Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru CRV ..benzina.... un motor valabil ar fi fost cel de 2,4 cu 200 hp. Am masina din 2006 am mers cu ea peste tot..am facut Crint'ul la Sibiu...partide de pescuit pe drumuri mai mult decat "rupte"....autostrazi...drumuri de tara...cu bagaje pana sus inclusiv pe plafon si 5 persoane. Nu m-au deranjat decat doua lucruri....motorul mic 1999 cmc...150 hp.....rezervorul de benzina..mic si ala. Pacat ca in loc sa vina cu motoare mai puternice..mai fasnete pentru o asa masina..Honda trage in jos. Nu sunt doctor in motoare dar pe principiul conducand si vazand astea sunt concluziile mele.
    FLORIN CRISTEA
    Senior Member
    Last edited by FLORIN CRISTEA; 25-03-15, 05:17.
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Corect ! Inca cel putin 50 de caluti l-ar face mult mai interesant. Un rezervor mai mare, avand in vedere ca e mancacios (benzinarul), la fel, ar fi binevenit. Daca astea doua ar veni insotite de un SH-AWD, dpmdv chiar nu ar mai fi cazul sa arunc o privire la altii. Personal, doar ML-ul imi face cu ochiul, dar....poate in alta viata.....CR-V ramane de baza !
      WillyCR-VFAN
      Senior Member
      Last edited by WillyCR-VFAN; 25-03-15, 08:01.
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
        Corect ! Inca cel putin 50 de caluti l-ar face mult mai interesant. Un rezervor mai mare, avand in vedere ca e mancacios (benzinarul), la fel, ar fi binevenit. Daca astea doua ar veni insotite de un SH-AWD, dpmdv chiar nu ar mai fi cazul sa arunc o privire la altii. Personal, doar ML-ul imi face cu ochiul, dar....poate in alta viata.....CR-V ramane de baza !
        Pai, un RDX 2.3 turbo, zic eu dupa facelift Daca esti gata sa-l hraneste, ii mancacios.

        PS
        Daca esti deprins cu CRV, iar crveul pentru mine = fiabilitate, un ML te va dezamagi. Avem in familie un 320CDI - mereu cere bani...

        P.P.S.
        Sry de offotp

        Comment


        • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
          . Pacat ca in loc sa vina cu motoare mai puternice..mai fasnete pentru o asa masina..Honda trage in jos.
          E tendinta generala de downsize-ing, iar Honda trebuie s-o urmeze ca sa vanda. Unde? Nu stiu.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • Probabil va veni cu 1.5 Turbo de cca 165 CP peste vreun an-doi.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by RTI View Post
              Pai, un RDX 2.3 turbo, zic eu dupa facelift Daca esti gata sa-l hraneste, ii mancacios.

              PS
              Daca esti deprins cu CRV, iar crveul pentru mine = fiabilitate, un ML te va dezamagi. Avem in familie un 320CDI - mereu cere bani...

              P.P.S.
              Sry de offotp
              Cu RDX e mai greu, dealerii Honda in Romania nu comercializeaza asa ceva, iar de-afara nu mi-am propus inca sa iau o Honda/Acura, desi ramane o varianta. Cu ML-ul te cred,..... rar, dar am mai auzit de niste probleme in paradis. Ramane, orice ar fi, o masina deosebita. Am vazut CR-V 2015 facelift, foooarte interesant. Conduc , deja de multi ani, un CR-V, recunosc ca mi-e greu, ca sa nu zic imposibil sa trec la altceva. In urmatorii ani, nu multi, voi face un up-grade, CR-V-ul e in pole-position, sa vedem ce se mai intampla !
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • Originally posted by RTI View Post
                Pai, un RDX 2.3 turbo, zic eu dupa facelift Daca esti gata sa-l hraneste, ii mancacios.

                PS
                Daca esti deprins cu CRV, iar crveul pentru mine = fiabilitate, un ML te va dezamagi. Avem in familie un 320CDI - mereu cere bani...

                P.P.S.
                Sry de offotp
                Toate cer bani dupa un anumit timp. De exemplu eu ar trebui sa-i schimb toate chederele....si costa al dracu'...s-au lasat..nu sa intre apa dar nu mai sunt ce au fost. Are 8 ani masina si 97 de mii....
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                  Pentru CRV ..benzina.... un motor valabil ar fi fost cel de 2,4 cu 200 hp. Am masina din 2006 am mers cu ea peste tot..am facut Crint'ul la Sibiu...partide de pescuit pe drumuri mai mult decat "rupte"....autostrazi...drumuri de tara...cu bagaje pana sus inclusiv pe plafon si 5 persoane. Nu m-au deranjat decat doua lucruri....motorul mic 1999 cmc...150 hp.....rezervorul de benzina..mic si ala. Pacat ca in loc sa vina cu motoare mai puternice..mai fasnete pentru o asa masina..Honda trage in jos. Nu sunt doctor in motoare dar pe principiul conducand si vazand astea sunt concluziile mele.
                  Pun acum pe CR-V 1.6 diesel, o sa fie rupere... mananca din sosea.
                  Iar 2wd CR-V o spendoare... in iarba.

                  Asta e reteta succesului la Honda, mai putin (ca oricum 4x4 ba merge ba nu merge) la aceeasi bani... "succesuri" multiple
                  '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                  NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                  Comment


                  • 1.6 pe CR-V e la fel de aiurea precum 2.2 pe Civic. Asa ca nu e nimic nou in dimensionarea eronata a motoarelor la Honda.

                    Comment


                    • O sa fie demn de luat in seama modelul cu motor 1,6 de 160CP dublu turbionat cu 9 trepte cutia automata la care sa adaugam un tuning al motorului care sa ridice puterea la peste 200CP , deocamdata cu motorizarile oferite in Europa max.155CP) sunt jos fata de concurenta(Ford Kuga 2,0D 180CP, Hyundai ix35 2,0D 185CP , VW Tiguan 2,0Tsi 211CP)

                      Comment


                      • La Cluj am inteles ca este deja disponibil pentru drive test modelul 2015 cu motor de 1.6 si 160 CP. Eu m-am programat din curiozitate peste 2 weekenduri. A fost cineva cu el, sa impartaseasca niste pareri?

                        Comment


                        • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                          Toate cer bani dupa un anumit timp. De exemplu eu ar trebui sa-i schimb toate chederele....si costa al dracu'...s-au lasat..nu sa intre apa dar nu mai sunt ce au fost. Are 8 ani masina si 97 de mii....
                          "garajul" tau este un loc in aer liber, fara umbra? adica la soare?
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • @InjectoR....pai unde in alta parte..... La discretia nesimititilor din bloc...prefer sa nu mai discut despre treaba asta.
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                              Toate cer bani dupa un anumit timp. De exemplu eu ar trebui sa-i schimb toate chederele....si costa al dracu'...s-au lasat..nu sa intre apa dar nu mai sunt ce au fost. Are 8 ani masina si 97 de mii....
                              Cu un ML, ii altfel. Am destula experienta

                              Comment


                              • Originally posted by RTI View Post
                                Cu un ML, ii altfel. Am destula experienta

                                Mecedes e Mercedes.....👍
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X