Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Păi o să fie. Pentru cei cu copii şi bagaje multe.

    Sent from my HTC One S using Tapatalk 2
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #77
      Mazda 5?

      Comment


      • #78
        Intrebare: de ce nu un CR-V 2008-2010
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #79
          Dar asa ceva?
          http://www.autovit.ro/seat-altea-C27245377.html
          http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/L...c=list.htm&ml=
          Varianta Freetrack sau FR o poti gasi chiar cu DSG, motorizari benzina si diesel (cele de top), raport calitate/pret foarte bun. O gasesti la preturi cuprinse intre 8000-10000.
          Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
          In cautare de altceva

          Comment


          • #80
            @ Andrei_r

            asta am spus eu:
            "Comparatia de spatiu a fost simpla. La pasagerii din fata ok in orice model, la pasagerii din spate surpriza: in germane doua locuri confortabile iar la Accord 3 ok. Spun asta tinand cont de tunelul median care la BMW si Audi este exagerat astfel ca ramai cu doua locuri. La portbagaj, Audi de departe insa cu mentiunea ca nu e practic un portbagaj de sedan de acele dimensiuni. Daca ai ceva in el si aluneca in fata nici daca ai doi metri nu o sa ajungi dupa un obiect lipit de spatele banchetei."

            Eu imi mentin ideea ca te poti lipi de un Accord si la nevoie cu un portbagaj de plafon ai rezolvat problema. Daca nici asa nu iti ajunge iei cu siguranta prea multe bagaje.
            ....

            Comment


            • #81
              Nu doar spatiul de incarcare trebuie sa-l iau in calcul, pana la urma solutii exista si la ATR pentru bagaje. Ci spatiul pentru 2 si -3 adulti si 2 copii mici. Ma pun in situatia cand trebuie sa plec la un drum mai lung si trebuie sa iau un adult in fata si inca unul in spate, incadrat evident de scaunele pentru copii. Aici este buba cea mai mare. Ar treilea loc din spate trebuie sa fie normal, ceea ce ma duce la gandul de masina lata.
              Dupa ce am studiat o gramada de masinii in ultima perioada, lista de achizitie ar trebui sa cuprinda urmatoarele modele: Audi A4 Break, Audi A6, Honda CR-V, FR-V, BMW 520 si nu in ultimul rand, o Honda Accord.

              Momentan, bugetul pe care ar trebui sa il aloc pentru unele modele listate mai sus depaseste 10.000 euro si va trebui sa-mi fac alte calcule. Ori pastrez ATR-ul pe post de a doua masina si atunci voi astepta o perioada pana strang un pic mai multi bani, ori incerc pana la urma sa il vand si aleg o alta varianta de finantare decat cea cash.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #82
                Doc, sunt oarecum in aceeasi situatie cu tine si cu pretu incomoditatii sotiei care momentan sta in spate intre un scaun si o scoica pot sa declar ca ma declar multumit de cate intra in cl9. Pe viitor ea o sa stea in fata si juniorii in spate. Pe scaunu din fata 2 trollere si un landou, in portbagaj carucioru si o gramada de bagaje bine stivuite. Ma batea gandu s-o vand si sa-mi iau un crv, outback sau accord break, dar m-am razgandit, m-am atasat prea tare de masina s-o dau. Plus ca m-a tratat cel putin la fel de bine pe cat am tratat-o eu.
                _________________________
                2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                Comment


                • #83
                  Sensei DOC , dar ce spui de C4/GRAND PICASSO:

                  http://www.autovit.ro/autoturisme/ci...4-picasso/?s=p

                  sunt oferte destul de bune, ideea este daca-si merita banii........... ( am intelec ca C3 picasso pentru o familie cu 2 copii e mica, asa ca-mi arunc un ochi dupa fratele mai mare )

                  alta varianta ar fi C-MAX/GRAND C-MAX:

                  http://www.autovit.ro/autoturisme/ford/c-max/
                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                  Comment


                  • #84
                    Am eu un prieten cu un picasso, i-a bubuit la propriu motoru de 2.0, vedea inauntru lui mai bine decat pe gaura cheii. Fiind in afara garantiei, a luat un motor sh cu putin peste 3000, cu manopera vreo 5000 si ceva. Din 2-300 de motoare vandute la noi unu a bubuit, in oras la 60km/h.
                    _________________________
                    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                    Comment


                    • #85
                      Eu as merge pe Superb daca marimea conteaza ....
                      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                      Comment


                      • #86
                        Superb-ul nu este pe gustul meu deloc. Mai bine Octavia care mi se pare ok ca masina.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #87
                          Doc, am tot citit paginile astea si cred ca pot sa zic si eu 2-3 vorbe din ce-am condus pana acum. Octavia combi 4x4 mi s-ar parea cea mai buna alegere. Honda FR-V e ok ca masina din multe puncte de vedere, dar nu cred ca te-ar satisface. Portbagajul nu este chiar asa mare, dar este usor accesibil. Are, ce-i drept, 6 locuri dar sunt pe bune cam 5. Adica 2 in fata si 3 in spate. La nevoie pot merge 3 in fata, dar e ciudat sentimentul cand conduci si stai lipit cu umarul de cel de langa tine. Despre Audi... mai bine Skoda. Fie si Superb break! Audi are costuri destul de mari de intretinere si nici cu fiabilitatea nu straluceste (conform ultimelor date comunicate de warranty direct din UK). Laguna Break e o masina utila, are motorizari ok dar sa nu ajungi prin service cu ea ca te tapeaza baietii de nu stii cum te cheama. Ford Focus Break poate fi o alegere buna, dar nu neaparat. Mai degraba un Mondeo Break. De Opel sa stai departe, desi Meriva este o super-masina de familie. E indoielnica fiabilitatea. Ar mai ramane varianta sa-ti cauti o Honda Shuttle de prin SUA sau un Ridgeline care are taxe de vehicul utilitar. Il treci pe gaz si te-ai scos. Doar ca s-ar putea sa cam sari din buget cu vreo 2-3000. In schimb vei avea o masina excelenta, pentru toate sezoanele si cu spatiu garla. Bena este acoperita si mai are si un portbagaj suplimentar sub planseul ei. Insa, pana una-alta tot spre o Octavia Break 4x4 2.0 TDI cu automata te-as indruma. Succes!
                          P.S. La weltauto sunt preturi mari, dar unele masini vin cu garantie.
                          Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

                          La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

                          Comment


                          • #88
                            Pentru combinatia 3 adulti + 2 copii doar un monovolum ofera spatiu satisfacator, ceva gen Ford S Max, Touran,Picasso,... masini care au in spate 3 scaune individuale si portbagaj suficient. Si eu tot 2 kinderi am si m-am cam chinuit cu Accordul cand aveam de luat si o bunica intr-o deplasare... Pe de alta parte, trebuie sa-ti si placa genul acesta de autobuze

                            Comment


                            • #89
                              Hai ca mor de curiozitate ce ai sa iei pana la urma..
                              ....

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Dan P View Post
                                Hai ca mor de curiozitate ce ai sa iei pana la urma..
                                accord clar )
                                '16 BMW 520xd
                                '15 FK2
                                ex '10 CU1
                                ex '07 CL7

                                Comment

                                Working...
                                X