TOKYO_EXPRESS: '02 Honda Accord Type-R, Satin Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trist
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • trist dar din păcate adevărat...
      Eu aici şi după ani şi ani (+1 act pt cetăţenie care nu l-a completat şi implicit nici depus), nevasta de-a locului....dacă sunt în alte oraşe nu împrejurul celui în care locuiesc (căci cu ajutorul muncii prestate mă cunosc cu majoritatea) dacă/când sunt oprit de-alde MIB (mAn în bască cum îi chem eu) sunt nevoit să dau explicaţii care nici măcar nu ar trebui să le dau pt a nu mă certa cu ei când sunt singur în maşină...Când e nevasta cu mine (sau am hainele de muncă în maşină) după ce cere actele mă salută si-mi urează drum bun...câteodată când mă întorc de la servici şi se uită în maşină văzând hainele îmi spun direct "Ok.....eşti în regulă, nu mai am nevoie....drum bun) Iar în vămi la fel întreabă ce şi cum şi când vede actul nevestei mă salută şi drum bun...
      Concluzie.....Poti fi oriunde, poţi vorbi mai bine că ei limba, poţi fi ce vrei......când văd că eşti român fac fiţe...oriunde în lumea asta...
      *******
      Salve...Ai aceeaşi problemă care am avut-o eu când am luat masina. şi nu aveam +100k ci sub 20k... şi la fel nu am ATR ci un FN1 (R18A2)
      Eu după câteva schimburi de ulei+filtre + ei ştiu ce altceva în reprezentantă (în garanţie) am rezolvat-o în garanţie cu schimbarea motorului, nu segmentare sau alte chestii de genul. De atunci "bătând în lemn" nu mai am probleme iar ulei nu mai apuc să completez căci fac schimbul la 10K şi atunci e cam la jumătatea jojei (între min şi max) iar masina vede 4/6 bile roşii zilnic (de multe ori pe zi nu numai o acceleraţie şi gata) fie pe GPL. fie pe benzină
      Sper Să Rezolvi Problema Cât mai repede să te poţi bucură de fantasticul cel poate oferi un ATR iar cât eşti în concediu încearcă sa nu te stresezi luând-o ca pe o aventură.
      Robby_Alessio
      Senior Member
      Last edited by Robby_Alessio; 27-07-13, 11:08.
      HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
      CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

      Comment


      • Probabil o sa imi iau iar warn, dar nu pot sa nu remarc totusi cum aceasta masina a suferit o transformare o data cu vanzarea.

        De la "super masina", "greu sa te desparti de ea", "o placere sa o conduci", "stare perfecta" a inceput acum sa semene cu elevantul din ...bancul cu elefantul.

        Se pare ca achizitiile second hand sunt loterie curata, indiferent de unde cumperi.
        FN2-ul papa:

        Comment


        • @ Robby_Alessio :
          Dupa 12 ani si 170 000 km cam greu cu schimbarea motorului pe garantie Asta e, ma pregatesc de segmentare desi e ultimul lucru la care ma asteptam...
          In legatura cu experienta ta printre straini: e adevarat ca esti de multe ori pus in situatii stanjenitoare doar pt ca esti roman tocmai de catre cei care se bat cu pumnii in piept ca ei nu fac discriminari si nu au prejudecati. De exemplu: intotdeauna la vama incerc sa fiu imbracat decent, sa vorbesc civilizat si fluent o limba internationala, cand ma intreaba daca muncesc sau am venit sa muncesc in Elvetia le spun ca sunt medic in Romania si am venit doar in concediu si tot nu scap de controlul lor stupid. Cred ca e usor de imaginat cat de penibil si frustrat ma simt cand imi rascoleste vamesul prin valize in timp ce masinile curg pe langa noi, conduse de toate natiile de negri si arabi, pe care nu-i intreaba nimeni de sanatate doar pt ca au numere de Austria, Franta sau Germania. Anul asta a fost chiar prima data cand am fost agresat in trafic pentru simplul motiv ca aveam numere de Romania. In timp ce asteptam la un semafor, dintr-o masina de pe sensul opus care astepta verde sa faca stanga a deschis un tip geamul si a inceput sa ne ia la injuraturi din fundul plamanilor. Am fost atat de socat ca pana sa realizez ca vorbeste cu noi s-a facut verde si a trebuit sa plec. Si inca o faza: intr-o parcare Migros mi-am gasit ambele oglinzi laterale date pe spate, fara ca masina sa fie intr-un loc cu trafic intens sau sa incurce pe cineva.

          @mika: sper sa nu-ti iei warn
          Nu pot sa comentez nimic pentru ca sunt pe teren minat.Pot doar sa spun ca metaforele pe care le-ai enumerat intre ghilimele ("super masina", "greu sa te desparti de ea", "o placere sa o conduci", "stare perfecta" ) contin o oarecare doza de PR si marketing
          I've Gotta Get a Message to You...

          Comment


          • @ mika : Cine si dc sa isi ia warn? Teren minat? ... fiecare are parerea lui si argumentul sau , se aplica sanctiuni cand se termina discutiile cu bun simt si apar injurii , jigniri , amenintari etc.

            @ tokyo_express : Am mai scris si pe topicul respectiv .. cred ca segmentii au ajuns in linie si de acolo pierderea de ulei... Segmentarea nu este mare lucru , vezi colegul roli care a facut segmentarea la del sol singurel . Da-mi un semn sa stam la un cico de vorba.

            Tocmai pentru aceste lucruri sa nu se mai petreaca si pe viitor am deschis aria Feedback dar din cate se pare nimeni nu o foloseste. Eu unul nu va inteleg de ce nu folositi acea arie , pana la urma ajutati si pe viitorii colegi care vor avea de facut o tranzactie la ce sa se astepte. Nimeni nu este sfant sau de neatins pe lumea asta dar daca nu se face nimic, mergem pe burta si ne plangem pe la spate/colturi nu se va rezolva nimic niciodata. Trebuie sa fim cinstiti si sa spunem lucrurilor pe nume.
            Touge is what we live for

            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

            Comment


            • Tokyo, in ce tara s-au intamplat fazele cu injuratul si oglinzile peste cap, in elvetia? Ma gandeam sa mai dau si eu niste ture cu masina prin europa dar incep sa ma razgandesc. Faza asta cu rascolitul bagajelor am patit-o si eu in 2009 cand intram in croatia din serbia. Dupa ce m-au intrebat a cui e masina si am zis ca e a mea, m-au scos din rand. Alta data prin 2007-2008 cand am intrat in germania prin polonia cu CL7-le tot la fel am fost scosi de pe autostrada de politisti in civil imediat dupa granita. Si la elvetieni am intrat o zi la plimbare la ei (eram cazat in germania) si tot asa ne-au scos din rand la vama, dar au fost tare dezamagiti ca nu aveam bagaje deloc.

              Pe de alta parte, in afara de asta n-am mai avut nici un incident si am mers multi km prin europa.

              Cu masina din pacate nu cred ca rezolvi pana nu desfaci simeringuri/segmenti/ce s-a mai schimbat la ea. Una sau mai multe dintre piese au fost puse gresit.
              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

              Comment


              • Amintire din concediu (aici in parcare la Paprika Csarda):
                Attached Files
                I've Gotta Get a Message to You...

                Comment


                • Foarte buna mancarea la paprika .
                  Honda Accord CU2 2.4 AT
                  "Never drive faster than your angels can fly"

                  Comment


                  • nu-si dau seama pt ca sunt prea PROSTI !

                    .... da de retelele lor de pedofilie nu ti-au povestit putin?

                    Comment


                    • @ bestie: Poate reusesc candva sa ma conving si eu de ce o lauda toti Am stat de 3 sau 4 ori la Paprika dar n-am fost niciodata la restaurantul lor. De fiecare data ajungeam prea tarziu sau prea obosit ca sa mai am chef de iesit din camera. Mancarea si cafeaua de dimineata parca mi s-au parut mai proaste de la un an la altul

                      @retroid: poate le e la fel de greu cum ne e noua sa-i deosebim pe coreeni de japonezi si de chinezi.

                      Azi am picat cu brio ITP-ul din cauza franei de mana care nu tine deloc pe partea stanga. Stiam de problema, dar am uitat. Nenea ala parea dornic sa coopereze ca sa fie bine dar nu m-am oferit sa-l stimulez cu nimic in sensul asta. O rezolv maine dimineata si revin doar pentru testul de frane. Ceva probleme au fost si la noxe, au iesit cam din a 3-a incercare. La toate celelalte a fost foarte bine.

                      Am primit si prima oferta de piese pentru segmentare

                      SET SEGMENTI STANDARD /PISTON : 385,00 - NECESAR 4 SETURI
                      CUZINET BIELA: 137,00 - NECESAR 8 BUCATI
                      GARNITURA CHIULASA : 526,00

                      Preturile sunt in RON. Cum vi se par?
                      I've Gotta Get a Message to You...

                      Comment


                      • Vorbeste cu neea de aici: http://japserviceparts.co.uk/ , are preturi foarte bune la piesele OEM
                        Transportul este undeva la 20 lire, livrare in 3 zile.
                        EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                        Del Sol '94 ESI
                        CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                        BMW Z4 '03 Titan Silver

                        Comment


                        • Preturile in US sunt mult mai mici, dar dureaza pana la primesti. Daca sunt piese OEM si te raportezi la dealeri, preturile sunt ok. Incearca cateva site-uri de piese online pe UK. Alternativa cu piese aftermarket este mai ieftina. Cam 150-200 euro/set pentru segmenti.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • De unde ştii la ce cotă îţi trebuiesc segmenţii? De unde ştii că îţi trebuiesc cuzineţi? Şi, de unde ştii că asta e tot ce îţi trebuie?
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Motorul va fi desfacut inainte sa fac comanda ca sa vadem segmentii la ce cota trebuie comandati si daca am nevoie sau nu si de cuzineti. Asta inseamna ca-mi trebuie inca o garnitura de chiuloasa, ca nu pot sta cu motorul desfacut pana imi vine comanda.

                              Preturile de mai sus sunt pentru piese OEM, dar nu de la reprezentanta. Sper sa reusesc sa-mi aduc totul din State, am vazut acolo set de segmenti NPR la 150 de dolari. Cei OEM sunt oare tot NPR?
                              I've Gotta Get a Message to You...

                              Comment


                              • Dacă îl desfaci, lasă-l aşa până vin piesele. În primul rând plăteşti manoperă de 2 ori, în al doilea rând s-ar putea să nu mai poti pune piesele vechi la loc. Asta e, stai fără ATR.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X