Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca ajunge prin Galati unul dintre voi...pot sa va arat cum merge un motor de 1.4...

    Comment


    • intrebare: e atat de grav sau a exagerat autorul?:

      Atentie! Suspensie foarte rigida. Daca doriti confort, va recomand una din celelalte masini. Nu e recomandata in oras decat eventual pentru agatat sau pentru cine conduce linistit. Va puteti accidenta spatele daca abordati denivelari mai mari cu viteza.
      luata de aici:
      http://olx.ro/oferta/inchiriez-auto-...tml#8541c1b6cd
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • OMG!
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • Pai pare ca are alta suspensie, deci da, poate fi foarte rigida... Nu vad de ce ai face asta unui Civic diesel, dar nah...
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • Întrebarea e dacă este mașina sau orașul de vină... Dar dacă zic băieții că sunt deja 4 type r 2015 în oraș, poate nu sunt drumurile așa proaste 😅
            Dar sunt convins că e mașina perfectă de agățat. Am o stradă cînd merg la muncă din șos Berceni în șos Olteniței în jurul orei 11 și cred că apare zilnic văd câte un 5D 2006-2011 condus de câte o doamnă/domnișioară. Unu roșu și cu stiker honda fan 😆 Culmea e că sunt mașini diferite
            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

            Comment


            • Originally posted by InjectoR View Post
              intrebare: e atat de grav sau a exagerat autorul?:

              Atentie! Suspensie foarte rigida. Daca doriti confort, va recomand una din celelalte masini. Nu e recomandata in oras decat eventual pentru agatat sau pentru cine conduce linistit. Va puteti accidenta spatele daca abordati denivelari mai mari cu viteza.
              luata de aici:
              http://olx.ro/oferta/inchiriez-auto-...tml#8541c1b6cd
              Am scapat ca prin urechile acului pana acum, sa inteleg. Intr-adevar, am spatele facut praf, dar din cu totul alte motive, nu Civic-ul 5D din dotare.
              Suspensia stock e destul de rigida si zgomotoasa, dar pana la accidentarea spatelui mai e ceva.
              Subscriu la cele spuse de Xander, masina e un pic trantita pe burta, dar poate fi vorba doar de un set de arcuri de coborare, gen Eibach sau H&R. In orice caz, daca o cobori, de cele mai multe ori nu o faci ca sa conduci linistit....
              Zic si eu, nu dau cu parul...
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • Iașul are ceva drumuri proaste ( mai ales strazi laterale ). Dar pot spune cu siguranță cu nu apare nici un discomfort. Poate doar cel moral că la un moment dat ceva va ceda înainte de vreme ( caseta, bielete etc. ) Dar până la accidentarea spatelui mai este cale lungă.
                '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                Comment


                • Sfat achizitie

                  Va salut,

                  In primul rand daca nu am postat corect, va rog sa fie mutat thread-ul.
                  Va scriu in speranta ca vom fi "colegi" in viitorul apropiat si as avea nevoie de cateva sfaturi si de ce nu chiar si oferte. Nu sunt extrem de priceput si apelez la inteleptii forum-ului
                  As prefera o masina luata de pe forum sincer (ma face sa cred ca ar fi mai ingrijita fata de cele aduse din afara ce par dubioase)
                  .
                  M-am decis in achizitionarea unei Honda Civic hatchback, 1.8 sau 2.2. Asta e clar, SF-ul ei m-a acaparat si am nevoie sa imi satisfac dorinta de copil (de cand am vazut-o prima data, gandul la ea mi-a ramas).
                  Cu toate ca as opta pt 1.8, motivul fiind Bucurestiul aglomerat unde undeva la 70% din drumuri se vor face, sunt deschis si inspre 2.2 mai ales ca am zarit ceva dragut.

                  Am tot citit thread-urile si sunt avantaje de motorizare si pt una si pt cealalta asa ca voi lasa 5 anunturi ce m-au atras la prima vedere (fiind si bugetul pe acolo) si poate imi va puea oferi cineva inside info. In afara faptului ca vor beneficia de o verificare la reprezentanta inainte a fi cumparata pt probleme interne.
                  http://olx.ro/oferta/honda-civic-die...c3f31;promoted - 2.2 (din poze m-a acaparat instant)
                  http://olx.ro/oferta/honda-civic-ID6...tml#a4ff4c3f31 - 1.8 (nu stiu sa zic daca e bine sau nu ca e de la dealer, imi da speranta ca ar fi totusi in regula per total)
                  http://olx.ro/oferta/honda-civic-put...tml#a4ff4c3f31 - 1.8
                  http://olx.ro/oferta/honda-civic-vii...tml#a4ff4c3f31 - 1.8
                  http://olx.ro/oferta/honda-civic-typ...tml#a4ff4c3f31 - 1.8 (sare de buget ce-i drept, dar e chipesa)

                  Alte oferte de le stiti, ale prietenilor, ale voastre sau ceva ce ati vazut din greseala si se merita analizat, va rog sa imi spuneti.

                  Multumesc anticipat,
                  Madalin

                  Comment


                  • Nimeni, nimic?

                    Comment


                    • Salut diem87, s-a discutat si rasdiscutat pe aici dilema de alegere, 1.8vs 2.2, 2usi vs 4; ce vreau sa spun ca unele sunt varianta sport(fara plafon panoramic, in cazul type s inchis cred ca este varianta base fiind 2007) si executive(cu xenon si plafon panoramic).
                      Eu ti as recomanda una cat mai noua ca an, sau dupa 2008(sa zicem).
                      Desi la anii astia trebuie sa te astepti la niste investitii in perioada urmatoare, atentie la urmatoarele verificari : caseta directie, instalatie ac, punte spate, brate fata (stare bucseraie)...etc
                      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                      Comment


                      • Salut,
                        Diesel`ul te va costa mai mult la achizitionare & intretinere si trebuie lasat din cand in cand sa "respire" aerul din afara Bucurestiului imbacsit si aglomerat daca nu i s-a anulat filtrul de particule ...
                        Benzina este mai usor de intretinut si daca nu cauti neaparat sa traiesti momente de WTCC, 1.8`ul benzinar "tine cu casa" in limite rezonabile ...
                        Ambele modele (trecute de 7,8 ani) iti vor prezenta "greierasi" - logic ! - & asa cum te-a "avertizat" deja fethrew80, daca vechiul proprietar a neglijat intretinerea, te asteapta niste investitii ...
                        Te astept intre Hondari, deci ... mult succes !

                        Comment


                        • Multam frumos.
                          Ieri am vazut cea de 2.2 si arata bine per total, imperfectiuni estetice la prima vedere si interior si exterior. Plasticele de la schimbator si manere sofer+pasager f uzate (zgariate).
                          Maine mai am 2 intrevederi pt benzinare, sa vad cum se prezinta.
                          Benzina imi doresc sincer, pentru simplul fapt ca Bucuresti majoritatea timpului. Imi inspira incredere cea albastra insa (vanduta de Carlex). Voi mai vedea maine cum sta treaba.

                          Comment


                          • Clar benzina. Poate sunt putin subiectiv, dar e mai ok pt nevoile tale si mai ieftina la intretinere.
                            Honda sunt "sefi" pe aspirate.

                            Comment


                            • Motorul pe benzina pare mult mai potrivit pentru Civic. Cel diesel de 2.2 este potrivit pentru CR-V si la limita pentru Accord, zic eu.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment


                              • 2.2-ul nu e potrivit pentru nici o masina in oras. Nici crv, nici accord, cu atat mai putin pt civic.
                                Daca vrei dieselul de 2.2 tre sa ai macar 80%din drumuri in afara orasului si cel putin 20k pe an

                                Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X