Cum sa instalam aplicatii pe unitatile Honda cu Android 4.0.4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Eu am o problema cu waze. In sensul ca nu-l cunosc deloc. Dar o sa-i dau o sansa. Sa vedem ce zice.
    Si poate gasim si Here la fel. Asta chiar ar fi interesant.

    Comment


    • #47
      Cu Waze nu e mare lucru de cunoscut. Il instalezi, il configurezi minimal din setari, ii dai dai drumul si mergi. Fie ca ii setezi o destinatie, fie ca nu, iti arata unde esti si ce ai in jur: aglomeratie, gropi, alte pericole, politie/radar, accidente si toate celelalte.
      Mie mi se pare foarte ok, desi detin (contracost, bineinteles) si Navigon, dar in lipsa modulului activ de Live traffic, ma multumesc cu Waze.
      Recomand.
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • #48
        Originally posted by jules_k View Post
        Eu am o problema cu waze. In sensul ca nu-l cunosc deloc. Dar o sa-i dau o sansa. Sa vedem ce zice.
        Si poate gasim si Here la fel. Asta chiar ar fi interesant.
        Waze este senzational. Cititi cateva descrieri, teste, pe net, sa vedeti ce face cum face, este esential.
        Here este greu de crezut ca poate fi instalat pe unitatea Navi de la noi. Are un hardware jenabil, memorie mica, spatiu de stocare ca si inexistent, si e si foarte lenta si nu mai spun de sistem de operare de pe vremea masinilor cu aburi.
        O tableta moderna pusa acolo peste Navi, la asta ma gandesc eu acum. Cu 2 barete magnetice, elegant.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #49
          Cred ca am gasit o versiune americana sau ceva. Ca imi spune numele strazilor ceea ce e absolut inutil. In loc sa-mi spune prima la dreapta sau a doua sau tot asa. Mai testam.
          Incercam si un Here sa vedem ce zice.

          Comment


          • #50
            Waze asta e bun pe distante mici. Cand am vrut sa-l folosesc pentru o ruta mai mare 1600km a dat rateu. Nu vroia sa ia nicio ruta pana acolo. Am incercat si distante mai mici Bucuresti-Nadlag si aceeasi problema. Noroc cu apple maps.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #51
              Originally posted by Doc View Post
              Waze asta e bun pe distante mici. Cand am vrut sa-l folosesc pentru o ruta mai mare 1600km a dat rateu. Nu vroia sa ia nicio ruta pana acolo. Am incercat si distante mai mici Bucuresti-Nadlag si aceeasi problema. Noroc cu apple maps.
              Asa este, eu fac frecvent Viena - Bucuresti (1100 km) si nu poate face ruta dintr-o bucata asa ca trebuie sa-i dau Viena - Pitesti si apoi dupa ce intru in Ro sa-i dau iar destinatia din Bucuresti. Dar si asa mi se pare foarte ok pentru informatii de drum ( radare, aglimerari etc)

              Sent from my A0001 using Tapatalk

              Comment


              • #52
                Waze are o limita de maxim 1000 de mile ( 1600 km) dar foarte des si la distante mult mai scurte sistemul nu merge. Explicatia oficiala a celor de la Waze este:

                "The 1000 mille is not a fixed limit. Depending on the complexity of the route and/or server load, the calculations can be stopped for shorter distances.
                Waze is not a route planner, it's a tool to help unexpected avoid traffic jams and road works on short and medium distances."

                Pentru distante mici ( maxim 600 km sa zicem) este senzational. Afara se folosesc sisteme cu TMC - si Honda are pe noile Navi, cand folosim aplicatia Garmin.

                https://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_message_channel
                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                Comment


                • #53
                  Salut, am o problema cu Waze-ul. Il folosesc de multa vreme pe telefon (deci il stiu) dar pe navigatia de la CRV cand ii dau un search moare cautand si nu gaseste nimic. In conditiile in care pe telefon in 2 secunde face ruta. Eu fiind in masina acum

                  Later edit: navigatia e conectata wifi la net
                  Sent from my A0001 using Tapatalk

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by MrGabOne View Post
                    Salut, am o problema cu Waze-ul. Il folosesc de multa vreme pe telefon (deci il stiu) dar pe navigatia de la CRV cand ii dau un search moare cautand si nu gaseste nimic. In conditiile in care pe telefon in 2 secunde face ruta. Eu fiind in masina acum

                    Later edit: navigatia e conectata wifi la net
                    Sent from my A0001 using Tapatalk
                    Când caută este foarte important să aibă viteză cum trebuie la internet. Spre ex dacă atunci când caută îți sună telefonul îți poate trece din 4g în 2g adică câțiva kbps și atunci cînd revine viteza la internet el nu știut să îmi mai dea refresh. Plus că search-ul cică se face pe serverele lor lu dacă sunt aglomerate iar îți poate crea probleme.
                    Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                    Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by ZiDan View Post
                      Când caută este foarte important să aibă viteză cum trebuie la internet. Spre ex dacă atunci când caută îți sună telefonul îți poate trece din 4g în 2g adică câțiva kbps și atunci cînd revine viteza la internet el nu știut să îmi mai dea refresh. Plus că search-ul cică se face pe serverele lor lu dacă sunt aglomerate iar îți poate crea probleme.
                      Cred ca asta a fost. Am resetat tel-ul sivacum zbarnaie. Merci de idee.

                      Sent from my A0001 using Tapatalk

                      Comment


                      • #56
                        Intrebare: am reinstalat waze si tot imi da directii folosind numele strazilor in loc de prima la dreapta sau a doua iesire etc.
                        Vreo setare care imi scapa ?

                        Comment


                        • #57
                          Da, in setari, du-te la voice language si selecteaza ceva ce nu are "including street names" sub nume.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by jules_k View Post
                            Intrebare: am reinstalat waze si tot imi da directii folosind numele strazilor in loc de prima la dreapta sau a doua iesire etc.
                            Vreo setare care imi scapa ?
                            Teoretic, daca aveti instalata versiunea 3.9 sau peste si voce Gabriela, ar trebui sa mearga...
                            altfel aveti rezolvarea problemei aici: https://support.google.com/waze/answer/6268698?hl=en
                            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                            Comment


                            • #59
                              Multumesc! O sa ma joc. Desi ma cam enerveaza touch-ul ca e cam greoi pe navigatie. Asta e.

                              SI ca idee waze nu cred ca foloseste googlee maps ci mai degraba open maps care e bazat pe google maps doar ca mai are update-uri de la comunitate. De ce spun asta? Pentru ca vad ca la mine acasa nu-mi arata o strada care exista pe google maps.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by jules_k View Post
                                Multumesc! O sa ma joc. Desi ma cam enerveaza touch-ul ca e cam greoi pe navigatie. Asta e.

                                SI ca idee waze nu cred ca foloseste googlee maps ci mai degraba open maps care e bazat pe google maps doar ca mai are update-uri de la comunitate. De ce spun asta? Pentru ca vad ca la mine acasa nu-mi arata o strada care exista pe google maps.
                                puteti deveni editor si puteti pune strada. Este un proiect la care se asteapta ca fiecare sa contribuie, nu numai sa ceara
                                Faceti-va cont pe telefon sau pe orice device cu Android si bagati corectii. Dureaza un sfert de ora si merita, zic eu. Eu am peste 200 de contributii la harta aia, strazi, drumuri, drumusoare, in Grecia, in Bulgaria, in Romania, in Austria chiar. Asta mi se pare OK, ca fiecare isi poate aduce aportul, si daca vedem gropi, radare, accidente, dar si la harta daca vedem strazi inexistente.
                                Eu ma mir imens ca e gratis, sau poate informatia cu locatia fiecaruia e nepretuita pentru cine o fi in spatele afacerii.
                                cerevelu
                                Senior Member
                                Last edited by cerevelu; 09-12-16, 10:36.
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X