Noul Civic Type R 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @dragostan
    si eu vad lucrurile la fel cat tine
    dar totusi ma indoiesc ca masina va fi atat de versatila incat sa poate fi un daily driver si cand e nevoie fun car
    vom afla totul cand vin la drive test ptr presa
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • Originally posted by BV26CAT View Post
      Eleronul ala a fost mult prea promovat ca sa fie lasat pe dinafara. Si masina asta va costa dublu fata de versiunea normala, au de unde sa isi recupereze costurile suplimentare.
      Dublu fata de ce? Fata de versiunea de baza? posibil. Fata de versiunea de varf actuala, va fi cu probabil 20-25% mai scumpa. Asa si un M3 poate costa chiar si de 3-4 ori mai mult ca un seria 3 de baza...si tot nu are modificari structurale mari fata de masina de baza.

      In plus, faptul ca au de unde sa-si recupereze banii, nu inseamna ca si vor sa faca asta
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • Va entuziasmati degeaba, si veti fi dezamagiti. Acest Type R aduce too little, too late...

        Nu era vorba ca va fi hot hatch-ul cu cel mai puternic motor de 2 litri?

        A Class are 2.0 T de 360 CP, si 4x4. Honda, dupa 2.0 aspirat de 240 CP, reuseste un 2.0 T de 280 CP?

        Daca mai costa si peste 30.000 euro, e perfect.

        Comment


        • Eu sunt curios de unde știi tu cine și de ce va fi dezamăgit. Singura persoană despre care poți afirma că este (sau va fi dezamăgit ) ești tu. În rest doar presupui Hai să nu transformăm topicul într-unul în care ne dăm cu părerea despre ce vor simți alții
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Ei, e si nu e asa.

            Vine tarziu, e adevarat, dar nu cred ca e prea tarziu. Probabil va sta 3 ani pe piata. FN2-ul a stat 4. Mare diferenta nu e.

            Iar A-Class-ul ala 45 AMG costa vreo 60k euro, se pot compara doar la numarul de roti...in rest e alta mancare de peste masina aia.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • Comparatia cu A Class e facuta prin prisma celor afirmate de Honda, hot hatch cu cel mai puternic motor de 2 litri turbo.
              Si nu e 60 mii euro.

              Comment


              • N-au spus niciodata ca va fi cel mai puternic motor de 2l. Sau nu-mi aduc eu aminte. Au spus ca va fi cel mai rapid FWD pe Nurburgring, ceea ce pana la proba contrarie, nu e irealizabil.

                A45AMG nu e 60k? Nu e. E 51k. Fara optionale. Optionale de genul climatizare automata(da, mercedes din 2015, FARA climatizare automata)

                Click image for larger version

Name:	mercedesa45.jpg
Views:	1
Size:	28.3 KB
ID:	719381
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • Hai că devine (din nou) offtopic
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Nu e deloc offtopic, ca discutam despre Type-R totusi. In comparatie cu alta masina, dar tot type-r-ul e subiectul principal
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Asa e, e 51200 Euro fara zeci si sute de optionale, pe care propietarii de Mercedes noi de obicei si le cumpara.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Nu e mai bine daca asteptati voi pretul la dealer?
                        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                        2 roti

                        Comment


                        • Originally posted by CatalinP View Post
                          Acest Type R aduce too little, too late...
                          ...Parerea ta ,
                          cum era fraza din filmul Last Samurai ?!:

                          Click image for larger version

Name:	tumblr_myujghse7X1s4foq3o1_r1_500.jpg
Views:	1
Size:	121.8 KB
ID:	719382

                          ...si ca sa nu ma ridic de doua ori, va mai zic de ce cred eu ca eleronul spate de pe concept are dreptul la viata,… Deoarece religia traditionala in Japonia: Sintoismul este bazata pe Animism {(latină anima „spirit”, suflet”) este rezultatul gândirii omului primitiv din stadiul prereligios timpuriu, manifestat prin personificarea obiectelor și a fenomenelor naturii, precum și prin investirea acestora cu atribute umane.} Baietii astia "baga suflet" la propriu in obiectele pe care le fac si ii inconjoara si ma gandesc ca n-o sa gresesc daca spun ca designerii acestei masini au stabilit in creatia lor resedinta unui "warrior" (desi admit ca astfel de asociatii au loc doar in capul meu):
                          Attached Files
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 18-02-15, 00:11.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • Prețul îl știu eu
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • http://www.honda.co.uk/cars/comingsoon/type-r/
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • tot designul de la masina asta e atat de aproape de "ricer cars"
                                e atat de exagerata incat e la limita

                                imi place dar are foarte putin de facut ca sa inceapa sa imi displaca pentru ca e prea mult
                                toata lumea discuta de pretul pentru o masina noua, dar exista oricand varianta de a mai astepta un an si un pic ca sa apara SH mai ieftine cu, macar, 20%; o varianta mai inteleapta as spune eu

                                hai sa nu mai facem comparatii nepotrivite; typeR nu vrea sa se compare cu A AMG (la care eu personal as renunta oricand pentru un M2 daca as fi diliu sa dau banii astia pe asa ceva)
                                ar trebui, spun eu, comparat cu Megane RS, Mazda3 MPS et co.
                                mie RS-urile de la Reno nu imi plac, am mers si cu Megan si cu Clio si mi s-au parut ... sterile
                                Astra OPC e vai de steaua lui; cu Focus ST cel nou nu am mers
                                ma astept ca Type R sa fie fun - nu ma intereseaza din cati CP face asta sau daca o face din propulsie sau tractiune sau toate de-odata - ma astept sa fie mai distractiv decat competitia dar sa nu imi rupa rinichii cand nu vreau eu; nu dau doi bani daca e mai rapid cu jumatate de secunda pe circuit decat nu stiu ce reper si-au fixat ei; vreau sa imi puna un ranjet pe fata atunci cand ma decid sa ma dau la ea
                                Turkish
                                Senior Member
                                Last edited by Turkish; 17-02-15, 13:48.
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X