Caderi de ambreiaj la Honda Accord ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se pare ca si la Accord e fix aceeasi problema ca si la Civic.
    Ma refer la asta: http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=9001

    Comment


    • oare asta sa fie durata medie de viata a unui ambreiaj de accord ?...ma gandeam ca doar al meu care a fost mai abuzat necesita schimbarea la 60k ... .. Inteleg la diesel ca e cuplul mare si se duce ... dar la benzina ?...
      Pt : "@HMiller" Pana la urma cum rezolvasi problema ?

      - FUN IS NOT A STRAIGHT LINE -

      Comment


      • Originally posted by Seth View Post
        Se pare ca si la Accord e fix aceeasi problema ca si la Civic.
        Ma refer la asta: http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=9001
        Adresa nu functioneaza:
        "No Thread specified. If you followed a valid link, please notify the administrator"

        Comment


        • Pai se pare ca nu mai functioneaza nimic pe forumul asta

          Comment


          • Cred ca si la mine apare problema... In treapta 5, intr-o depasire, am ramas fara tractiune iar turometrul a ajuns la 4500-5000 de ture. Dupa ce a scazut turatia am avut din nou tractiune.

            La service mi-a zis 2700 ron cu manopera, discul si placa. Ati gasit si in alta parte discuri de ambreiaj sau numai la reprezentantele Honda? Daca da, la ce preturi?
            CristiZ
            Senior Member
            Last edited by CristiZ; 01-05-10, 07:12.
            Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

            Comment


            • Originally posted by CristiZ View Post

              La service mi-a zis 2700 ron cu manopera, discul si placa. Ati gasit si in alta parte discuri de ambreiaj sau numai la reprezentantele Honda? Daca da, la ce preturi?
              La Honda Pitesti am schimbat eu cu 1400 ron, discul si placa, la 50 000 km.
              Totusi eu am 2.4 benzina, poate este diferenta intre diesel si benzina...
              Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
              epitesti.ro
              anunturi.epitesti.ro

              Comment


              • cu ce preturi ati mai schimbat discul?
                Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                Comment


                • Originally posted by CristiZ View Post
                  Cred ca si la mine apare problema...


                  Cati km ai? nu mai ai garantie, presupun.
                  "Hate something, change something"
                  Accord 2.2 i-CTDi Sport

                  Comment


                  • 81.000 km, a iesit din garantie
                    Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                    Comment


                    • Salut,

                      la mine a inceput sa scartaie ambreiajul, si nu binecunoscuta problema cu pedala, ci in compartimentul motor se aude, atunci cand il calci sau ii dai drumul...
                      Se aude de parca scartaie niste arcuri, a mai facut si pe la voi asa? Stiti care e cauza exacta?
                      Ma gandesc ca e placa de presiune, cu arcurile de pe ea de vina.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • si la mine face asa, din ce am observat este de la cilindrul hidraulic de pe cutia de viteze (incercuit cu rosu) la mine este putin ruginit si de acolo si zgomotul.
                        EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                        Del Sol '94 ESI
                        CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                        BMW Z4 '03 Titan Silver

                        Comment


                        • Incerc sa-l localizez si sa vad daca de acolo e, mersi de tip.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • la mine a fost de la pompa de ambreiaj pe care am schimbat-o

                            acum nu se mai aude nimic, sper sa ramana tot asa
                            NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                            Comment


                            • Cat te-a costat piesa + manopera?
                              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                              Comment


                              • Revenim pe topic cu noi date, ca s-a cam prafuit de atata liniste
                                A inceput sa-mi caraie rulmentul pe placa, la plecarile de pe loc la care patinez un pic ambreiajul, dar nu mereu.
                                La inceput, abia daca-l sesizam, insa a inceput sa se auda din ce in ce mai des si pe perioade mai lungi; am reusit "performanta" ca aseara sa-l fac sa caraie vreo 2 secunde.

                                No, asta-i semn clar ca trebuie sa schimb tot kitul de ambreiaj, poate chair si rulmentul.
                                Cam devreme cred, n-am ajuns decat la 90k km si nu am abuzat de ambreiaj decat foarte rar (vorbesc aici de plecari foarte puternice de pe loc). La asta se mai adauga si accelerarile puternice, frecvente
                                Insa cred ca mersul in Bucuresti, bara la bara, zi de zi, timp de vreo 3 ani, si-a spus cuvantul

                                Intrebare: am vazut multa lume pe aici care si-a pus ambreiaj Exedy, imi poate da cineva un feedback? Cum e, cum se comporta, de unde l-a luat, cat a costat, si alte detalii de genul?
                                By the way, ce ambreiaj e cel original al masinii, stie cineva?
                                Ce credeti ca e mai recomandat, ambreiajul OEM sau un Exedy?

                                Multumesc tuturor anticipat pt eventualele raspunsuri.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X