Intalniri spontane

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutari colegului @fst ! Scuze, m-am bagat un pic mai neortodox, la virajul la dreapta inainte de Scala..

    Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • Originally posted by Wagner View Post
      Salutari colegului @fst ! Scuze, m-am bagat un pic mai neortodox, la virajul la dreapta inainte de Scala..

      Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk
      salut Wagner,e k nici n-am apucat sa ciupesc frana.
      '16 BMW 520xd
      '15 FK2
      ex '10 CU1
      ex '07 CL7

      Comment


      • O spontană cu @Toyboy īn Madrid [emoji482]

        Sent from my SM-G935F using Tapatalk
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Spontana astazi cu zagado26, el spre Blaj, eu spre Turda.
          Am claxonat cand am intrat in depasire, eu agitat, el foarte calm, nu stiu daca m-a observat.
          Salutari, zagado!

          Comment


          • Salut Vtin! Evident ca te-am observat, am claxonat si ti-am dat si un flash dar deja ma depaseai. Eram calm ca veneam dupa o petrecere lunga... I-am si spus sotiei de numarul cu MPR.
            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

            Comment


            • Numarul s-a dovedit foarte util de-a lungul timpului.

              Comment


              • Evident !
                '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                Comment


                • Ma pregateam sa vorbesc despre un fenomen hilar care a inceput sa se manifeste tot mai des prin Bucuresti: din ce in ce mai multi soferi din judetele limitrofe, gen Db, Gr, Tr, Ph samd fac slalom pe strazile orasului. O sa ii recunoasteti usor pentru ca sunt anacronici: atunci cand toata lumea merge civilizat, cand traaficul este fluent, ei croseteaza de bezmetici fara o tinta si un scop precis in afara de acela de a arata ca pot si ei conduce misto prin capitala. Ii anunt ca nu mai e cool sa fi cocalar in trafic si daca vor deschide putin ochii vor vedea ca trendul este sa mergi rapid dar elegant nu intr-un zig-zag cretin. Am inceput textul cu "ma pregateam" pentru ca in timp ce traficul zilnic imi consolida teoria cu provincialii numai ce vad saptamana trecuta un accord type r negru cu numere de Bucuresti care ne arata el noua prin pasajul de la Unirea ce scula de masina are depasind pe banda continua in stanga si in dreapta..
                  Il anunt cu parere de rau ca daca asa intelege el sa se razbune pe faptul ca plateste 800 de lei impozit pe an si mineni nu ii baga in seama bolidul care in curand implineste 20 de ani este pentru faptul ca masina aia e ok dar nu este si nici nu a fost vreodata ceea ce si-a inchipuit el cand a cumparat-o. Iar masinile cu adevart sport, slava Domnului, sunt atat de scumpe incat unul ca el nu o sa si le permita niciodata.
                  ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                  Comment


                  • Eu sunt un provincial cu numere de DB care a circulat 5 ani zilnic pe strazile capitalei. Tin sa-ti marturisesc ca nu am facut niciodata zig-zag cretin cum zici tu, ba dimpotriva, am mers mai civilizat decat majoritatea participantilor la trafic, motiv pentru care nu am avut nici un eveniment rutier si nu am luat nici macar o singura amenda de circulatie in Bucuresti in tot acest timp. Pe de alta parte, ca posesor de numar din afara, am fost mereu deranjat de lipsa de respect cu care eram tratat in trafic: claxoane in sec 1 cand se face verde la semafor, flashu-ri si claxoane aiurea, gesturi de frustrati, zgariat masina in parcare tot timpul, stergatoare ridicate, intepat roti etc etc. Stiu ce vorbesc pentru ca inainte aveam masina cu numere de strainatate si nu am avut parte de acest tip de tratament. Asa ca sa nu generalizam, sunt tot felul de soferi si oameni, fie ei din provincie, din capitala sau de oriunde.
                    adi lungu
                    Senior Member
                    Last edited by adi lungu; 20-06-16, 11:46.

                    Comment


                    • Originally posted by gabrielb View Post
                      Ma pregateam sa vorbesc despre un fenomen hilar care a inceput sa se manifeste tot mai des prin Bucuresti: din ce in ce mai multi soferi din judetele limitrofe, gen Db, Gr, Tr, Ph samd fac slalom pe strazile orasului. O sa ii recunoasteti usor pentru ca sunt anacronici: atunci cand toata lumea merge civilizat, cand traaficul este fluent, ei croseteaza de bezmetici fara o tinta si un scop precis in afara de acela de a arata ca pot si ei conduce misto prin capitala. Ii anunt ca nu mai e cool sa fi cocalar in trafic si daca vor deschide putin ochii vor vedea ca trendul este sa mergi rapid dar elegant nu intr-un zig-zag cretin. Am inceput textul cu "ma pregateam" pentru ca in timp ce traficul zilnic imi consolida teoria cu provincialii numai ce vad saptamana trecuta un accord type r negru cu numere de Bucuresti care ne arata el noua prin pasajul de la Unirea ce scula de masina are depasind pe banda continua in stanga si in dreapta..
                      Il anunt cu parere de rau ca daca asa intelege el sa se razbune pe faptul ca plateste 800 de lei impozit pe an si mineni nu ii baga in seama bolidul care in curand implineste 20 de ani este pentru faptul ca masina aia e ok dar nu este si nici nu a fost vreodata ceea ce si-a inchipuit el cand a cumparat-o. Iar masinile cu adevart sport, slava Domnului, sunt atat de scumpe incat unul ca el nu o sa si le permita niciodata.
                      Daca te limitai la a vorbi despre slalomul cu pricina, iti intelegeam punctul de vedere si imi ceream scuze pentru gestul meu. De regula merg foarte lejer, dar mai am momente noaptea cand mi se intampla sa mai gresesc...

                      Insa tu ai preferat sa transformi toata povestea asta intr-un atac la persoana josnic la care o sa iti raspund, fara a cobori nivelul discutiei la modul la care ai facut-o tu...

                      1. ATRul este pentru mine a 2a masina (sau a 3a) pe care am cumparat-o nu din nevoia de a fi remarcat si apreciat de nimeni, ci din pasiunea pentru Honda si din dragostea pentru acest model atat de rar.

                      2. De cand il am (6 luni) am investit in el peste 8000 eur numai reparatii, pentru a-l readuce in stare impecabila. Din acest motiv consider pueril sa ma judeci ca vreau sa ma fac remarcat astfel incat sa nu simt ca platesc degeaba impozitul ala mare de 800 ron... Nu prea am vazut multi pasionati aici pe forum care sa arunce pe geam astfel de sume pe o masina veche de 15 ani (nu 20) doar din pasiune pentru marca...

                      3. ATRul este o masina sport adevarata, de asta sunt ferm convins. Am avut inainte inca 2 Honde, printre care si un FN2, plus un C Coupe acum si sunt absolut sigur ca nu e cu nimic mai prejos, desi e sedan. Nu este Ferrari desigur, dar nici nu stiu multe sedanuri care se conduc asa.

                      4. Legat de ce imi permit eu sau nu, asta stiu doar eu si cei care ma cunosc, tu cu siguranta nu te numeri printre ei si nici nu o sa o faci vreodata. De ce? Pentru ca nu imi plac oamenii care isi varsa frustrarile aiurea si comenteaza la adresa celor despre care nu stiu nimic. Simplul fapt ca am ales sa dau banii luati pe un FN2 din 2010 pe un ATR din 2002 (costul masinii plus reparatii) denota ca imi place masina si nu am vrut sa impresionez pe nimeni cu ea.

                      Repet, comentariul tau legat de stilul de condus era pertinent si normal, de aici si pana la ce ai ajuns sa zici insa... e cale lunga...

                      Numai bine!
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Domnu Gabrielb, cred că ar să retragi cele spuse, sau să le postezi pe un forum gen softpedia. Hai sa ma apuc si eu sa dau in gāt pe cei cu numere de B care nu știu să meargă pe autostrada, exemple găsesc destule mai ales acum că a inceput sezonul la mare.
                        Și eu croșetez prin București, te oftici?

                        Trimis de pe al meu GSmart Akta A4 folosind Tapatalk
                        GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                        Comment


                        • Eu mă răzbun cu un CU2 de provincie prin București. Mă răzbun mai tare, pentru că impozitul meu este mai mare. Și să nu aud că nu e sport CU2-ul Cu Del Sol-ul merg īncet și liniștit, că are numere de București și impozit mic.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • In loc sa te iei de cei care croseteaza prin trafic, mai bine gandeste-te de ce croseteaza respectivii- se poate ca unul-doi sa o faca din bravada, dar sa nu fii surprins ca unii oameni se mai si grabesc, din motive de cele mai multe ori intemeiate. Sa vezi tu ce frumos e cand ai un copil cu 40+ febra pe bancheta spate si trebuie sa ajungi la spital, care e la juma' de oras distanta... Trebuie sa treci de zeci de mistreti indolenti cu aere de moralisti ("Dom'le, in oras se merge cu x km/ora..") care merg cu 35-40 km/h pe ultima banda a soselei, cand mizeria aia de regulament rutier spune destul de clar ca masinile trebuie sa circule pe banda disponibila cea mai apropiata de margine( nu mai stiu formularea exacta)... Suna foarte tentant sa iti cumperi un Nissan Patrol GR cu numere de Bg si sa incepi sa faci pe mopul pe sosea- din fericire(sau nu) exista si alte cai prin care sa ajungi la destinatie.

                            Daca vrei si o posibila explicatie a mersului cretin din capitala noastra cea minutata, fa un efort (nu neaparat la volan) si observa cati vorbesc la mobil tinand telefonul intr-o mana in timp ce conduc - ai sa vezi enorm de multi. Lasand la o parte distragerea atentiei de la condus, care e demonstrata clar stiintific si cum vrei tu, un hands-free sau un kit bluetooth pentru masina au ajuns la niste preturi accesibile pentru oricine - dar foarte putini aleg sa le foloseasca, iar asta spune destule despre ei (din nou, indiferent de marca masinii sau judetul unde e inmatriculata)...

                            Pe mine nu ma prea intereseaza ce numerele de inmatriculare au masinile din jurul meu, ii injur cu aceeasi intensitate pe toti, daca merita. Eu am doua stiluri de condus: normal si smuls - prefer stilul normal, desi am invatat mai intai stilul smuls. Daca vine unul mai vioi in spatele meu, ma dau la o parte cat de rapid pot, inclusiv la 160 km/h (aseara mi-a venit unul in ceafa in timp ce depaseam o masina pe autostrada, cand am inceput manevra nu era nimeni pe banda a doua - m-am dat la o parte rapid, a trecut -avea cel putin 200km/h- si ne-am vazut fiecare de treaba lui).

                            Nici mie nu imi place cum se circula in Buc, dar nu ma apuc sa il apostrofez pe unul sau altul in mod special...

                            LE: Daca are cine rabdarea sa se uite in urma cu cateva posturi in acest thread (postul #5476, mai exact), va gasi postul meu in care imi ceream scuze unui alt coleg de forum pentru o manevra care l-ar fi putut deranja. In momentul ala, ma grabeam la modul cel mai serios, nu imi ardea deloc sa ma razbun sau sa demonstrez cuiva ce masina am eu...
                            Wagner
                            Senior Member
                            Last edited by Wagner; 20-06-16, 16:59.
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • +1 La ce a zis Wagner cu urmatoarele mentiuni.
                              La noi exista o relatie intensa cu o dragoste arzatoare pentru banda a2a. Fa cateva ture de pasaj si ai sa vezi cati merg cu 30 la ora pe banda aia.
                              Si a2a mentiune pe langa aia de stau pe B2 mai sunt fratii lor care stau cu 2 metri mai in spate si nu poti sa ii depasesti pentru ca nu ai pe unde.

                              Sent from my Absolut bottle.
                              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                              https://www.instagram.com/iamrusu/

                              Comment


                              • Xander, dacă vrei să te bucuri cu adevărat de mașină și de banul investit īn ea, mergi pe circuit. Te poți desfășura īn voie fără a jena pe nimeni și fără riscuri inutile.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X