Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In Elvetia, avem si versiunea "negru, seducator"

    http://www.honda.ch/common/auto/img/...edition_fr.png
    Attached Files
    '18 BMW X1 18xd
    '15 BMW i3 range extender
    ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

    Comment


    • Multumesc pentru raspunsuri cu siguranta am sa fac un drive test am vorbit la dealer urmeaza sa ma sune pentru o programare. Modelul CR-V 2012 este estetic foarte ok pentru mine acesta este si motivul pentru care am luat in calcul masina. Varianta diesel 2.2 cutie automata echipare lifestyle au la Timisoara am vazut masina live este spatioasa pare bine asamblata cu materiale de calitate,se sta bine la volan,vizibilitate buna,portbagaj imens . Putin off topic plec de la Renault doar ca vreau o masina mai mare si Koleos nu este pe gustul meu. Masina mea are 130000 de km are trenul de rulare,discul de ambreiaj de fabrica doar o panglica airbag am schimbat in rest numai consumabile. Serviciile din service (doar reprezentanta) de nota 10 . Aici la service mai am o angoasa reteaua Honda de serevice este mult mai mica in Romania si nu stiu cat de bine sunt instruiti mecanicii si cum stau cu stocul de piese. Nu de alta dar sa nu te trezesti ca stai dupa o piesa de iti vine acru. Atelierul si showroom Honda de la Timisoara este deschis recent. Este clar ca Honda CR-V este cu 2 clase peste o masina a grupului Renault produsa in Turcia ( nici nu sunt din clase similare). Frumoasa varianta blakedition, pentru Romania nu am vazut sa fie disponibila.

      Comment


      • Nu se sta pt piese mult. In cel mai rau caz 1 saptamana din cate stiu eu.

        Iar in Bucuresti cei de la Asko si printre cei mai buni (cel putin la client service) din tara. Nu stiu cum sunt la Timisoara baietii pentru ca nu s-a povestit pe forum.

        Oricum tu ai service in Hungary la o aruncatura de bati si ei au si experienta foarte mare.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • Domnule teodoreanu, bine ati venit pe forum . Urmariti pagina facebook a importatorului pentru informatii noi:

          https://www.facebook.com/pages/Honda...a/453808445424
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • Astazi am avut timp si am facut un drive test cu Honda CR-V . La test a fost motorizarea 2.2 i-dtec varianta de echipare Lifestyle cutie automata . Am fost impresionat de silentiozitatea motorului aproape ca un benzinar . La plusuri mai trec, confortul la volan,vizibilitatea,calitatea fabricatiei,cutia de viteze,navigatia (afisajul,grafica),stabilitatea pe viraje,lipsa zgomotelor la vant,retrovizoare mari . La minusuri navigatia plasata cam jos,camera de mers inapoi am vazut si mai ok,sistemul start stop obositor(se poate dezactiva), meniu super complicat cu afisaj in 3 locuri. Dealerul a fost ok am facut si un drive test cu civic motorizarea 1.6 i-dtec,motorizare de care sunt eu interest. Draguta masina pe locurile din fata se sta foarte comod motorizarea este foarte ok pt masina (acuma ramane de vazut cum se va comporta si pe un CR-V). Sub 2000 de turatii/min nu poti baga talpa ca nu rezolvi nimica dar dupa 2000 se misca bine de tot. Ca si o concluzie dupa experienta de astazi sunt multumit acuma ramane de vazut cand vor venii si variante de echipare mai bune pe motorizarea de 1.6 . Momentan doar echiparea Comfort au dispnibil ,ramane sa analizez sa dau o tura si cu un CR-V 1.6 I-dtec si atunci pot spune 100% daca dau sau nu o comanda penrtu o astfel de masina . 1.6 pe un civic este una si pe CR-V este alta clar ,vreau sa vad cat de mult este "indoit" motorul de greutatea masinii si ce consumuri reuseste sa faca .

            Comment


            • Problema e ca CR_V cu 1,6 I-Dtec nu poate avea transmisie automata si nici nu e 4x4, are transmisie doar pe fata, asa ca e doar o umbra a CR-V- ului. Pe ploaie, pe drumurile noastre, pe ghetzush, pe zapada, un 4x4 conteaza enorm.
              Sigur, ramane o masina comoda si mare si probabil extreme de economica, dar... 4x4 conteaza in prea multe cazuri.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • Nu am nevoie de 4X4 (drumurile mele sunt 95% pe asfalt, zapezile din Romania au fost trecute cu brio si de Megane ) nu sunt un fan al cutiei automate. Vreau masina spatioasa,garda la sol mai mare , consum mic . Am mai fost sa vad Tiguan , Qashqai tot 4X2 dar din punctul meu de vedere sunt sub CR-V .

                Comment


                • atunci e posibil ca acest crv 1,6 manual sa fie exact ce trebuie

                  Sent from the nex
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • CR-V-ul cu 1.6 i-DTEC si cu tractiune fata se misca ff bine.

                    Comment


                    • Originally posted by teodoreanu View Post
                      Nu am nevoie de 4X4 (drumurile mele sunt 95% pe asfalt, zapezile din Romania au fost trecute cu brio si de Megane ) nu sunt un fan al cutiei automate. Vreau masina spatioasa,garda la sol mai mare , consum mic . Am mai fost sa vad Tiguan , Qashqai tot 4X2 dar din punctul meu de vedere sunt sub CR-V .
                      Si eu tot de la Megane II am trecut la CR-V. Nu prea a trecut cu brio zapezile din Romania si de-aia am vrut 4x4, depinde si de zapezi si de drumuri, 4x4 de la CR-V IV e cel mai destept de pana acu'..... dar gusturile nu se discuta....bafta !
                      WillyCR-VFAN
                      Senior Member
                      Last edited by WillyCR-VFAN; 03-12-13, 11:36.
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • Originally posted by IB View Post
                        CR-V-ul cu 1.6 i-DTEC si cu tractiune fata se misca ff bine.
                        Subscriu.
                        Avem masina de o luna. La consum (cu ECON activat), prin oras, nu a scazut sub 6 deocamdata...

                        Enviado desde mi ME173X mediante Tapatalk
                        '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                        Comment


                        • Nu am mai postat de anul trecut din simplul motiv ca nu am reusit sa zic asa sa-mi cumpar o Honda CR-V . Masina este frumoasa o motorizare decenta 1.6 I-DETEC era ok pt mine,garantie buna dar..... In primul rand atitudinea dealerului a fost de toata jena a trebuit sa trag de ei sa primesc o oferta de abia se ridicau de pe scaun cand intram in show room. In al doilea rand lipsa vanzarilor se traduce in lipsa experientei mecanicilor in a servisa un astfel de model . Sigur se poate merge si la alt dealer sau in Ungaria cum a mai remarcat cineva pe forum dar atata timp cat eu stau peste drum de reprezentanta Honda dintr-un oras mare nu sunt dispus sa bat pentru orice problema sute de km . Si in al treilea rand lucrul care a fost hotarator in a nu mai achizitiona un C-RV a fost politica firmei de a aduce in Romania spre comercializare doar varianta de echipare Confort la motorizarea 1.6 I-DTEC care pentru mine a insemnat o lista de dotari minime, departe de ce doream sa am pe masina . Va doresc la toti posesorii de Honde sa va bucurati de masini si sa aveti cat mai putine problem cu ele . Poate am sa fac un topic si despre achizitia mea . Drumuri bune la toti !
                          teodoreanu
                          Junior Member
                          Last edited by teodoreanu; 08-06-14, 12:58.

                          Comment


                          • Si ne apropiem de facelift cu pasi repezi (in poze modelul USDM):






                            Modificari vizibile: faruri, bara fata, grila fata, jante

                            Sursa:
                            http://www.worldcarfans.com/11406187...py-photo-debut
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • sper ca vor renunta la designul acela corean (cel putin la partea din fata).

                              Comment


                              • poate renunta ei la designul corean dar nu renuntan coreenii la ei

                                dincolo de aspect astept cu nerabdare dieselul biturbo si cutia cea noua AT

                                CRV e o masina foarte pe gustul meu
                                daca ar avea 15% in plus agilitate ar fi perfecta

                                sent using digital smoke
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X