TOKYO_EXPRESS: '02 Honda Accord Type-R, Satin Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    In mod logic sunt 2 ipoteze:
    1. Consumul de ulei e normal, asa a fost conceput motorul.
    Argumente pro :- cartea tehnica a masinii,
    - masina a consumat ulei de noua,
    - masina consuma in continuare dupa segmentarea facuta la reprezentanta cu piese OEM,
    - masina nu a fost batjocorita de proprietarii anteriori, nici folosita in regim de circuit
    - 60% din parerile altor posesori de ATR de pe forumurile din UK
    - masina nu prezinta alte semne specifice uzurii asociate cu consum crescut de ulei

    Argumente contra : cam 40 % din posesori sustin ca masina lor nu a cerut ulei intre schimburi, sau doar cantitati foarte mici. De exemplu, gabrielb : " Eu cat am avut Accordul Type R nu tin minte sa fi umblat cu bidonul de ulei dupa mine iar la S2000, unde amintirile sunt mai proaspete, nu am completat niciodata intre revizii."

    2. Consumul de ulei nu e normal (cel putin nu in cantitatile astea) si rezulta ca fiabilitatea japoneza in general si Honda in particular e doar un mit iar inginerii japonezi mai au de invatat despre cum sa faca motoare care nu trebuie segmentate la 60 000 km si apoi din nou din suta in suta de mii.

    Ce votati?
    I've Gotta Get a Message to You...

    Comment


    • #77
      Eu votez sa incerci un alt ulei in prima faza, apoi sa vezi daca mai ai problema.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #78
        Nota legata de consumul de 1L ulei/1000km o gasesti la mai multi producatori/motoare...

        Ai sesizat scurgeri pe undeva?
        Incearca un ulei mai gros si schimba-l la fiecare 5000km. Poate nu se impaca bine cu uleiurile subtiri.

        Sunt cativa care scriu ca H22A7 consuma ceva ulei. Probabil ai gasit deja opinii pe google.

        Comment


        • #79
          Nu uita ca segmentarea a fost ceruta de fostul proprietar la 60000 km si nu are legatura cu inginerii Honda...daca eu sunt nebun la cap si vreau sa imi schimb o portiera nu inseamna ca aia au proiectat—o gresit....schimba uleiul...pune ceva mai gros si schimba la 5000 -km cel mult...eu asa faceam la Type R; masina ta are nevoie de multa atentie pe partea de întretinere si trebuie sa te obisnuiesti cu asta; te—ai gandit vreodata ca poate a fost dat peste cap motorul cand a fost segmentat? Nu mai e ca atunci cand a iesit din fabrica...la 60000 km pentru mine motorul inca e nou

          Sent from my S500 using Tapatalk 2

          Comment


          • #80
            Si eu am avut aceeasi problema cu accordul meu. Avea 110km / 10 ani si manca ulei exagerat indeferent de stilul de condus sau de ce ulei foloseam. Am incercat pt inceput tot felul de uleiuri din ce in ce mai groase pana la 10W60 castrol edge si degeaba. Nu scotea fum, nu pierdea ulei in exterior, tragea fara nici o problema. Uleiul era mancat cumva in motor si devenise enervant sa am mereu grija asta.

            Pana la urma am dus-o la asko sa ii schimb garniturile la supape si cu ocazia asta am zis sa o si segmentez daca tot se umbla acolo. Dupa ce au desfacut motorul mi au comunicat ca supapele de evacuare sunt cam terminate(?) si am fost de acord sa le schimbe si pe alea. Si uite asa mi au tinut masina aproape 2 luni acolo ca nu reuseau sa gaseasca supapele corecte (codul era bun, dar supapa era mai lunga decat trebuia, au zis ei, in fine...). Toata distractia parca a fost in jur de 7-8000ron
            Dupa tot tambalaul asta, in ultimii 3 ani motorul nu a mai consumat ulei (~1mm pe joja intr-un interval de 1an si ~7mii km e neglijabil).

            Acuma intelegi ce vrei din toata povestea asta
            Sunt curios daca ai si facturile segmentarii de la 60k

            PS. Eu unul mi am invatat lectia za hard way, de aia am zis ca niciodata nu o sa mai cumpar vreo masina sh fara sa verific inainte cat ulei consuma in 500-1000km.
            ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

            Comment


            • #81
              Baieti forumurile din UK sunt atat de complete , la fel si cele din USA. Multa lume vorbeste subiectiv si nu sti toate antecedentele , au cateva pareri dar atat , nu vin cu rezolvari , nu vin cu feedback... ideea este sa aduni cat mai multa informatie completa si sa tragi concluziile. Sunt foarte putini cei care intradevar stiu ce vb.
              Ai aflat ce ulei foloseste , ce producator? la cat schimba uleiul? au probleme cu semeringurile , segmentii? etc.
              Eu unul eram la un pas sa vand LSD-ul cand toata lumea de forumurile din Uk si USA imi spuneau ca trebuie sa polizez cutia sa pot face conversia la LSD... doar cei din australia si malaezia imi spuneau ca este bolt-on. Pana nu am desfacut si am montat blocantul eram in dubii mari.

              Honda oricum a specificat ca la motoarele este acceptabil un consum de aprox 1000 ml/1000 km. Trebuie sa caut citatul acela dat de catre honda.
              Vali_lj
              Tech Geek
              Last edited by Vali_lj; 10-05-13, 17:22.
              Touge is what we live for

              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

              Comment


              • #82
                Din manual:

                Click image for larger version

Name:	Oil consumption.jpg
Views:	1
Size:	38.6 KB
ID:	715827
                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                Comment


                • #83
                  Asa domnu Rumburak ... multumim pentru post.
                  PS: am modificat si eu
                  Touge is what we live for

                  Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                  Comment


                  • #84
                    Am sperat ca fraza din manual cu "up to 1 liter per 1000 km" sa fie totusi o gluma, sau ca sa aiba ei o acoperire. Din pacate vad ca se apropie de realitate. Sper in urmatoarea luna sa ma lamuresc care e consumul cat mai exact de ulei,pentru ca in iulie plec in concediu vreo 3 spatamani in Elvetia si Austria, (cu tot cu fataiala de pe acolo cam 8000 km) si vreau sa stiu cate bidoane de ulei imi iau in portbagaj. Si gata cu rasfatul (Fuchs, Royal Purple, Motul), la consumul asta trecem pe Lubrifin, sa vedem daca tuseste.

                    @Gab1: ma bucur ca e cineva care imi intelege frustrarea. Deocamdata e mai mult un disconfort psihic decat material, ca nu saraceste nimeni pt 1 l de ulei la 2000 km, dar ai tot timpul un pitic pe creier care te streseaza ca e ceva in neregula cu motorul. Daca as sti sigur ca si la mine e tot de la supapele de evacuare le-as schimba si maine, numai ca atunci cand te apuci sa desfaci un motor deschizi o cutie a Pandorei si nu stii niciodata unde se termina povestea in termen de timp si de costuri.
                    ramm
                    omu cu warnu'
                    Last edited by ramm; 11-05-13, 12:02.
                    I've Gotta Get a Message to You...

                    Comment


                    • #85
                      Eu stiu asa legat de supape. Daca te apuci sa desfaci chiuloasa, trebuie sa refaci scaunele supapelor. In timp, apar depuneri si daca le pui la loc fara sa refaci scaunele, vei pierde compresie. Daca vrei sa te asiguri ca totul este ok pe viitor cu motorul, cumpara segmentii OEM (nu sunt scumpi), planeaza chiuloasa, refa scaunele la supape si schimba semeringurile la supape. Pierde un pic de ulei pe la semeringurile de la axe, cand am facut necesarul de piese (distributie si garnituri) pe acestea le-am uitat.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #86
                        daca inchid bine eu nu as atinge supapele si nici nu as rectifica chiulasa, decat daca este nevoie si atunci cu valori minime, o verificare si o dezcarbonizare si e ca noua

                        Comment


                        • #87
                          Corect. Daca ajungi sa dai chiuloasa jos, verificarea confirma sau infirma ce am spus.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #88
                            Voi vedea la anul in ce stare sunt internele motorului. Pe anul asta, cu 10 000 RON bagati deja in masina s-a cam terminat bugetul de investitii si oricum mai am de luat baterie, gume de iarna, discuri + placute pe spate, si inca cateva maruntisuri la interior (piele pe volan,schimbator si cotiera). Consumul de ulei sper sa se mentina cat de cat constant pana atunci si sa n-o ia la vale. Proiectele majore pentru anul viitor sunt: motorul, suspensia si un set de jante mai usoare, de vara.

                            P.S: am glumit cu Lubrifin, nu i-as face asa ceva Honditei
                            I've Gotta Get a Message to You...

                            Comment


                            • #89
                              I-am masurat compresia, a iesit excelent pe toti cei 4 cilindri. Am avut nevoie de 2 compresmetre pentru ca la primul a facut poc furtunul. Valorile sunt intre 215 si 225 psi; din cate am inteles o compresie foarte buna e considerata in intervalul 220-230 psi. Variatiile intre cilindrii nu sunt mai mari de 10 %, ceea ce e iarasi un lucru foarte bun. Toate masuratorile s-au facut cu acceleratia la podea. Bujiile arata foarte bine, albe si fara nicio urma de ulei. Mi-au trecut gandurile negre cu privire la uzura motorului sau la calitatea segmentarii care a fost facuta la 60 k km.

                              De la ultimul drum in afara Bucurestiului m-am ales cu parbrizul ciupit si un proiector de ceata spart. Ma grabesc sa repar ciupitura pana sa apuce sa se intinda; am vazut pe net mai multe anunturi cu reparatii parbrize la domiciliu dar mi-ar prinde bine o recomandare de la un coleg de forum patit care a avut nevoie de astfel de servicii. Proiectoarele deja le-am demontat si urmeaza sa le schimb sticla cu plexiglas de 4 mm.
                              I've Gotta Get a Message to You...

                              Comment


                              • #90
                                Compresia nu se facea cu motorul rece? Ce treaba are cu acceleratia? Eu mi-am reparat parbrizul la Expert Detailing si mi-am pus si folie pe proiectoare. De atunci n-am mai spart niciun proiector ( adica de vreo 2 ani jumate ).
                                KMR
                                Super Moderator
                                Last edited by KMR; 27-05-13, 21:42.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X