asa dura.
        Pareri?
        Multam.

        Sent from my Absolut bottle.
        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
        https://www.instagram.com/iamrusu/

        Comment


        • Stiu ca arcuri progresive si-au pus pe FK2-uri KMR si W33bb0. Ambii au fost foarte multumiti de comportamentul masinii dupa schimbare. Cu masina lui W33bb0 am mers si da, era cu totul altceva fata de FK2-ul stock.
          Este posibil ca si Wagner sa si le fi schimbat.
          Poate din aproape in aproape dai de cei care sunt in masura sa-ti spuna cum sunt.

          Comment


          • Eu am pus arcuri stock de FN2. Daca ratam ocazia, urmatoarea optiune era Eibach (cu o mica retinere in ceea ce priveste garda la sol coborata cu 3 cm, vis-a-vis de drumurile noastre de toata jena).
            De ce am preferat sa pun arcuri de FN2? Simplu - garda la sol a scazut cu max 2 cm (cred ca 1,5 ar fi mai exact - iarna asta am mers pe toate zapezile posibile si nu am avut nici o problema) dar masina s-a schimbat in bine (destul de mult, combinat cu amortizoare noi pe ambele punti). Nu prea inteleg ce au avut proiectantii in cap cand au pus mizeriile de arcuri stock pe 5D - de confort nu vorbim, ca nu e cazul, troncanea masina ca o caruta la fiecare groapa, comparativ cu configuratia actuala. Din punct de vedere al senzatiei pe serpentine, exista (din nou) o diferenta notabila (aici ajuta si cauciucurile Hankook, despre care pana acum nu pot sa fiu decat multumit).
            Cu niste ani in urma, am facut un mic drum comparativ cu Civic-ul 5D (pe-atunci) al lui @Dragostan, al lui avand arcuri H&R, iar al meu avand arcuri stock. Pe scurt, portiunile unde mie imi scartaiau cauciucurile si aveam o senzatie de "barca", nu prezentau nici un efort vizibil pentru al lui...
            Wagner
            Senior Member
            Last edited by Wagner; 01-03-17, 08:52.
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • Roger that. Si au fost o vreme pe OLX niste arcuri de FN2 o buna perioada de timp la un pret de nimic. Daca as fi stiut...
              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
              https://www.instagram.com/iamrusu/

              Comment


              • Eu am avut arcuri progresive pe 5D, dar H&R, nu Eibach. A fost una dintre cele mai bune investitii facute in masina, se schimba total.

                Totusi, tu ai Type-S, din ce stiu eu tu ai deja aceleasi arcuri cu FN2. Din ce vad, si arcurile de FN2 schimba mult 5D-ul, deci nu stiu in ce masura s-ar justifica la tine investitia. Ce e clar este ca la tine va scadea foarte putin garda la sol, fiind deja mai jos ca 5D-ul, deci nu mi-as face mari probleme dp asta de vedere.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • Si eu stiam ca Type S-ul are garda la sol <15mm fata de Civic 5D. Stiu sigur ca la specificatiile tehnice ale FN1 apare 'suspensie sport'. Oricum, daca faci vreo mutare, sunt curios de rezultate.

                  Comment


                  • Stai, nu o sa scada garda la sol daca iau arcuri de FN2 sau ProKit-ul?
                    Nu stiu daca arcurile de TypeS sunt diferite de TypeR, chiar n-am idee.

                    Sent from my Absolut bottle.
                    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                    https://www.instagram.com/iamrusu/

                    Comment


                    • Arcurile lui Wagner de FN2 sunt arcurile de la FN2-ul meu. Eu la acel moment am cumparat Eibach Prokit. Mare grija cand cumperi arcuri SH, si arcurile obosesc cu trecerea timpului (numarului de km), posibil sa nu mai fie chiar la fel dupa o vreme. Am simtit asta clar la SX4, unde culmea am ajuns sa schimb arcurile la 100k km, amortizoarele ramanand aceleasi. Masina s-a schimbat destul de mult in bine, desi am pus tot arcuri OEM. Ale mele de la FN2 erau 2 noi si 2 cu 25000 km, deci ca noi.

                      Revenind, la FN2, kitul Eibach (care e acelasi si pentru FK2, FN1 etc) a coborat masina destul de mult, mai ales pe fata, deci destul de periculos. As zice ca a coborat-o cu vreo 3+ cm fata de FN2 stock, care oricum era foarte jos. O problema si mai mare referitor la garda la sol era ca arcurile erau progresive, si pe prima parte a cursei masina se lasa destul de mult (fata de arcurile stock de FN2, care erau dure si nu lasau masina sa balanseze deloc), deci dupa ce ca era mai joasa, se lasa si mai grav din arcuri... Cu multa grija am reusit sa folosesc masina inclusiv iarna si nu am atins-o aproape deloc (bara era un pic harsaita pe dedesubt de la intrari in subteran etc), dar eu sunt maniac cu grija fata de chestiile astea.

                      Comportamentul s-a schimbat in bine, mai ales dpdv confort, FN2 stock e criminal de dur. Ca si performanta nu ma pot pronunta, cred ca au fost cam la fel, dar tinand cont ca erau progresive, lasau spatele ceva mai "putin incarcat" si permiteau cu ajutorul FRSU un comportament supravirator la lift-off, FN2 (chiar si cu LSD) fiind stock o masina subviratoare la limita. Sper ca te-am ajutat cat de cat.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Acum ma bag si eu in seama ... ca sunt oarecum interesat. Tu vrei sa o faci mai rigida ? Sau mai confortabila ? Eu personal sunt intersat sa o fac mai suportabila
                        '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                        ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                        ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                        Comment


                        • Ceva mai comfy. Eu o suport si asa, adica m-am obisnuit plus ca stiam cum e masina dinainte sa o iau. Eu vazusem anuntul tipului din Anglia si mi s-a aprins un beculet in cap.
                          @Xander Tocmai din cauza asta imi e frica de Eibach, garda la sol. Totusi din ce stiu eu, sunt sanse foarte mari sa ma insel, FN2 nu este mai jos decat TypeS-ul ?
                          The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                          https://www.instagram.com/iamrusu/

                          Comment


                          • Eu stiu ca FN1 si FN2 au aceleasi arcuri/amortizoare, diferite de 5D.
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • Ideea e ca nici asa lasata nu o vreau, precum in poza de mai jos. Bine, acolo sunt si jantele de 18" si probabil din cauza asta gap-ul este mult mai mic, eu o sa raman la 17".
                              Click image for larger version

Name:	Sdc12568.jpg
Views:	1
Size:	70.9 KB
ID:	723599
                              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                              https://www.instagram.com/iamrusu/

                              Comment


                              • Diametrul total al rotii nu se schimba de la 17 la 18, de asta schmbi si diametrul gumei, ca sa pastrezi roata la fel per total. Deci gap-ul va fi la fel si cu 17 si cu 18.
                                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                                Comment

                                Working...
                                X