Stiri din lumea auto

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "..panarama de iphone 7.." ... ha ha, s-ar zice ca te pricepi...! In sfarsit, nu pare a fi o remarca in legatura cu lumea auto...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • n-am inteles-o p'asta ro861
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Honda to continue in FIA World Touring Car Championship in 2017

        Comment


        • Tocmai am aflat ca fondatorul asanti wheels este un roman plecat de langa Lugoj, Sergiu Anca. Pentru cine nu stie sunt cele mai luxoase jante ale momentului. Un exemplu fericit.
          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

          Comment


          • Am auzit azi la radio ca din 2030 vor (un oficial german a declarat) sa interzica fabricarea masinilor cu motoare diesel si pe benzina, ramanand alternativa motoarelor electrice.
            Asta la nivel de UE, din cate am inteles.
            Deocamdata cred ca e doar la nivel de ''zvon'', insa posibil ca in viitorul apropiat sa apara demersuri in acest sens, si nu doar din partea statelor din UE.

            La modul realist, nu stiu cat de posibila este treaba asta.

            Comment


            • Nu e nici un zvon. Lucrurile au fost decise de multi ani. Anul asta, cand Papa a ajuns in SUA, s-a dezbatut pe larg cam cum va arata viitorul din multe pcte de vedere, nu doar energetic. Planul asta are si un nume oficial: Agenda 2030, fiind un proiect ONU.. La nivel super inalt se iau decizii care vor creiona viitorul intregii lumi, pt ca pana la urma, globalizarea va transforma tarile, statele intr-un singur super-stat. Ramane de vazut doar modul in care se va ajunge acolo (pasnic sau nu) si distributia puterilor in lume. Din acest motiv avem tensiunile SUA-Rusia de prin orientul mijlociu, China cea care din cand in cand face valuri, Iranul, cele doua Koree si Japonia. Europa practic nu exista la acest nivel, fiind subordonata SUA. Brexitul nu a fost pur intamplator, pt ca in foarte putin timp Marea Britanie va avea acord de liber schimb cu SUA (fara taxe vamale).

              Revenind la piata auto, zvonurile mai recente ar indica interzicerea motoarelor Diesel in Europa, dar ramane de vazut. Avand in vedere tendintele constructorilor auto de a dezvolta in continuare motoare electrice, tehnologii hibride, nu e greu de inteles de ce o fac. Ei stiu foarte bine care le va fi soarta daca vor continua doar cu motoare cu ardere interna.

              Comment


              • https://www.arenait.net/2016/04/08/o...au-diesel.html

                Pai Olanda deja a aprobat legea interzicând comercializarea din 2025. Sigur vor urma și alte state.

                Comment


                • Originally posted by scarr View Post
                  Am auzit azi la radio ca din 2030 vor (un oficial german a declarat) sa interzica fabricarea masinilor cu motoare diesel si pe benzina, ramanand alternativa motoarelor electrice.
                  La modul realist, nu stiu cat de posibila este treaba asta.
                  Ca de obicei, un cretin "verde" viseaza cu voce tare in numele partidului sau cum si ce si-ar mai dori ei meseriasii.
                  Au mai visat ei si la 5€/L de benzina ca s-o ardem toti cu bicicletele dar nu li s-a indeplinit nici asta.
                  O buna cota parte cred ca este posibil, complet nu cred ca este posibil nici chiar peste 14 ani. Tari precum Norvegia sau Olanda care au un parc auto relativ mic, pot fi linistite varful de lance al tranzitiei, dar lobby-ul din tarile mari, sunt sigur ca va fi la datorie la momentul potrivit.
                  Iar din punct de vedere tehnic (tehnologic, logistic si de care-o mai fi), nici nu ai cum sa inlocuiesti productia auto anuala de ca. 70 mil. unitati cu acelasi numar dar in versiune hybrid/ plug-in / pila de combustie / ulei de masline / apa de ploaie si ce-or mai visa inginerii auto, din simplul motiv ca nu sunt explorabile atatea cantitati de metale rare cat le trebuie lor fie si pentru o trecere lina. Iar alternativele artificiale tocmai au fost inventate dar cred ca mai au mult pana la faza de serie mare.
                  E clar ca trecerea se face treptat, ca la mai orice pe lumea asta cand e vorba de schimbari radicale si cred ca procesul care a inceput de ceva anisori, va dura pana inspre mijlocul acestui secol.
                  Sa blestemi mereu automobilul ca si un mare poluant dar sa construiesti vesnic centrale atomice, sa mentii pe piata mine de carbune, sa oferi zboruri la 20€ prin Europa si sa te faci ca vasele de croaziera consuma apa marii cand sunt cei mai mari poluatori mobili, s.a.m.d., cred ca distreaza la maxim orice primata ramasa-n copac.
                  Deci da, sa se faca dar pe toate planurile.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • pentru calatoriile intracontinentale planurile vorbesc despre transferul dinspre aer inspre cale ferata in ideea ca energia electrica are la acest moment cele mai multe sanse inspre a migra spre surse deloc sau putin poluante
                    apropos de avioanele care polueaza de rup
                    dar da hondatule, ai dreptate, greu de crezut ca se va implementa asa usor

                    eu unul am urmatoarea perspectiva
                    o masina trebuie sa poata sa aiba autonomia mea teoretica maxima; daca eu pot 1300km intr-un sut, apoi si masina trebuie sa poata la fel
                    si chiar si ptr asta ar fi solutie: standartizeaza bateriile si sistemele de prindere (eventual gandesc si un mecanism comercial atipic de plata / regim juridic al bateeiilelor) si aplica metoda veche a postalioanelor

                    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • Originally posted by richie View Post
                      Pai Olanda deja a aprobat legea interzicând comercializarea din 2025. Sigur vor urma și alte state.
                      Zau, oamenii astia au toata tigla pe casa si in ordine? Adica peste doar 9 ani in Olanda nu se va mai vinde nici un motor Diesel, Otto si Wankel? Turbine cu gaze, ceva?
                      Pssst, baietii, motor cu abur va fi voie la voi acolo? Da? Bun. Da' la Rotterdam, in portu-ala mare, dati voie sa sa cumpere (si sa intre) doar veliere? Perfect, abia astept sa vad remorchere si impingatoare cu vele tragind de cite-un Panamax. Ajutate evident de o divizie de docheri si matrozi legati la babale si reconvertiti la dat din pedale. Grozav.
                      Si intr-adevar un Panamax cu pinzele-n vint, asta va fi o scena, nu-i de colea. O sa fie simpatic sa treaca doar veliere pe linga cel mai mare terminal si depozit petrolier din Europa.
                      Io si Ea
                      Senior Member
                      Last edited by Io si Ea; 09-10-16, 10:43.
                      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                      Comment


                      • si acum ca google vorbeste deschis despre AI si urmeaza sa se apuce de lucru cu androizi, o sa apara in sfarsit o oportunitate reala:
                        oi electrice
                        si apoi vaci electrice care polueaza zero si elimina bifidus pe dosus

                        in fine, interzicerea comercializarii din 2025 inseamna ca probabil undeva in 2055 o sa fie predominant electrice pe piata

                        poate de aceea s-o fi reactivat si fisker
                        https://techcrunch.com/2016/10/04/fi...later-in-2017/

                        desi o da in chestii vagi rau cu tehnologie noua care va "schimba paradigma" ... oooooo!!


                        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • La nivel de UE, s-ar putea sa fie si o manevra a tarilor care decid, de regula, directia si politica UE, tari in care industria auto aduce venituri substantiale la buget. Tarile mai mici, in curs de dezvoltare, sunt poate doar piata de consum. Sa zicem ca tarile cu o economie puternica ar putea sustine peste cateva zeci de ani o astfel de schimbare, dar tarile astea multe si mici, care apartin uniunii, ele ce fac?

                          O astfel de schimbare nu se realizeaza asa, in 15 ani, e nevoie sa creezi inainte infrastructura necesara, si aici ma refer la statii de alimentare cu energie electrica. Sunt schimbari majore in alimentarea cu energie electrica, pentru ca statiile astea consuma destul de mult: 22 kWh la capacitate 100% si 11kWh la capacitate de 50%, adica o incarcare mai lenta (cifrele astea le am de la o prezentare a unei companii in domeniu, daca nu e asa in general, nu imi sariti in cap ). De unde atata energie electrica disponibila? Va exista, brusc, o cerere imensa de energie electrica, care va trebui sa fie disponibila la orice ora (doar daca nu va fi reglementat si modul de incarcare al bateriilor).

                          Daca din totalul energiei electrice produse in 2014 la nivel de UE, 47,6% provine din arderea combustibililor fosili iar 27,4% este obtinuta in centrale nucleare, cu ce procente ne vom confrunta cand vom avea aceasta nevoie imensa de energie electrica?

                          Dupa ce tragem linie, este aceasta schimbare in bine si pentru planeta?

                          Orasele s-ar putea sa aiba un aer mai respirabil, insa daca atmosfera va fi mai curata cred ca ramane de vazut.

                          Comment


                          • Ei, niste grupuri de presiune foarte vocale si cu mare priza la presa si de care lasilor politicieni contemporani germani, englezi, etc le e grozav de frica trag tare pe tema asta despre care regretatul George Carlin a spus exact ce trebuie spus.
                            Minutele 1:19, 2:28, 3:16, aici: https://www.youtube.com/watch?v=7W33HRc1A6c

                            Cind densitatea de energie generata "eco" va fi suficienta pentru a acoperi cu panouri solare un mineralier de 500 000 MT si sa-l si miste vreun metru atunci mai vorbim, pina atunci masinile noastre tot din fier/aluminiu vor fi facute si astea trebuie miscate prin lume de pe unde le-a pus Natura la fabricile de masini. Pierdem vremea cu (c)oliviasteerisme.
                            Io si Ea
                            Senior Member
                            Last edited by Io si Ea; 09-10-16, 16:43.
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • Acura still waiting for NSX's halo effect http://www.autonews.com/article/2016...Agent=1#(Share from CM Browser)

                              Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • In presa de specialitate si nu numai (si aici o includ si pe cea europeana), efectul halo si-a facut simtita prezenta cu ceva timp in urma.
                                In rest nu prea imi dau seama ce ar trebui sa se mai intample! Vreao coada in fata dealerilor NSX ca la portocale pe vremea luŽ Ceasca?
                                Cine reclama cu atata patos ca diferenta de pret dintre NSX si urmatorul model in gama ACURA e prea mare, ala n-a trait sau a uitat ca MEREU a fost asa (atat in SUA cat si aici sau in Japonia)!!
                                Cu problema asta se confrunta si alti producatori:
                                - PORSCHE: intre 918 si restul, diferenta era si mai mare. Daca scoatem din ecuatie 918 si lasam doar GT2, raman lejer 40k pana la urmatorul model.
                                - Nissan: de la GT-R pana la urmatorul model, 370Z, diferenta de 50%.
                                - Toyota: de la Mirai (care se vorbeste ca face in jur de 70k) si pana la urmatorul model, Land Cruiser (ca sa nu zic GT86 ca iese dramatic de tot!), avem diferenta de peste 40%.
                                - s.a.m.d.
                                N-am inteles ce se urmareste prin chestia cu "cine are 200k sa dea pe un NSX, ala nu mai are ce cumpara de la ACURA"! Da de unde stie acel don jurnalist ca posesorul de NSX nu vrea un S600, un LS600 si pentru care un sedan ACURA, oricat ar costa el si oricata putere ar avea, nu e nici macar subiect de discutie? Fiindca, sa zicem, omul conduce S600 de 4 generatii incoace.
                                Se stie ca o parte din acest gen de oameni, oricat ar fi ei de legati de marca lor de suflet, prefera si produsele concurentei, cu atat mai mult cu cat acestea au un renume greu in domeniu sau ofera o tehnologie moderna.
                                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                                Comment

                                Working...
                                X