TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    sunt de plastic ca nu am gasit de metal...de asta vroiam sa le tin pe alea drep matrita, sa ma duc la un strung sa le fac de metal
    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

    Comment


    • #47
      ramai pe plastic pentru ca nu oxideaza ... eu am mers pe metal facute la autosoft insa mai mereu am probleme cu roti sudate care ies greu de pe butuc.
      R 42659 - Milano Red Ep3

      Comment


      • #48
        Dar ce facem cu ele la track, tinand cont ca mie pe fata mi s-au topit capacelele alea cu H din centrul jantei si au picat dupa o sesiune de 20 min? Inelele astea vor fi mult mai expuse temperaturilor ridicate decat capacelele alea de jante fiindca sunt fix pe butuc...
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #49
          Sunt mai mult decat convins ca inelele si capacele sunt facute din tipuri diferite de plastic. Sa zicem ca nu ar fi asa si ca inelele s-ar inmuia de la caldura, chiar si asa, ele nu prea au cum sa cada sau sa-si schimbe forma intr-un mod semnificativ tinand cont ca sunt practic incapsulate intre janta si fuzeta. In plus, deterioararea sau lipsa lor nu prezinta riscuri de securitate, singurul lor rol e acela de a ajuta la centrarea rotii.

          Exista jante foarte scumpe, forjate, dedicate motorsportului care nici macar nu vin cu canal pentru montarea inelelor de centrare, deci daca ei le monteaa fara inele de centrare, eu zic ca pentru ce facem noi cu masinile putem sa stam linistiti
          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
          1000 Locuri de vizitat in Romania

          Comment


          • #50
            Alex, erau capacele originale? Ca la FN2 nu am avut probleme si poate ca nu am avut track day, dar m-am dat cu masina mai mult de 20min de ziceai ca am resou si nu roata. Nu am avut probleme cu capacele.
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • #51
              Erau originale, da. Cele de pe jantele de EP3. Chiar e foarte diferit regimul de exploatare strada vs. circuit. Eu zic ca pe strada cat de tare tragi de masina tot vei avea portiuni unde se va raci mai bine etc. Ca fapt divers, si VladTNS a patit la fel pe circuit.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #52
                Solutie de ghetou... decupezi niste carton dasta si pui unde calca janta pe discul de frana
                http://www.emsaindustriale.ro/carton...best-nonazbest

                Probabil de asta si au jantele trapezurile alea decupate acolo unde calca pe disc sa fie suprafata de contact/transferul termic cat mai mic intre disc si janta.
                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                Comment


                • #53
                  Pentru capacele de jante, soluția cea mai simplă este să le da jos înainte de track day
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #54
                    Eu am de metal acum la Kosei. E complicat sa le scoti, implica sa dai rotile jos...
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Rares View Post
                      Sunt mai mult decat convins ca inelele si capacele sunt facute din tipuri diferite de plastic. Sa zicem ca nu ar fi asa si ca inelele s-ar inmuia de la caldura, chiar si asa, ele nu prea au cum sa cada sau sa-si schimbe forma intr-un mod semnificativ tinand cont ca sunt practic incapsulate intre janta si fuzeta. In plus, deterioararea sau lipsa lor nu prezinta riscuri de securitate, singurul lor rol e acela de a ajuta la centrarea rotii.

                      Exista jante foarte scumpe, forjate, dedicate motorsportului care nici macar nu vin cu canal pentru montarea inelelor de centrare, deci daca ei le monteaa fara inele de centrare, eu zic ca pentru ce facem noi cu masinile putem sa stam linistiti
                      Ar avea unde să se ducă plasticul ăla topit. Dacă sunt metalice și făcute bine, janta stă pe ele. Așa e la mine la jantele Evo Regamaster de pe Del Sol. Jantele ar sta bine doar în piulițe, problema este dacă piulițele se mai slăbesc.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #56
                        Intr-un final am pus rotile de iarna si arata foarte bine. Jantele au dimensiunea 18x8J ET43 5x120 si cantaresc 12kg. Cam grele, ma asteptam sa aiba sub 10kg, dar oricum sunt mai usoare decat cele de vara pe 20". Cele originale cantaresc 13.2 (din ce am gasit pe net) iar cu tot cu cauciuc cantaresc 23.7kg. Deci pot sa zic ca am dat jos ~1.7kg per roata

                        @dinu: nu are torque steering nici pe 18" asa ca au cam mintit inginerii Honda cu jantele pe 20"

                        Pentru cei interesati, si poate viitorii posesori de FK8, piulitele de prezoane originale sunt de 22 si arata precum in poza (putin conice), dar nu ar fi intrat in jantele noi (intrau dar nu aveai cum sa le strangi) fiind prea mari. Cele pe care le-am comandat eu sunt de 19(dimensiunea normala din ce stiu), conice si mai lungi ca sa fie mai usor de strans. Am pus poza si cu cele noi de Insignia sa fie mai usor de comparat.

                        Franele intra cam la fix, adica 1cm distanta fata de janta in fata si lateral (cum vazusem si in poze de prin UK) si se pare ca pot fi puse jante cu ET 35-45 fara probleme, mai degraba as fi sceptic la cele recomandate de Honda cu ET55.

                        Click image for larger version

Name:	image3.jpg
Views:	1
Size:	47.2 KB
ID:	725918
                        Click image for larger version

Name:	image4.jpg
Views:	1
Size:	56.1 KB
ID:	725917
                        Click image for larger version

Name:	image1.jpg
Views:	1
Size:	54.5 KB
ID:	725919
                        Click image for larger version

Name:	image2.jpg
Views:	1
Size:	47.5 KB
ID:	725920
                        Click image for larger version

Name:	102668962_5_1000x700_piuliteprezoane-jante-aliaj-opel-insignia-pas-filet-m14-15-bucuresti-ilfov_.jpg
Views:	1
Size:	66.7 KB
ID:	725921
                        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                        Comment


                        • #57
                          Treaba buna ca nu are torque steer cu rotile noi plus ca arata f bine si cu 18!

                          Comment


                          • #58
                            Arata foarte bine jantele, dar cam grele intr-adevar.

                            Care e treaba cu torque steer-ul in functie de dimensiunea jantelor? Pana la urma diametrul total al rotii ramane acelasi, nu? Gresesc eu undeva? Sau ce anume introducea acest torque steer?
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #59
                              @ Xander vezi la minutul 7.50

                              https://www.youtube.com/watch?v=yc_-DIxdn0A
                              ....

                              Comment


                              • #60
                                Yep, merci Dan P., practic se intelegea ca offset-ul jantei are importanta in eliminarea torque steering-ului (pe langa setarea suspensiei).

                                Comment

                                Working...
                                X