Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu zic la fel, diferenta merita, poate chiar mai negociezi la fata locului . 3 ani diferenta pe drumurile patriei conteaza.

    Sent from my Absolut bottle.
    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
    https://www.instagram.com/iamrusu/

    Comment


    • iAmRuSu, are multa dreptate. Mult noroc si la verificare.

      Comment


      • Pai cam in aceeasi situatie am fost si eu.
        Ori ceva mai ieftin dar mai vechi, ori ceva mai nou si mai scump. A meritat alegerea.

        Sent from my Absolut bottle.
        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
        https://www.instagram.com/iamrusu/

        Comment


        • Vă mulțumesc pentru păreri. Așa gândeam și eu, dar vroiam cred că o confirmare. Considerabil înseamnă Iași - Oradea. Și nu am nici o altă variantă decât tren ( sau autocar ). Ambele fiind foarte interesante (
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • Dupa parerea mea nu cei 35k km in plus conteaza ci mai ales istoricul masinii. Cum a fost condusa, intretinuta, garaj sau nu, chestii d'astea.


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • Originally posted by ro861 View Post
              Dupa parerea mea nu cei 35k km in plus conteaza ci mai ales istoricul masinii. Cum a fost condusa, intretinuta, garaj sau nu, chestii d'astea.


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              De acord, doar ca eu plecam de la premiza că amândouă ar fi la fel de bine întreținute. Numărul de proprietari poate, de asemenea, să indice câte ceva....Numărul acela de km să îl considerăm un avantaj psihic

              Sent with the speed of light

              Comment


              • Originally posted by mihai2310 View Post
                Eu am 1.7 D acum si am 5 consum indiferent de trafic . Si in Bucuresti e greu sa nu prinzi mereu trafic , poate dupa 8 -9 seara.
                Sincer nu as vrea consum 8-9 benzina.
                Daca asta e consumul tău si daca doar dupa asta te ghidezi, mai bine rămâi cu Astra, nu vei mai găsi masina actuala care sa consume 5 la suta in oraș, indiferent de trafic.
                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                Ex:
                2014 Honda Civic Executive
                2011 Honda Civic GT

                Comment


                • Poate cu dieselul de 1,6 dar chiar si asa mi se pare SF consumul ala.in plus lumea stie ca dieselul nu e masina de oras...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by T-Bone View Post
                    Vă mulțumesc pentru păreri. Așa gândeam și eu, dar vroiam cred că o confirmare. Considerabil înseamnă Iași - Oradea. Și nu am nici o altă variantă decât tren ( sau autocar ). Ambele fiind foarte interesante (
                    Daca vrei, pot sa arunc o privire pt. tine - am drum la Oradea zilele acestea.

                    Comment


                    • Originally posted by ticker View Post
                      Poate cu dieselul de 1,6 dar chiar si asa mi se pare SF consumul ala.in plus lumea stie ca dieselul nu e masina de oras...
                      1.7 motor standard cu turbina si 75 cp foarte economica . Nu ma ghidez doar dupa asta dar sa sari de la 5 la 10 e cam .. weird

                      Comment


                      • Benzina care sa nu consume nu exista. Motorul de 1.8 de la Civic e unul dintre cele mai economice din clasa. Mie imi mananca in medie in Bucuresti 9 si 6 afara.
                        Cele mici cu turbina consuma in oras mai mult decat declarat.

                        Acum tu vrei sa sari de la 75 CP la 140 fara diferenta de consum? Imi pare rau dar nu esti realist. Cel de Civic de 1,6 (diesel) si 120 e cel mai econom din gama, ai ajunge la 6-7-8 in Bucuresti (in functie de zona si trafic).
                        In plus, de cand cu DPF-ul, motoarele diesel sunt si mai sensibile daca le bati doar in oras.

                        Daca vrei economie in oras, mai degraba iti iei un Prius...
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by mihai2310 View Post
                          1.7 motor standard cu turbina si 75 cp foarte economica . Nu ma ghidez doar dupa asta dar sa sari de la 5 la 10 e cam .. weird
                          La fel de weird e sa sari de la 75 CP la 140 CP.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Eu am sarit de la 65 la 140, dupa ce inainte am avut 90.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by ro861 View Post
                              Dupa parerea mea nu cei 35k km in plus conteaza ci mai ales istoricul masinii. Cum a fost condusa, intretinuta, garaj sau nu, chestii d'astea.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              Salut! Si eu sunt de acord cu ro861. Daca cea din 2011, este o masina de care nu s-a avut grija si a fost purtata prin toate gropile, atunci cei 35K in minus nu constituie nici un avantaj. Oricum pentru o masina Honda, daca ne uitam la 35K, inseamna ca punem egal intre aceasta marca si orice alta marca de masina (romaneasca, franceza, germana etc).

                              In alta ordine de idei, un consum 5 diesel in Bucuresti este foarte mic, eu sincer nu mai am auzit de un asemenea consum, doar la masinile hibrid se mai intalneste un asemenea consum, dar asta e o alta poveste.
                              Pentru benzina un consum de 8-9 in Bucuresti este unul iarasi foarte decent.

                              Comment


                              • Tinand cont ca in urmatoarea perioada as vrea sa cumpar un civic 5D 1.8/1.4 (2006-2009), exista cumva pe forum un binevoitor care ar fi dispus de o iesire la o bere in Bucuresti si o prezentare a propriei bijuterii / un mic test drive cu cateva sfaturi incluse in pachet?

                                Comment

                                Working...
                                X