Caderi de ambreiaj la Honda Accord ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ti se va reproduce daca repeti conditiile in care apare: iti patineaza deocamdata in ture mari, oamenii ti-au explicat ce si de ce. Mai incolo o sa te trezesti ca iti creste turatia fara sa vrei si de crescut viteza ioc. Poate-o sa apara si un miros specific da-i tirzior atunci...
    Du-o la doftor repede! Aisin si noapte buna.
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • O sa ajungi sa nu mai poti schimba vitezele decat daca esti in turatia optima. Practic ca si cum nu ai calca deloc ambreiajul. Pregatestete de schimb, nu ai cum sa scapi fara.
      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

      Comment


      • Am avut zilele trecute drum pe centura, am testat treptele 1, 2, 3 in redline (7000 ture, la 7200 taie), nu a patinat ambreiajul deloc, respectiv nu am simtit probleme la schimbarea treptelor. Deocamdata o sa urmaresc daca mai apare fenomenul de acum 10 zile si va anunt.
        Tinem legatura.

        Comment


        • Bv. La mine la inceput nu se manifesta mereu. Initial am crezut ca am scapat. Dar dupa o perioada sa manifestat mereu.
          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

          Comment


          • De ceva timp am inceput sa am ocazional un zgomot ciudat (ca de patinat), doar la plecarea de pe loc (in nicio situatie nu s-a intamplat la schimbarea in alta viteza sau in marsarier), cred ca e acelasi zgomot de care pomenea Luci mai devreme. Nu am remarcat alte simptome in general asociate cu uzura ambreiajului (variatii de turatie, probleme la bagat in viteza etc), dar tinand cont ca am 175k cu ambreiajul original, incep sa-l banuiesc.

            So, what's the way to go? Aisin? exista si optiuni mai bune / usor de gasit, la un pret decent?
            2006 Accord CL7 2.0 MT

            Comment


            • Zgomotul ala la plecare de pe loc (ca un scartait enervant, facut in special la rece) este bucsa de priza directa. E ieftina, dar trebuie desfacut tot ca sa ajungi la ea, deci o schimbi cand schimbi si ambreiajul.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Am mai facut inca vreo 3000 de km de la ultimul post, NU s-a mai manifestat problema. E posibil sa nu fi apasat de tot pedala, nu stiu..
                Cat nu ma mai "mananca", nu o sa ma mai "scarpin"

                Comment


                • @xander: Thanks! Ceva efecte adverse in afara zgomotului enervant? adica e musai sa schimb ambreiajul pana nu apar chestii mai nasoale?

                  P.S. nu l-as defini tocmai ca scartait, e mai mult ceva grinding, ca si cum se freaca doua chestii.
                  2006 Accord CL7 2.0 MT

                  Comment


                  • Din cate stiu eu, nu. Adica la ASKO mi-au zis ca nu are sens sa desfac tot ambreiajul pentru asta, daca nu schimb si kit-ul.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Mi-a reaparut problema (167k km) Am dus-o la diagnostic la service: kit-ul de ambriejaj
                      Amuzant a fost ca am fost nevoit sa plec in weekend vreo 500 km prin tara (nu stiam in momentul ala) si pe drum am vazut primele simptome: nu mai intra in a 5-a. Am pacalit-o apasand repetat ambreiajul sau secventa 4- 3- 5.
                      Am facut deja comanda pentru kit. Revin cu detalii dupa montaj.

                      Comment


                      • Am schimbat ambreiajul. E diferenta ca de la cer la pamant. Intra foarte usor in viteze, pedala nu mai e tare, sunt foarte multumit. Am pus kit Exedy.

                        Comment


                        • Salutare! Din experienta celor care au schimbat kitul de ambreaj. Accord 2.4, 180 mii km, a cam venit timpul ambreiajului, la turatii mari se schimba greu treptele.M-am interesat de cel OEM ,undeva la 2300 plus manopera 800 lei. Alt producator nu am reusit sa gasesc pe la noi.Daca ati schimbat si aveti alte variante v-as fi recunoscator.
                          2005 - 2012 Renault Megane 1.6, 115 cp
                          2008 - 20?? Honda Accord 2.4, MT, 201 cp
                          2013 - 20?? Mercedes CLA 220, 170 cp

                          Comment


                          • A'nceput de ieri să cadă,
                            Cāte-un ambreiaj pe stradă )

                            E prea șod titlul!

                            sent with the speed of light

                            Comment


                            • La doar 89.000 de km se pare ca ambreiajul e pe duca, de asemenea cred ca a reusit sa afecteze si cutia.

                              Uneori cand o scot din vitezele 1 si 2 opune putina rezistenta, nu as spune ca o smulg dar simt ca iese dintre doi pereti de metal apropiati, nu mai iese "unsa".

                              De asemenea am patit ceva foarte urat recent, si anume la un schimb in 7000 de ture intre 1-a si a 2-a a carait monstruos, intr-un asa hal incat am tras pe dreapta pe punctul mort crezand ca a explodat transmisia.
                              De atunci a 2-a nu mai intra intotdeauna cu acel click precis, ci mai degraba in 2 sau mai multe click-uri scurte uneori dand impresia ca nu a intrat complet (desi ea intra). Alteori intra ca inainte (probabil cand turatiile sunt unde trebuie), nu stiu exact ce am stricat, daca am rotunjit sincronul sau nu, dar ma gandesc ca se datoreaza ambreiajului ce nu a decuplat complet. Nu scot din ecuatie o coordonare proasta la schimb dar este foarte putin probabil, nu am patit niciodata asa ceva cu nicio masina in ultimii 10 ani.

                              In rest el nu patineaza niciodata, nici in a 6-a la urcare, deci chiar nu stiu ce sa zic... ce-i drept la plecare de pe loc in a 1-a parca are niste mici smucituri, dar probabil sunt dintotdeauna.

                              Comment


                              • Stand pe loc cu motorul oprit cum intra?
                                Daca agata si asa e posibil sa fie de pe la cutie, sincroane...Ambreiajul tine mai jos ca de obicei? Daca ar fi ceva din ambreiaj sa nu debraieze cum trebuie ar trebui sa simti in primul rand cand cuplezi treptele mai ales prima.
                                Dar totusi 7000 rpm cu tr 1...!!! Nu prea ti e mila de ea!

                                Comment

                                Working...
                                X