DOC: '07 BMW X3 X-Drive 35d M-Sport, Black Sapphire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am vazut faza cu Opelul, da. Eu eram cam aproape de tine, ma gandeam ca dupa intersectie prinzi liber si ii dai.

    Oricum la ce mizerie e pe jos in ultima vreme, nu ai ce test real sa faci, era doar de fun... Poate la tine agata bine, la mine zici ca am max 100 cai...
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Agata destul de bine chiar daca are cuplu destul de mare. xDrive-ul face toti banii in perioada asta. In general, merg prin oras cu Swift-ul de 1.3i si cateodata uit ca nu are aderenta in curbe precum BMW-ul.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • stiu ca nu e foarte ontopic dar mie mi se pare ca in perioada asta este dezastru soseaua
        nu a plouat sau nins serios si asfaltul este foarte murdar si sunt zone in Bucuresti unde cand e fie si un pic de umezeala - care apare usor cand e multa ceata - nu mai am aproape nici jumatate din aderenta pe care o am pe uscat; se face o mazga si daca e si asfaltul un pic mai lucios aluneca mai rau ca pe gheata

        de exemplu in virajul de peste lacuri de pe floreasca unde aseara s-au si trosnit doi frontal din acest motiv

        deci cred ca mai degraba faceati competitie de electronica... si la faza asta patru roti castigau

        uneori ma intreb daca nu o fi de la anvelope
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • Compari x3 cu swift?

          Sent from my Nexus 7
          DelSol 1,6 SIR

          Comment


          • Depinde la ce te referi. Am facut referire la aderanta scazuta si lipsa de esp la Swift-ul. X3-ul nu prea are probleme prea mari cu aderenta in perioada asta, chiar si la franare.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • Banuiam nu sunt doua masini care pot fi comparate din nici un punct de vedere doar acela ca au 4 roti fiecare (clase diferite / masini diferite).

              Sent from my Nexus 7
              DelSol 1,6 SIR

              Comment


              • @Turkish: Nu vad ce poate face un cauciuc, cat de bun ar fi, pe gheata sau mazga...
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Originally posted by Doc View Post
                  Depinde la ce te referi. Am facut referire la aderanta scazuta si lipsa de esp la Swift-ul. X3-ul nu prea are probleme prea mari cu aderenta in perioada asta, chiar si la franare.
                  Pe viraje sau pe franari conteaza mai mult aderenta mecanica. Deci, X3-ul va sta mai bine din acest punct de vedere decat Swift-ul, in primul rand pt ca are masa mai mare.

                  Comment


                  • Lasa-ma sa inteleg, masina cu masa mai mare va frana mai usor? Esti sigur?
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Teoretic, forta de frecare (intre pneuri si suprafata de rulare) depinde de masa . In schimb, in ecuatia franarii, asa cum am invatat-o cu totii la liceu , masa se simplifica si dispare din ecuatie (contributia ei din forta de frecare este anulata de contributia ei in inertie).
                      Practic, lucrurile sunt un pic mai complicate de atat dar, oricum, situatia nu se schimba dramatic.
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • La mine comportamentul mai bun la franare este dat de dimensiunea gumelor si sistemul de franare mai bun.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • Originally posted by dragostan View Post
                          Lasa-ma sa inteleg, masina cu masa mai mare va frana mai usor? Esti sigur?
                          Nu stiu ce inseamna "mai usor". Facand exceptie aici de la o groaza de factori (printre care si inaltimea centrului de greutate) si simplificand lucrurile, forta de aderenta este egala cu coeficientul de aderenta din pata de contact * forta normala de contact (reactiunea fortei de geutate pe roata). Cu alte cuvinte, pentru un coeficient de aderenta dat, forta de aderenta la roata (accelerare sau decelerare) variaza in functie de incarcarea pe roata.

                          Ceea ce am spus mai sus este intr-un mod extrem de simplist, pentru ca in timpul deplasarii autoturismului apar o serie de factori ce influenteaza relatia de mai sus. Spre exemplu, daca se franeaza in linie dreapta vs in viraj, daca se modifica in timpul franarii materialul caii de rulare, etc.

                          In fine, nu degeaba in motorsport se incearca cresterea portantei la sol. Monoposturile in general, si cele de F1 in special pot depasi 4G pe franari, viraje, etc, tocmai din acest motiv - cresterea aderentei mecanice (generata in pata de contact de pneu si calea de rulare) prin cresterea apasarii la sol (aerodinamice).

                          Comment


                          • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                            Nici in reprezentanta nu e foarte scump. Pentru o diferenta de vreo 20 de francuti chiar nu merita sa-ti bati capul. Schimba acum daca e cazul la dealer Honda si fa comanda la colegii de pe forum pentru 2-3 litri si esti asigurat, sa zicem, tot anul.
                            Multumesc Florine , deja l-am comandat astept sa vina pe saptamana viitoare , intre timp merg doar cu Jazz-ul.

                            Comment


                            • 👍


                              Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • Astazi m-am jucat un pic prin software si mi-a dat rezultatul acesta pe dyno:
                                Attached Files
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X