Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai liniștit,n-ai de unde știi cu exactitate 100% că nu vor trebui investiți ceva bani in ea.Pregateste,cum spun și colegii,cel puțin 1000 euro pentru ea.Asta daca vrei sa o faci cum trebuie.Mici chițibușuri,tot o sa gasesti la ea,unele urgente,altele care mai pot aștepta puțin,depinde de fiecare cum dorește (și,atenție,își permite!)mașina.Ia gândește-te puțin și fă un calcul,cat e o casetă de direcție?La kilometrajele și vechimea respectiva te cam aștepți la diverse sa pice.

    Comment


    • Acuma imi dau seama ca ma aflu printre pasionati As face multe chestii la o masina daca mi-as permite...dar de unde...$
      Oricum sunt constient ca va trebui sa am ceva bani si dupa ce o cumpar...sper sa ma descurc. Important e sa ma decid ce sa cumpar...asta e mai greu.

      Comment


      • Eu am CL7 de aproape 2 ani si nu regret achizitia. Probabil acum tot asta aș cumpăra. Nu este executive, nu am dat toti banii pe ea. Știam doar că este intretinuta bine. La 3 luni după cumpărare a picat furtunul servo (1300 Lei). O curea accesorii îmbătrânita, după altă perioadă un pivot... In primele luni s-au dus lejer 500 euro pe obligatorii. Fără igienizare, folii și altele din categoria plăceri. Mai am pe listă câteva bucși, fluidele toate pe original. Daca îți cumperi Honda pentru tine ai grijă la piesele Aftermarket - mai bine nu. Mecanici.... poate cârpaci. Puțini cunosc Honda, restul ori nimeresc ori strică. Din prima trebuie să îți asumi service-uri specializate sau reprezentantă. Masina asta e altceva, faci in țara 1300- 2000 km/ zi și esti fresh. dar trebuie să îți asumi că are 8-10 ani, că sunt puține Hondele in Romania și e o.... provocare

        Comment


        • Originally posted by dragostan View Post

          Eu sunt 99% sigur ca este fix acceasi masina. E o masina care a fost a unui membru de aici de pe forum, chiar este foarte ingrijita, dar se pare ca a ajuns pe mana unui samsar. Am recunoscut H-ul de pe volan vopsit negru mat. Cred ca ar fi prea mare coicidenta.
          Am ajuns sa ma citez singur.

          Se pare ca domnul care ne vinde accord-ul asta cu "88.000km" citeste pe aici pe forum. Sau i-a spus cineva. A sters poza cu volanul cand a reactualizat anuntul.
          dragostan
          Senior Member
          Last edited by dragostan; 28-12-18, 23:37.
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • Sa speram ca cine vrea sa cumpere mașina ajunge sa citească aici pe forum. Domnul încă tine la pret și din ce știu eu despre prețul cu care s-a vândut mașina, ajunge sa facă un profit frumușel dacă o vinde cu prețul actual.

            Comment


            • Ce ziceti, ii dau eu un telefon sa ii dau povestea un pic peste cap?

              Comment


              • E foarte probabil ce zice "dragostan", omul stie ca s-a aflat în comunitate despre mașina dar mizează ca cineva totuși va face greșeala sa nu se intereseze de ea înainte s-o cumpere deși e cam greu când vine vorba de Type S, cine vrea o mașină ca asta cam știe ce sa întrebe și unde. Eu când l-am întrebat de rulaj nu a susținut ca sunt reali, a fost ezitant, nu a zis nici da nici nu, a zis ca nu știe. Mașina nu e rea pana la urma din prisma faptului ca a fost a unui pasionat care a îngrijit-o dar pentru rulajul ei real ar trebui sa mai scadă din preț și atunci cineva s-ar putea s-o considere o afacere buna. La exterior arata bine, alte Type S-uri de vânzare nu sunt, e o mașină rara de care posesorii nu prea vor sa se despartă, ce dacă are 235k, dacă a fost întreținută corect mai duce încă pe atât.
                rhemyis
                Senior Member
                Last edited by rhemyis; 29-12-18, 06:51.

                Comment


                • Şi eu cred că ştiu maşina asta. Dacă e... vechiul proprietar e mai mult decât pasionat, iar maşina n-a văzut decât Asko şi piese de origine.

                  LE: Nu 99%, ci 100% e aceeaşi maşină.
                  Am seria ei de şasiu de la group-buy-urile Cox şi l-am întrebat pe actualul proprietar dacă maşina are acel VIN şi dacă o dă cu 6.000.
                  Mi-a confirmat că e aceeaşi maşină, dar nu o dă cu 6.000.

                  Acu... că omu' vrea să facă un ciubuc la revânzare... treaba lui. Însă cu nr. de km. nu e ok ce face.
                  Oricum, cine se documentează pe aici află cel puţin că e o maşină întreţinută (inclusiv revopsirea e făcută la Asko) şi cu (probabil) vreo 250.000 km. Că dă sau nu banii ceruţi pe ea... e treaba fiecăruia.
                  bekxy
                  VIP Member
                  Last edited by bekxy; 29-12-18, 09:52.
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • Cel mai bine ar fi sa pui VIN-ul aici, sa-l indexeze dl. Google.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • Daca poti, why not?
                      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                      https://www.instagram.com/iamrusu/

                      Comment


                      • Nu cred că e ok să fac asta.
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • Mama lui de talhar!
                          Eu zic sa l dam pe mana militiei, parca era o lege ce sanctiona modificarea kilometrajului in vederea vanzarii.

                          Comment


                          • Ce face el se numeste inselaciune, indiferent cat de buna e masina sau nu, iar treaba asta se pedepseste cu inchisoarea. Daca cineva poate dovedi faptul ca el a dat km inapoi, il pasc niste ani de puscarie. Dar cum e extrem de greu sa se dovedeasca asta, probabil nu va pati nimic, iar pana la urma cineva va lua teapa.

                            Comment


                            • Originally posted by bekxy View Post
                              Nu cred că e ok să fac asta.
                              Mai bine te pui in pielea unui cumparator de buna credinta, decat a unui samsar care a dat inapoi aproape 150000 km. N-am nimic cu nimeni care poate sa faca un profit la revanzare, dar sa faci banii prin inselatorie, deja e altceva...
                              Last edited by Crispo; 29-12-18, 15:25.
                              ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                              Comment


                              • Buna seara vreau sa achiziționez un accord 2.4 benzina doar ca nu se găsesc aici am găsit pe uk ceva dar numai automate merita sa iau automată?
                                Îmi place sa o urc mult in ture ceea ce nu cred ca e posibil la automate?

                                Comment

                                Working...
                                X