TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    @Alex: diametrul e cu 1cm mai mic si am un scrub radius pozitiv de 19mm

    https://www.wheel-size.com/calc/?whe...cl=30mm&sr=0mm
    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

    Comment


    • #62
      Pai offset-ul sau scrub radius-ul pot introduce torque steering, adica are logica, eu credeam ca e vorba doar de diametrul jantei, lucru care mi se parea anormal.

      Torque steering exista cu siguranta oricum, nu ai cum sa zici ca ai izolat perfect directia de transmisie la FWD, dar e mult redus prin diverse metode. Daca nu se simte mai nasol, inseamana ca e ce trebuie setup-ul asta nou.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #63
        Am dat WOT si din mers si de pe loc fara sa tin volanul...no issue, me happy
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • #64
          Xander cam toti zic ca nu e torque steer pe FK8
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #65
            https://www.youtube.com/watch?v=ud2HmIb0uZs

            Dati de la minutul 2, si priviti cum pleaca de pe loc TypeRul

            @Taz - ai o masina senzationala Sa te bucuri de ea in fiecare clipa.

            Comment


            • #66
              Cu siguranta e o masina senzationala, eu luam ca referinta legile fizicii sa zic asa, nu am testat, nu am urmarit teste, deci nu ma dau cu pararea.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #67
                In filmuletul atasat de mine testeaza si chestia asta cu torque steer, rezultat.... zero
                ....

                Comment


                • #68
                  Dap, au reusit o chestie f. tare, asta cu zero torque steer.

                  Comment


                  • #69
                    dragut ca limitarile functioneaza indiferent de roti
                    R 42659 - Milano Red Ep3

                    Comment


                    • #70
                      Salut,

                      @Taz și nu numai : in w/e, Sambata-11 Noi. este Track Day, la Adâncata. Eu o sa merg de dimineață, dacă vremea e ok.

                      Dc este cineva dornic și aveți timp, poate ne vedem pe acolo. Eu nu am iesit pana acum la intalniri cu cei de pe forum și nu va știu pe mulți dintre voi, dar ar fi fain sa ne vedem. Schimbam impresii, socializam. Numai bine.

                      Comment


                      • #71
                        Nu pot ajunge weekendul acesta pentru ca sunt la o nunta.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #72
                          Iaca explicatie detaliata de ce nu e torque steer pe new civic type r....faina suspensia fata....combinatie Mc Pherson cu fuzeta de multibrat
                          https://www.carthrottle.com/post/dolkvgl/

                          Comment


                          • #73
                            Asa la o prima vedere solutia pare asemanatoare cu ce au facut deja si Ford (Focus RS Mk2 Revo-Knuckle - primii care au vazut potential in reducerea offsetului la king pin) si Renault (Perfohub parca se cheama). In fine, probabil e mai eficienta asta la FK8, ceea ce e ok.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #74
                              E o supa marca Renault reincalzita.

                              Comment


                              • #75
                                nu conteaza, cei de la Honda au reusit zero torque steer, Renault/Ford nu

                                Comment

                                Working...
                                X