Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Calitate englezeasca:
    Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	1
Size:	59.2 KB
ID:	722627Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	1
Size:	70.4 KB
ID:	722626
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • Erau din alea galbene? Ce discuri aveai?
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Și Măruță a pățit asta pe ATR și cred că erau Redstuff.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Galbene cu discuri USR.
          Acum, mno, mecanicul se jura ca asa erau, dar eu am vazut cum le-a scos ca sa le inlocuiasca.
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • Si eu care ma gândeam sa incerc EBC Greenstuff + EBC Standard...
            Ce ai pus in loc?

            Comment


            • Acum nu înseamnă că toate sunt la fel. Eu și încă câteva persoane care știu că folosesc Yellow n-am experimentat asa ceva.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Si mie mi s-au parut foarte bune, pe CL7 Yellow + Discuri TG au schimbat radical franarea. Acum pe ATR am TG + DS2500, dar ma bate grav gandul sa incerc si cu placute Yellow. Mai vedem.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Comandasem tot yellowstuff deja si pe astea le-am pus. De fapt, am vazut asta cand le-am schimbat.
                  De franat, franau bine, doar ca se auzea si se simtea huruitul acela celebru la frane mai serioase.
                  Parca inclin sa cred ca au fost stricate cand le-a scos mecanicul. Totusi, placutele stau destul de aproape de disc, aproape lipite si imi vine greu ca au avut loc sa faca burta aia.
                  Pe de alta parte, daca si Maruta a patit-o si n-o fi fost de la demontaj...nush ce sa zic.
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • Pai si ce alternative avem ? Eu sunt per yellowstuff multumit inca. Avem si alte alternative asemanatoare ?
                    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                    Comment


                    • DS2500 sau Performance, cum s-or mai numi acum.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • DS2500 dupa vreo 3 ani si consumate doarjumatate ... problema nu este de calitate ci datorita faptului ca placutele "racing" absorb multa umezeala datorita materialului din care sunt facute si daca nu mergi cu ele sa se incalzeasca si sa elimine apa des, materialul incepe sa cedeze. cel putin asta a fost cauza la mine, plus ca le-a prins si iarna cand au inghetat dezghetat si alea au fost. cel mai bine pentru strada placute normale daca nu mergeti la "curse"
                        R 42659 - Milano Red Ep3

                        Comment


                        • Originally posted by Xander View Post
                          Si mie mi s-au parut foarte bune, pe CL7 Yellow + Discuri TG au schimbat radical franarea. Acum pe ATR am TG + DS2500, dar ma bate grav gandul sa incerc si cu placute Yellow. Mai vedem.
                          Xander, ce sunt alea TG? N-am mai auzit de marca aceasta. Detaliaza te rog
                          cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                          Comment


                          • E prescuratre de la Turbo Groove (model de disc creat de EBC)
                            '01 Honda Civic Type R EP3

                            Comment


                            • Turbo groove ebc?
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by VladTNS View Post
                                E prescuratre de la Turbo Groove (model de disc creat de EBC)
                                am inteles. Si sunt rezistente discurile aste a Turbo Groove sau USR comparativ cu discuri Sandtler ?
                                Acuma am discuri Sandtler cu gauri si striatii cu ceva placute Ferodo Premier FDB. Desi se ziceau ca ar fi placute moi, vad ca mi-au lasat niste santuri pe la jumatea discului de toata frumusetea in numai 6000km
                                cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                                Comment

                                Working...
                                X