Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mmihai View Post
    pe scurt - eu nu as lua o masina de peste 10 ani la acest pret. Nu as fi ingrijorat de motor daca a fost intretinut, ci as fi ingrijorat de plastice / furtune etc, care incep sa cedeze / devina casante dupa +10 ani. Nu mai vorbesc de uzura elementelor interioare.

    Pe scurt, am vazut multe masini Accord de +10 ani, la preturi de 8000 - 9000 euro. Sunt prea scumpe pentru ce ofera, iar intretinerea lor corecta este scumpa. La astfel de varste pentru o masina m-as uita mai curand la cele nemtoaicele premium, care au avantajul ca se gasesc mai usor piese aftermarket.
    Salut,

    Ai mare dreptate aici. Ceva ok pe OLX costa in jur de 8k si sunt masini 2008-2009. Inteleg ca sunt masini foarte bune, fiabile, etc dar totusi..pretul mi se pare oleac prea mare. Am dat o tura si prin topicurile de vanzari/cumparari de pe forum si am gasit preturi cu 1k mai mari dar cu ceva ani in urma si km pana in 150k. Nu inteleg care-i treaba....km cresc,masina isi tot da duhul iar pretul ramane acelasi. Am vazut pe forum ca s-a dat una cu 6500 euro, vorbesc de modelul 2009, pe olx nu gasesti acum la asa pret...toate pleaca de la 7500...

    Sunt si eu in cautarea unei masini cu motor aspirat si mare pentru ca o sa fac odata la 2 luni cam 2000km si vreau sa fie comfortabila, cea mai buna varianta e honda dar la ce preturi sunt ....:|

    Comment


    • pai si ,,dealeri,, citesc forumurile. Am vazut in ultimul an o crestere semnificativa de Honde la vanzare pe siteuri de profil si prin targuri, Doar ca se aduc tot dieseluri. Un hondar adevarat nu o sa cumpere diesel, dar asta nu mai stiu stimabilii aia! Asa ca aspiratele benzinare responsabile cu fiabilitatea sunt la fel de rare si scumpe.
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 13-12-18, 22:18.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • Referitor la pret, eu am avut un Civic Type S din 2010 sfarsit de an si abia l-am dat in 2016 cu 7600 EUR. Acum o dadeam cred si cu 8000 EUR si cu 20.000 km in plus )) Pretul tind sa cred ca sta pentru ca masinile sunt foarte bune, iar calitatea celor noi este din ce in ce mai scazuta. Strict la Accord e cam ultima masina facuta de Honda cu nivelul de calitate care trebuie. Plus ca e fabricat in Japonia.
        Un Accord intretinut cum trebuie este o masina din ce in ce mai rara. Nu zic, iti poti lua si un A4, dar riscul este mare sa gasesti o masina invartita pe toate partile. Un Accord bun si luat de la o persoana impatimita iti va oferi siguranta ca nu vei umbla prea mult pe la service-uri. Sau deloc. Exemplu: un prieten si-a luat la indemnul meu un Accord CU1 in 2013. Are aproape 5 ani de cand a adus-o din Germania si nici nu stie daca a facut sau nu revizia de 2 ori in perioada asta (nu zic, il bat la cap sa aiba grija sa o faca la 1 an, dar nu e sigur ca a facut-o) Masina aia e exemplu ca isi face treaba asa de bine incat nici nu te doare capul. O sa-l si taxeze neseriozitatea asta la un moment dat, dar asta e alta poveste.

        De confort nici nu mai zic. Am facut un drum de Bucuresti fara oprire, la destinatie m-am dat jos fara nici o durere sau amorteala. Intre cele 2 Accord-uri am avut Civic-ul si un Renault Megane ultima generatie. Din Civic era oarecum la fel, dar din Renault pana la Bacau ( 120 km ) ma durea spatele de numa numa. Trage si tu concluzia.

        Daca esti din Iasi si vrei sa vezi cum e cu 2.4 sau cu automata, te astept oricand.

        P.S. Pe a mea am dat 10.400 EUR anul acesta adusa din Germania cu 133.000 km. Nu regret o secunda banii dati sau ca nu am luat altceva asemanator. Si mai era una din RO la acel moment 12.500 EUR dar a dat-o in ziua in care aveam eu banii in mana. Asa ca 9.000 e un pret bun, dar poate si masina e la nivelul pretului...cine stie.
        T-Bone
        Senior Member
        Last edited by T-Bone; 13-12-18, 19:47.
        '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
        ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
        ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

        Comment


        • Salut,

          Cunoaste cineva masina ? https://www.autovit.ro/anunt/honda-a...tml#e6d8e9688e Pretul e in regula ?

          Sunt atat de scumpe Honda in comparatie cu altele..nu imi vine sa cred. Asta macar e CU1 , dar gasesc cu CL7 cu pret de 7k +..mi se pare totusi mult pentru o masina din 2008 cu aproape 200k la bord...

          Se merita sa iau un CU1? Eu vreau un motor pe benzina aspirat, mai putine batai de cap spre deosebire de TSI , FSI si alte nebunii..
          Daca as gasi un 2.0 BENZINA executive la 8k ingrijit..cred ca m-as baga. Vreau o masina buna..in urmatorii 3-4 ani nu cred ca o schimb.

          Va rog sa ma ajutati..sunt total indecis ce masina sa iau intre 6 si 8 k euro , an 2009 + si km sub 180-170k. Eu circul putin prin oras, la cumparaturi ..la o primblare etc si odata la 1-2 luni o sa fac un drum de 1500km . Vreau neaparat benzina aspirat ca imi e frica de motoare complicate iar la diesel de dpf injectoare si alte nebunii...

          Multam mult !
          wertk_md
          Junior Member
          Last edited by wertk_md; 19-12-18, 11:22.

          Comment


          • Cam in bataie de joc scris anuntul, dotari bifate aiurea, "160 cp"...
            Ca o mica nota: CU2 - incepand cu 2008, motor 2.4; CU1 - incepand cu 2008, motor 2.0; CL7 - pana-n 2008, motor 2.0; CL9 - pana-n 2008, motor 2.4.
            Poti cauta si pe forum, parca erau vreo 2 la vanzare..

            Comment


            • Asta din anunt e CU1, nu CU2, iar dimensiunile la anvelope nu sunt corecte, nici cele pe 17 nici pe 16. Probabil ai vrut sa zici CL7, nu CU7.
              ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
              '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

              Comment


              • Cu modele aveti dreptate..am dat-o in bara si imi cer scuze. Inca nu m-am obisnuit, corectat postul.

                Da..nu prea pare omul fan honda si cel mai recomandat e sa iau una de la cineva care stie cu ce se maninca honda, problema e ca din astea nu prea se vand si cine le vinde..vor bani frumosi ..ii cred ca merita..dar nu prea ii am si sa iau masina de 9k cred ca e prea mult pentru mine in momentul de fata. Prima masina..etc..nu vreau sa ajung sa ma uit la ea in parcare pentru ca nu imi permit sa ma primblu sau sa o repar...

                PS: Am cautat pe forum ...nu e nimic la vanzare, in schimb, am aruncat un ochi si la anunturile vechi..vad preturi foarte bune spre deosebire de ce gasesc acum pe olx.
                wertk_md
                Junior Member
                Last edited by wertk_md; 19-12-18, 11:38.

                Comment


                • Cu oricare din Accordurile CL sau CU, daca gasesti una cu istoric si bine intretinuta nu ar trebui sa ai probleme. Merita sa dai o mie - doua in plus, nu degeaba sunt rare la vanzare.
                  Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                  Comment


                  • https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...8-IDbLfF7.html Pe asta o stie careva? Din cate am inteles e fosta masina a unui pasionat care a bagat ceva banuti in ea ..acum e la cineva prin Bacau, am vb cu propietarul..totul ok parca. Pretul dotarile si gpl ma atrag dar km sunt cam multi... Ma gandesc ca totusi ar fi ok sa iau un CL7 iar cand mai prind la banuti trec pe un CU1/CU2 , voi ce ziceti ?

                    Comment


                    • sa ai in vedere un lucru la achizitionare .... daca e 7.000 mii....e de fapt 8, poate 8,500....nu conteaza ce achiztionezi...

                      Comment


                      • Pentru unii poate insemna de fapt 10.500 sau mai mult. Sunt mai multi contaminati pe aici.
                        Nu pari a fi genul, 7.000 e OK.
                        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                        Comment


                        • Originally posted by Polish Sibiu View Post
                          sa ai in vedere un lucru la achizitionare .... daca e 7.000 mii....e de fapt 8, poate 8,500....nu conteaza ce achiztionezi...
                          Te referi ca orice masina as lua ar trebui sa mai bag 1k in ea ? Mi se pare totusi exagerat. Nu zic ca nu o sa schimb nimic dupa ce o sa cumpar..dar totusi..sa bag 1k in a 2 zi de la cumparare e oleac exagerat.
                          wertk_md
                          Junior Member
                          Last edited by wertk_md; 20-12-18, 09:34.

                          Comment


                          • Probabil se referea la drumuri, inmatriculare, asigurare, chestii de genul. Cand le aduni...
                            Daca o verifici bine inainte de cumparare nu ai de ce sa bagi 1k in ea.

                            Comment


                            • Originally posted by aalex691 View Post
                              Probabil se referea la drumuri, inmatriculare, asigurare, chestii de genul. Cand le aduni...
                              Daca o verifici bine inainte de cumparare nu ai de ce sa bagi 1k in ea.
                              Asta sper ca o sa si fac..sa o verific bine inainte sa o cumpar ca sa fiu sigur ca nu sunt nevoie de investitii majore intr-o perioada scurta.

                              Comment


                              • ce gluma buna ... ca nu ai ce sa bagi 1.000 in ea .... pai eu vad lucrurile altfel la achizitionarea unei masini second hand.....
                                1. costuri inmatiriculare ..asigurare etc
                                2. efectuarea reviziei cu schimb de ulei ...filtre ...etc etc (posibil stergatoare....posibil anvelope)
                                3. efectuare unei cosmetizari interioare cu prioritate " nu sti ce persoane au stat in masina...ai copil mic...etc ...cum urci familia in "patul" altuia .....la vara te urci in bermude...si te trezesti cu probleme pe piele....ce faci ...
                                4. + timpul pierdut care e cel mai greu de contorizat

                                Comment

                                Working...
                                X