Noul Civic Type R 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un fel de GTR wanna be Dane

    Comment


    • @Toyboy: daca nu-ti place navi, nu iei
      De vazut in Romania, ramane cum v-am zis: august-septembrie Cu pretul.... vom vedea
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Tot imi place
        ....

        Comment


        • @Dan P : strange banii
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Strang, strang, problema e cat va trebui sa strang pana reusesc sa strang cat trebuie.
            Deja am hotarat ca e o masina perfecta pentru familia noastra
            Dan P
            Senior Member
            Last edited by Dan P; 16-02-15, 20:27.
            ....

            Comment


            • Zi tu o cifra care ti se pare corecta
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Astazi am trecut pe la reprezentanta si la un moment am adus vorba de type-r.Lansarea va fi undeva in iulie iar ca pret undeva la 30-34k.Eu i-am spus patroanei (la un moment dat a venit din birou) ca pt mine nu prea se mai preteaza type-r doarece astept un bebe.Stiti ce mi-a raspuns.Masina are 5 usi si un bebe adoarme mai bine zgaltait asa ca este ideala pt familie.

                Comment


                • Are dreptate cu zgaltaitul.

                  Comment


                  • Pana in 35.000 desi nu stiu cum as face
                    ....

                    Comment


                    • Hmmmm, esti pe aproape )) Dar, mai strange putin
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • Nu stiu exact cum sa ma exprim, dar mi se pare ca aripa spate e cam bruta, e prea mare spatiul intre roata si geam. Pe Type-R concept am vazut ca aveau o dunga care mai lua din senzatia asta. Sper s-o pastreze si pe modelul final. Pe poza in care apare mascata nu-mi dau seama exact http://2.bp.blogspot.com/--pW9FhrBYB...rives-snow.jpg. Se pare ca nici eleronul nu-l vor pastra exact ca in modelul concept. Uf, grea e asteptarea asta.
                        '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                        '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                        Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                        "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                        Comment


                        • eu observ ca pozele astea de ultima ora cu type-R-ul cam nu se deosebesc de pozele din 2012 aceleasi jante, acelasi eleron spate:
                          http://www.autoexpress.co.uk/88824/h...ure-gallery#12
                          Eu zic sa stai linistit si sa nu mai faci supozitii la cum va arata produsul final pe baza pozelor cu prototipul camuflat..deoarece:
                          1) scopul camuflajului e de a induce in eroare
                          2) nu intotdeauna sub camuflaj se afla produsul final, caci prototipurile au ca scop de a testa componentele principale(motor, cutie, frane, suspensii)
                          PS: am avut ocazia sa vad in orasul Modena prototipul camuflat a ultimului Maserati Quattroporte, nu foarte des le poti vedea pe strazi in miscare, eu am avut ocazia de-a vedea unul parcat in curtea unui bloc la ora 1 noaptea. Sincer sa fiu am avut un soc "cultural". Nu prea am termeni de comparatie si va descriu acel protoptip asa cum l-am vazut eu de aproape si ce am vazut inauntru. La exteror treaba e destul de simpla el avea silueta ultimului Quattroporte 6 era acoperit cu niste material negru si doar blocurile optice fata/spate erau descoperite. Socul de care va ziceam provenea de la ce am vazut eu in interiorul masinii: avea scaunul sofer foarte uzat , tapiteria rupta, bordul partial camuflat, locurile necamuflate erau la fel foarte frecate si aveam impresia ca prototipul asta se testeaza de vreo 20 de ani minim, zgarieturi , praf, mizerie si deloc nu parea a fi a unei masini de lux. In dreptul pasagerului fata la modul cel mai primitiv era insurubat un clipboard in care era o foaie A4 in care cel care testeaza masina transmitea salutari inginerilor: gen nu merg semnalizarile, vibratii la peste 140km/H, nu-mi place ambreiajul, etc. Per ansamblu senzatia pe care mi-a transmis-o acel prototip este a unui telefon google modular (project ARA) adica desi era camuflat ca si cum ar fi testat un produsul final a carui identitate nu se vrea dezvaluita..produsul in sine nu era final deloc.
                          PPS: eu cred ca Type-R viitor ca fi identic cu conceptul ala albastru ultimul prezentat, deoarece optica fata a ultimului 5D este identica cu acelasi concept iar eleronul arata foarte bine pe concept si prea caraghios pe masinile camuflate si in general eleroanele se testeaza nu pe strada ci in tunelele aerodinamice, mai nou simulari la calculator, ca sa nu mai zic ca la Honda se contureaza o traditie de face masinile de serie identice cu conceptele.
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 18-02-15, 00:16.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • @ KMR asta ma face sa cred ca ori astept primul val de predari de leasing, ori mai astept ceva timp. Asa am facut si la 5D . Stiam cu doi ani inainte ca o sa iau acea masina dupa ce am vazut-o prima data . Si acum dupa 8 ani consider ca a meritat.
                            Pentru mine 30.000 este un prag psihologic greu de invins momentan. Nu are nimic de a face cu valoarea reala a masinii, nu asta vreau sa subliniez, insa e suma de confort peste care nu cred ca as sari acum.
                            ....

                            Comment


                            • Eleronul ala va fi 99% exact ca in pozele cu masina camuflata. Ar fi frumos sa iasa exact ca in concept, dar ar fi mult prea costisitor. Practic, in momentul ala, tot spatele masinii ar fi diferit de cel al civic-ului normal, facelift, ceea ce ar insemna costuri de productie suplimentare destul de mari.

                              Sincer sa fiu si mie incepe sa-mi placa foarte mult masina. Daca suspensia adaptiva va fi suficient de...adaptiva, cat sa fie ok pe drumurile noastre(putin probabil) si se va vinde si cu roti mai mici de 19(putin probabil), parca parca m-as gandi sa renunt la clasa medie si la cutia automata pentru urmatoarea masina. Turbo are deja, deci macar aici sunt in grafic
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • Eleronul ala a fost mult prea promovat ca sa fie lasat pe dinafara. Si masina asta va costa dublu fata de versiunea normala, au de unde sa isi recupereze costurile suplimentare.

                                Comment

                                Working...
                                X