Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parerea mea e ca pentru un SUV AWD-ul de pe CRV-ul curent e suficient. Mai ales ca el cupleaza mai repede decat pe modelul vechi.

    Nu cred ca ava avea vreodata CR-V un sistem de AWD mai performat. Pentru asta sunt Nissan Pathfinder, Toyota LC, Land Rover si cateva SUV-uri moderne gen Grand Cherokee, Mercedes ML (echipare optionala).
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • La CR-V I, II, III, si IV am "servit" 4WD, fiecare generatie venind cu performante suplimentare. Acum, la facelift, avem AWD ?! ....aici trebuie sa ma lamuresc !!
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • Nu mi se pare ca CRV a avut 4wd pana acum. 4wd presupune control asupra tractiunii si performante bune, ori nu e experienta crv. E mai aproape de awd, un sistem automat care merge cu performante limitate, orientat in principal spre asfalt.
        ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
        Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
        Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
        Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

        Comment


        • Ca definitie comerciala CRV 1,2 si 3 au 4WD si CR-V 4 are AWD.

          Sper sa fie ceva de filmuletul asta. Nu am acces la youtube de la munca:

          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Originally posted by ticker View Post
            Pai ce noutati, ca e oricum diferit ce e pe generatia curenta fata de ce ai tu?

            Doar nu l-or schimba la facelift

            Noutatea mare e 1.6 i-DTEC 160 CP AWD cu cutie automata ZF cu 9 trepte (aceeasi de pe Range Rover)
            Eu sunt fan benzina si 2.0 mi-ar fi suficient, dar as fi curios cum s-ar comporta 1.5 i-VTEC Turbo (care ar avea cca 170 CP) pe CR-V.
            Probabil o sa avem de asteptat generatia urmatoare pentru raspuns la treaba asta.
            In sfarsit o cutie automata mai evoluata si pe C-rv pe care o astept de multi ani, dar din pacate resoftarea motorului 1,6 diesel este tot prea putin pentru cat are nevoie masina , adica vreo 200 de cai . Recunosc ca nu sunt mare vitezoman , dar au existat destule momente cand a trebuit sa ma bag cu codita intre picioare inapoi in spatele TIR -ului , pentru ca realizam faptul ca nu am destul timp sa pot face depasirea. Cu toata mama lui de i-vtec ca face si drege ,retrogradare in treapta a -4-a , turata in 5500.... tot degeaba , e nevoie de mai mult si din pacate nu prea ai ce sa-i pui motorului asta pentru al aduce la un 200 de cai . Si dureros este ca nici pe ultimul model care o sa apara japonezii nu vor sa vina cu un motor mai puternic, ca sa nu mai punem la socoteala si coboratul garzii la sol care iarasi ma deranjeaza. Ma uitam la garda generoasa a seriei 3 de C-rv care incet incet, odata cu aparitia noilor serii de C-rv 5-6 o sa se apropie de cea a Accordului , si deja nu-i mai vad sensul si rostul de SUV.

            Comment


            • Pai nu a fost niciodată SUV ci doar crossover.
              De ce o turezi doar pana în 5500 și nu până în zona roșie dacă este nevoie?

              Oricum cred ca dieselul este mai potrivit pentru greutatea mașinii.

              Comment


              • Nu cred ca diferenta de putere in cazul motorului de 1,6 diesel este doar din soft, cred ca este si alta turbina. Iar I-Vtec nu are treaba cu demarajul. Parerea mea este ca ai nevoie de mai mult cuplu in cazul variantei pe benzina, nu de putere mai mare. Iar in cazul dieselului este cuplu sufficient.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • in plus mai e si cutia noua
                  care probabil e optimizata mai bine
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • Cutia cea nouă în 8 sau 9 trepte ar trebui sa facă o mare diferență în plus, chiar și în cazul motorului pe benzină. Chiar dacă nu reușește sa o facă super agila, dar măcar sa o aducă la un nivel decent privind reprizele.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Din cate stiu, noul diesel are 2 turbine, nu este diferenta doar de soft.
                      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                      2 roti

                      Comment


                      • Abia astept sa fac un test drive cu varianta in noua trepte sa vedem cum se descurca in kick down
                        balerinul
                        Senior Member
                        Last edited by balerinul; 13-10-14, 20:55.

                        Comment


                        • pe hartie ar trebui sa fie simtibil mai buna decat actuala configuratie - 2,2 AT
                          dar nu ma astept la vreun soc

                          sent using digital smoke
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • New Honda CR-V 2012 & Facelift 2015

                            Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                            La CR-V I, II, III, si IV am "servit" 4WD, fiecare generatie venind cu performante suplimentare. Acum, la facelift, avem AWD ?! ....aici trebuie sa ma lamuresc !!
                            Daca ai "probleme" la noroi sau zapada anulezi controlul tractiunii si te scoti. Am masina din 2006 cand am avut nevoie am aplicat solutia de mai sus si am rezolvat. Tu ai cutie automata si nu risti sa-ti prajești ambreiajul. Daca la motorul meu , cu 2 axe cu came, as fi avut si vreo 200 de cai ,inca o viteza aVIa asa cum au modelele după 2006, ar fi fost mai mult decat suficient. Evident , asa cum zice KMR, bun si ceva cuplu mai mare.
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Cu VSA scos am iesit din incurcatura de mai multe ori. Au trecut deja multi ani, ii cunosc limitele foarte bine, cred ca am epuizat toate tipurile de situatii dificile. Un AWD (sau SH-AWD...vise!!) inseamna alt nivel....CR-V IV facelift=AWD ?! Noua cutie pare interesanta...astept un drive-test ! Super-motoarele anuntate cu ceva timp in urma ??!! Rabdare si tutun !!
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • Si fara facelift tot AWD este
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X