Dan P: '14 Honda Accord Type S 2.4 i-VTEC M/T, Premium White Pearl (rara avis)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Asta a fost interpretarea ta. S-a dat usor, dar cu cheltuieli maxime pentru masina, in special cele legate de patinarea excesiva a ambreiajului.
    Am urmarit masina in mod special pentru ca era una rara si deja era scoasa la vanzare, desi avea foarte putini kilometri
    In plus, am mai prins masina in trafic si prin Constanta.
    Una peste alta, masinuta asta a avut mare noroc ca a ajuns pe mana lui Dan.

    Comment


    • #77
      Ma, da-i frumoasa de pica
      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

      Comment


      • #78
        Faza cu schimbatul vitezelor greu sus in ture se datoareaza placii de presiune, nu ambreiajului, dar oricum se schimba impreuna.

        La fel se manifesta si la mine la CL7 si schimbatul uleiului din cutie a mai redus simptomele, dar nu a rezolvat problema. La ATR ambreiajul era dus complet (pana la nituri), dar nu patina nici la 7800 rpm. In schimb a cedat tot placa de presiune si nu mai intra in viteza...

        Recomand tot OEM, la ATR tine pana la 300 cai, doar daca pui turbo e discutabil ce trebuie sa iei. Si da, daca gasesti, pune volanta usurata. Daca se potriveste cea OEM de la FN2, cu atat mai bine.

        LE: Frumoasa rau masina si rara! Sa o stapanesti sanatos! Nu pune la inima ca mai ai de schimbat una-alta, asa nu iti mai iei nimic SH. Eu am schimbat o caruta de chestii la ATR, dar inca imi rade inima cand ma urc in el si nu regret deloc.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #79
          Sunt curios cum as putea afla sigur daca se potriveste ambreiajul de pe FN2?
          Nu ma supar ca mai schimb una alta, pana la urma asa e, e totusi o masina SH. Dupa ce merg la service si imi confirma si ei ca asta ar fi, OEM it is
          Cei care ati schimbat volanta cu una usurata ati avut ceva probleme? Citeam ca sunt ceva probleme cu relantiul si modul de cuplare, dar aici nu am inteles exact la ce se refereau utilizatorii (la modul de cuplare).
          ....

          Comment


          • #80
            La ATR am si nu am absolut nicio problema. Nu am cumparat una excesiv de usoara, dar este mai usoara decat cea OEM de pe FN2 daca nu ma insel (cred ca 4.7 kg are a mea) si nu am simtit nicio diferenta in rau. Cupleaza excelent, pleci lejer de pe loc, schimbi fara probleme.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #81
              Am sa vad daca am pe acasa vreo volanta ramasa de la FN2. De ATR am sigur.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #82
                Originally posted by Xander View Post
                La ATR am si nu am absolut nicio problema. Nu am cumparat una excesiv de usoara, dar este mai usoara decat cea OEM de pe FN2 daca nu ma insel (cred ca 4.7 kg are a mea) si nu am simtit nicio diferenta in rau. Cupleaza excelent, pleci lejer de pe loc, schimbi fara probleme.
                Pai si atunci de ce nu se fac usoare din prima?
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • #83
                  Ca să iei mai mult pe ele la fier vechi
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #84
                    Dan, din ce știu, toate volantele seriei K de motoare de la Honda sunt interschimbabile īntre ele.

                    Eu n-am nici o problema cu volanta de FN2, mă īmpac foarte bine cu ea, și e daily car. Legat de rev matching,
                    la schimbarea vitezelor trebuie doar să iei piciorul din gaz o fracțiune de secundă mai devreme.

                    Motorul e rev happy și am cāștigat mult cuplu adăugat īn ture joase și medii. N-aș ezita să fac upgrade-ul și a doua oara.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #85
                      Legat de CL9 am mai gasit confirmari ca se potriveste despre CU2 insa nu.
                      ....

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by octi_b View Post
                        Pai si atunci de ce nu se fac usoare din prima?
                        Cred ca a mai fost discutia asta pe forum, gen de mii de ori... EP3 facelift avea ca principala modificare fata de non facelift fix volanta usurata, FN2 a mers mai departe, e mai usoara volanta. Deci unele vin usoare din prima.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #87
                          De documentat bine īnainte, CU2 in particular este sensibil la schimbat volanta (posibil să nu fie așa simplu ca la CL):
                          http://acurazine.com/forums/2g-tsx-p...ywheel-834205/
                          dinoc
                          Senior Member
                          Last edited by dinoc; 13-09-16, 12:04.

                          Comment


                          • #88
                            DanP, dar de ce vrei sa īnlocuiești volanta pentru o problema la placa de presiune? I mean, e păsărica destul de scumpă...


                            Sent on the go thumb type. iApologize

                            Comment


                            • #89
                              Dinu, oamenii acolo spun că e ok cu volanta de RSX TypeS, echivalent cu EP3-ul de la noi. Volanta de CU2 are 8.7kg, cea de EP3 6.2, CL9 7.4, pe cānd cea de FN2 4.7

                              Īntre CL9 și FN2 e cam aceeași diferență de greutate cum e īntre CU2 și EP3.


                              Ma gāndesc că păstrānd raportul, ar trebui să fie ok. De văzut mai mult, poate mai sunt și alții care au făcut modificarea asta.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #90
                                Deci stock pe partea asta in continuare. Thanks Dinu!
                                Nu as face experimente. Mi-a ajuns la EJ6.
                                ....

                                Comment

                                Working...
                                X