Despre starea drumurilor - ultimele informatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    ma intereseaza daca a fost cineva recent pe Transalpina si pana unde exact e practicabil drumul.
    plecarea se face din Buc. si mi ar fi utile niste sugestii de traseu.
    Carpe diem!
    Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

    Comment


    • #92
      Originally posted by Alicia View Post
      Nu-i bai, hai sa continuam: eu am ramas inca in suspans cu Targoviste - Campulung...
      E de rau. Catre Campulung e surpat pe alocuri, trebuie sa mergi cu grija. Are diferente de nivel si de 20-30 cm.
      ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
      Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
      Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
      Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

      Comment


      • #93
        Originally posted by Alina_Jazz View Post
        ma intereseaza daca a fost cineva recent pe Transalpina si pana unde exact e practicabil drumul.
        plecarea se face din Buc. si mi ar fi utile niste sugestii de traseu.
        Eu am fost pe transalpina cu civicul din dotare , garda nu e destul de mare iar daca te duci cu Jazz-ul nu o sa ai mari probleme , doar sa fi foarte atenta la viteza cu care circuli ...treapta de baza va fi 90% din timp a-2-a. Poti vedea aici
        Ca drum ... 4h a durat drumul Bucuresti-Rm Valcea-Novaci . si inca vreo 6 pe toata transalpina. opriri dese , poze etc.
        Singura problema este sa fi foarte atenta la vreme ...daca a plouat, prin padure s-ar putea sa ai probleme din cauza noroiului . in rest drum bun si distractie placuta. iti pun doar 2 poze dupa ce le scot din aparat ca sa nu iti stric distractia.
        Vali_lj
        Tech Geek
        Last edited by Vali_lj; 24-08-10, 19:55.
        Touge is what we live for

        Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

        Comment


        • #94
          Tras azi noapte o vizita Iasi-Bacau,drum bun,chiar foarte bun.
          O mare pare e drum european,nu stiu pe centura cum e
          Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

          Comment


          • #95
            Sunteti siguri ca vreti sa treceti prin Transalpina?

            Transalpina

            Alinutza, daca te incumeti sa mergi pe acolo, revino la noi cu impresii.. Din ce am citit peste tot, drumul e NEPAVAT...

            Comment


            • #96
              Vali, merci. Cam asa stiam si eu.
              Carpe diem!
              Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

              Comment


              • #97
                @mandrei83 reportajul e facut cand inca Transalpina era salbatica si numai cu 4x4 sau o masina cu garda destul de mare la sol puteai face traseul

                acum arata cam asa , diferenta e ca e mult mai mult asfaltat fata de unde se opreste clipul YouTube - Pe Transalpina (D.N. 67C) de la intrarea in Ranca pana la Urdele
                Vali_lj
                Tech Geek
                Last edited by Vali_lj; 24-08-10, 23:36.
                Touge is what we live for

                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                Comment


                • #98
                  Originally posted by rezare
                  E de rau. Catre Campulung e surpat pe alocuri, trebuie sa mergi cu grija. Are diferente de nivel si de 20-30 cm.
                  Multumesc, sper sa nu rupem masina pe acolo. In cel mai rau caz, ne intoarcem la Targoviste si mergem pe 71 (Targoviste - Sinaia), dar nici asta nu-i stralucit, am fost acum 2 ani, tot asa cu surpari, lucrari, denivelari, restrictii. O sa riscam, totusi, sa ne avantam pe Targoviste - Campulung, macar de dragul pionieratului.... O varianta mult mai la indemana spre Rasnov ar fi DN1 sau DN1A (in sensul ca au asfalt bun), dar le stim, vrem sa mai vedem si altceva.
                  "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                  Comment


                  • #99
                    Nu stiu daca stii cum trebuie sa arate intrarea in drumul de Pitesti - Rucar, dar noi ne-am luat dupa un semn pus aiurea cu "Brasov" si am ajuns pe un drum forestier pana in dragoslavele. Mergi catre campulung pana ajungi la un giratoriu mare si acolo faci dreapta catre Rasnov/Brasov/etc. Nu zic acum, e frumos si drumul ala forestier prin padure, dar e totusi forestier. N-am atins cu Accord-ul pe nicaieri (4 persoane), dar o sa mergi cu 5-10 la ora si are vreo 15km.
                    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                    Comment


                    • Originally posted by Vali_lj View Post
                      @mandrei83 reportajul e facut cand inca Transalpina era salbatica si numai cu 4x4 sau o masina cu garda destul de mare la sol puteai face traseul

                      acum arata cam asa , diferenta e ca e mult mai mult asfaltat fata de unde se opreste clipul YouTube - Pe Transalpina (D.N. 67C) de la intrarea in Ranca pana la Urdele
                      Vali, eu o sa vin dinspre Ranca si vreau ca la un moment dat sa ma intorc, prb in zona Pasul Urdele (de unde incepe partea mai rupta) pt ca tb sa revin la Tg. Jiu cu masina intreaga. E spatiu de manevre pe acolo, presupun, pe unde ma pot si opri sa iau cateva cadre....
                      Carpe diem!
                      Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                      Comment


                      • pun 3 poze cu o panorama si punctul unde se termina asfaltul cat si starea drumului dupa zona asfaltata ... poti merge chiar pana dupa pas chiar in apropierea lacurilor sa faci poze ... iar de acolo te poti intoarce
                        Vali_lj
                        Tech Geek
                        Last edited by Vali_lj; 25-08-10, 12:26.
                        Touge is what we live for

                        Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                        Comment


                        • Vali, inteleg ca tu ai facut drumul dinspre Buc spre Novaci, eu vreau sa l fac dinspre Novaci spre Buc, dar acelasi drum pe care l ai facut tu la dus. Sunt indicatoare, exista riscul sa ma pierd etc? Pana la urma cred ca o sa cobor tot muntele si ma opresc la Voineasa - in drum spre Buc Lasa mi si mie pe PM mobilul tau, sa te sun daca am pb de orientare. Mc mult.
                          Carpe diem!
                          Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                          Comment


                          • offf .. novaci este doar o localitate de la care incepe drumul catre ranca ... practic de la ranca incepe transalpina ... oricum si drumul novaci-ranca este superb , merge de o nationala pe acolo . Daca vrei sa mergi pe transalpina trebuie sa ajungi la ranca. Semnal la telefon nu o sa ai deloc cum incepi sa urci pe traseu dupa ranca...
                            Iti pun o harta cu indicatii poate nu o sa te ratacesti ,
                            De la ranca catre pasul urdele drumul este 70% asfalt.poti trage o fuga pana acolo si te intorci .



                            Touge is what we live for

                            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                            Comment


                            • pai cred ca la Urdele ma intorc, ultima stire e ca undeva e inchis pe traseu pt finalizare si nu se poate trece in partea cealalta. oricum, Urdele e punctul culminant si care ma interesa, de altfel.
                              Carpe diem!
                              Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                              Comment


                              • Originally posted by Alina_Jazz View Post
                                pai cred ca la Urdele ma intorc, ultima stire e ca undeva e inchis pe traseu pt finalizare si nu se poate trece in partea cealalta. oricum, Urdele e punctul culminant si care ma interesa, de altfel.
                                Alina, ai mare grija cu drumul mai ales in judetul Alba, cand vei cobori de la Barajul Oasa. De acolo, in jos, pana inspre Sebes, e un drum criminal de infect. Anul trecut am fost la Oasa, iar portiuni din drum erau rupte si se lucra pe acolo, cred ca fusesera ceva inundatii.. Exista portiuni unde sunt cratere imense si trebuie sa le ocolesti.

                                Nu mai imi amintesc exact cum era drumul, dar stiu ca mi-am facut ceva nervi pe acolo cu drumul ala.. Cu Priusache am fost...

                                Comment

                                Working...
                                X