yobit net
Cum sa instalam aplicatii pe unitatile Honda cu Android 4.0.4 - Hondafan

Cum sa instalam aplicatii pe unitatile Honda cu Android 4.0.4

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cum sa instalam aplicatii pe unitatile Honda cu Android 4.0.4

Instalare aplicații pe HU Honda

Pe softul original există o mică portiță prin care dacă redenumești orice apk în
    HondaAppCenter_A1.apk unitatea o va instala. Între timp Honda a scos un update la Honda Application Center prin care acoperă gaura asta de securitate, dar ce să vezi? Dacă îi dai resetare generală din meniul de android se șterg update-urile și poți instala ce dorești.
    Pentru cine nu știe deja, unitățile fără navigație au totuși inclus modulul GPS și se pot instala aplicații pentru el.

Cel mai sigur ca să nu ne batem capul, ăștia sunt pașii:

1. Resetare generală la valorile din fabrică a unității, ca la orice telefon din meniul de android.

2. Conectezi unitatea la un hotspot aici și accesezi site-ul www.cmdroid.com (old link www.cmhonda.net)
    Aici toate aplicațiile sunt renumite deja în HondaAppCenter_A1.apk și după ce le descarci, le instalezi în unitate, le ștergi din downloads ca să poți descărca următoarea aplicație și să nu i se schimbe numele.

3. Prima aplicație care este și cea mai importantă este în stânga sus Honda Permissions 1.1 S_Mike. Cu ea putem seta restul aplicațiilor ca să funcționeze și în timpul mersului. Deci o descărcăm o instalăm și o ștergem din downloads.
    Postul original al celui care a creat aplicația (cine dorește să și doneze ceva ar fi foarte frumos)
    http://forum.xda-developers.com/show...php?p=67016351

4. Ca exemplu instalăm Waze (versiunea 3.9.9 care este cea mai stabilă și se vede și cel mai bine) și procedăm cum am făcut și cu Honda Permissions.

5. După instalarea Waze trebuie să setăm permisiunile cu Honda Permissions.
    - Deschidem aplicația, intrăm la backup/restore și facem backup în ambele formate care sunt acolo.
    - La Procese trebuie adăugat unul nou pentru aplicația nou instalată. În cazul nostru Waze.
    - Se apasă pe + din dreapta jos și începem să completăm. La primele două câmpuri de sus se scrie numele pachetului așa cum este găsit în google play în varianta web dup㠄=“-ul din link
    Ex: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waze
    Deci nouă ne trebuie în cazul de față com.waze
    Restul setărilor sunt pentru a permite sunetul în timpul unui apel, să revină imaginea după ce s-a mers în marșarier etc
    Am pus direct poze cum funcționează la mine

- Save și am terminat cu Waze

Spre exemplu deși nu vrem neapărat ca ES Explorer să funcționeze în timpul mersului avem nevoie să îl setăm și pe el la procese permise ca să îl putem folosi cum trebuie (altfel se mai blochează sau dă eroare).
    Ex cum merge la mine:

Și cam asta e tot. Scuze dacă sunt greșeli, dar mai greu de pe telefon la prima oră 😅
    Mai sunt și filmulețe pe cmhonda.net pentru cine se împacă bine portugheza.
    Eu am folosit setările de la Garmin ca să setez și Waze.
    Last edited by ticker; 28-11-16, 14:22.

• holaciabi
    replied
    s-a dat.mersi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Leave a comment:

• holaciabi
    replied
    salut am un telefon xperia s lt26i, care merge conectat cu mini hdmi la tableta masinii, se poate folosi pentru multimedia.Daca e cineva interesat il donez

Sent from my iPhone using Tapatalk

Leave a comment:

• balaurul
    replied
    Exista vreo tableta aftermarket cu android mai nou, care să functioneze bine pe Civic 5D '15-'16 ?

Multumesc

Leave a comment:

• bacu
    replied
    Știu asta, dar alexme are civicul nou, cu Apple car play și android auto...

Leave a comment:

• cerevelu
    replied
    Originally posted by bacu View Post
    dar de ce nu folosesti waze de pe android auto?
    Nu exista Android Auto pentru vechile sisteme cu Android 4. Poate pentru Hondele de dupa 2017... nu stiu. La a mea, din 2016, nu pot instala Android Auto.

Leave a comment:

• bacu
    replied
    dar de ce nu folosesti waze de pe android auto?

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    Originally posted by closchkutza View Post
    Honda Hack si poti instala ce vrei pe tableta respectiva.
    Am de cand am luat masjna honda hack. E overkil pt tableta. Waxe merge jn reluare, orice destinatie la o distants mai mare de 200 km, ii da dauna totala la soft.folosesc doar un fwl de youtube care merge bn, pt muzica. Dar totusi, problema e la resursele fizice si mai ales android 4???? Totusi, e 2019, avem android 9.

Leave a comment:

• closchkutza
    replied
    Honda Hack si poti instala ce vrei pe tableta respectiva.

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    Originally posted by cerevelu View Post
    Nu cred ca puteti instala ceva, in afara de cele 3-4 aplicatii Honda. Doar cu Android Auto, puteti rula aplicatiile de pe telefon, asta daca merge la Dvs.
    Exact ce ai spus acum cateva luni, ma bate si pe mine gandul sa fac. O tableta la un maxim 200 euro, cu sim, pusa fix peste cea actuala, conexie bluetooth si e suficient.

din pacate, printre multele minusuri ale masinii, tableta e unul din cele mai mari.

Leave a comment:

• cerevelu
    replied
    Nu cred ca puteti instala ceva, in afara de cele 3-4 aplicatii Honda. Doar cu Android Auto, puteti rula aplicatiile de pe telefon, asta daca merge la Dvs.
    Last edited by cerevelu; 26-05-19, 20:18.

Leave a comment:

• XOK
    replied
    Salutare.
    Recunosc : nu ma pricep si am nevoie de ajutor calificat 😁.
    Exista cineva care sa ma ajute cu instalarea waze... si care sa imi arate ca la prosti ce am de facut apoi pt update?....recunostinta si revansarea nu vor intarzia sa apara 😉
    p.s.: HRV 2019 cvt exec.

Leave a comment:

• b73cdo
    replied
    Am reusit sa fac downgrade de la versiunea RC8 la RC6.1. Daca initial aveam build number 10.096.00.1123, acum am ajuns la 0E.094.00.1123. Apoi am instalat fara nicio dificultate Honda Permission si Waze. Am folosit instructiunile si fisierul de la https://forum.xda-developers.com/gen...179549/page261 post #2608

Leave a comment:

• bacu
    replied
    eu folosesc foarte mult spotify si waze in masina, pentru astea doua a meritat sa fac instalarea Honda Permissions. mai folosesc youtube dar foarte rar.

Leave a comment:

• cerevelu
    replied
    Originally posted by bacu View Post
    Incearca sa faci un reset inainte de a instala aplicatii, s-ar putea ca asta sa fie.
    Am facut, si reset normal si apoi si complet ( start+volum minim 8 secunde)
    Nimic.
    oricum unitatea este extrem de modesta, ca memorii si ca procesor si ca sistem. Bine ca merge harta Garmin bine si legatura cu telefonul pe bluetooth.

Leave a comment:

Working...
X